Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#6607 od lososmaster
13 úno 2019 20:54
Tak jsem provedl rewatch celé 11. série naráz a pokusím se jí nějak shrnout a udělat ranking jednotlivých dílů.
Asi není žádným tajemstvím, že nejnovější série nikomu nevyrazila dech a je dost hejtovaná. Já mám pocit, že si ten hate nezaslouží, i když je to jedna z horších sérií, které jsme viděli (i když 6. série mi vadí víc jak 11., takže není nejhorší). Obecně tahle série přinesla mnoho změn, že jsem měl občas pocit - obzvlášť v prvních epizodách - že to ani není DW. Nový Doktor/ka u mě asi nikdy nebude na mém seznamu nejoblíbenějších - hlavně, když je tam Capaldi, její předchůdce - takže to bude mít těžké se mu vyrovnat. Její přízvuk začíná být mírně otravný spíš než nesrozumitelný a ty její konstantní průpovídky taktéž. Nadpoužívání sonika tomu taky nepomáhá. Naopak u společníků jsou velká pozitiva, protože to nejlepší na nové sérii, a to se shodnou snad všichni je Graham, který pronikl do mých top 5 nejlepších společníků vůbec - je to prostě takový nový Jamie. Naopak se tvůrcům nepodařilo zakomponovat do příběhu všechny 3 společníky, což je nejspíš tím, že jeden příběh má jen 50 minut a ne 120 kolik měly díly v classicu. Příběhy samotné byly průměrné (až na výjimky), efekty a hudba super. A už mě nic nenapadá.
Doufám, že se Chibnall poučí z chyb a nebude si hrát na Riana Johnsona a jsem rád, že rok čekání začal dílem Resolution, který byl mnohem lépe přijat než pravé finále, takže to diváci třeba nevzdají.

Nějaký ranking dílů (a počítám tam i Resolution, když vyšla takhle brzo):
11. It Takes You Away - první půlka docela slušná, ta druhá to shodila na úplné dno, takže vysoké zklamání plus jedno klišé za druhým
10. The Witchfinders - Doktor se chová naprosto nelogicky (obzvlášť to, že dá přednášku o tom, že se nikam nevměšujeme a trvá jí přesně 10 vteřin, než si ona sama něco začne - a nemá k tomu jiný důvod, než "tohle je prostě špatně"), hrozně urychlený konec, taky nemám rád moc zombie a tyhle historické díly taky nejsou můj šálek čaje. Nad It Takes Yo Away to dostal naprosto geniální Alan Cumming, který to zahrál fakt výborně.
9. Rosa - Když jsem tenhle díl viděl poprvé, tak jsem byl potěšen, že nesklouzli do politické korektnosti a přednášce o tom, že černí jsou hodní a bílí zlí. To pořád platí, ale napodruhé jsem se už docela nudil a vadila mi přehnaný "divadelní styl" (říkají se věci sice stranou, ale pořád nahlas, aby to divák postřehnul, ale osoba vedle to "nemá slyšet", což se dá pochopit u divadla, ale u filmu by se to stávat nemělo). A ta písnička na konci to pro mě taky docela zabila. Proto je to takhle nízko, ale chápu, že někdo v tom vidí geniální počin.
8. Arachnids in the UK - to jsem si říkal, že je velmi špatný díl, když jsem ho poprvé viděl, ale na druhé shlédnutí jsem si ho asi víc užíval. Relativně rychle odsýpá, napětí je tam taky budováno dobře, premisa je zajímavá a Robertson je super - já vim, že je to parodie na Trumpa, ale já se prostě pořád musel smát tomu co dělá. Kdyby se Doktor choval inteligentněji a neměl svojí antizbraňovou politiku a kdyby v příběhu nebylo tolik děr, jak v pavoučí síti (to je ten největší problém), tak by se umístil snad i výš.
7. Demons of the Punjab - nakonec ten příběh zas tak hrozný není, ale ty démoni tam nemají co dělat, je to rip-off Testimony z Twice Upon a Time a tam to stejně dávalo větší smysl kontinuitně. Bez démonů by to fungovalo mnohem líp.
6. The Woman Who Fell to Earth - srovnat ten prostředek začíná být fakt těžké... Tenhle díl byl takový nijaký, ale dobře fungoval jako první díl série. Úplně mě nenapadá, co bych o tomhle díle mohl říct - ale měl hodně práce s představením několika postav a to udělal dobře.
5. The Ghost Monument - původně jsem si myslel, že tenhle díl bude výš, ale uprostřed mi přišel trochu pomalejší a nudnější na druhé shlédnutí, ale obě vedlejší postavy jsou super, ten borec ve stanu taky a jsou tam nádherné vizuály a koncept vesmírného závodu je taky super.
4. The Battle of Ranskoor Av Kolos - zajímavá epizoda, rychle odsýpá, Tim-shaw je mnohem lepší než v první epizodě, zajímavý koncept Uxů i když jsou až moc zbytečně naivní.
3. The Tsuranga Conundrum - (skoro) všichni tuhle epizodu bytostně nesnáší, takže já jí pěkně mám na 3. místě. Pravda, že Base Under Siege epizody mám hodně rád, takže už jenom tenhle fakt zaručil to, že se mi bude díl líbit. Prostě velmi povedená BUS epizoda, která dávala smysl, nebylo tam moc chyb a hezky se na ní dívalo.
2. Resolution - asi bylo všem jasné, které epizody budu mít na prvních dvou místech. Resolution je asi nejlepší díl s Daleky od dílu Dalek v první sérii a to už je co říct, herecké výkony super (obzvlášť Lin), hudba tady byla geniální - třeba nový Dalek theme. Zajímavá akce, Nick Briggs bez modulátoru, a mohl bych pokračovat... Jediné mínus je velké množství plot holes a celá storyline s Ryanovým tátou. Ale přesto mě tenhle díl neuvěřitelně chytnul a bavil.
1. Kerblam! - velké překvapení :D . Tahle epizoda měla tak chytře vymyšlený příběh s několika plot-twisty, které jsem opravdu nečekal, zajímavé postavy, no prostě všechno. Naprosto geniální díl, který asi bude v mých celkově oblíbených epizodách a budu ho často rewatchovat, ačkoliv 11. série byla spíš slabší.

A to by bylo asi tak všechno, už se těším na 12. sérii a upozorňuju, že tohle je můj názor, takže to neberte osobně. :D
#6608 od ESESEL
16 úno 2019 05:17
Třináctka je skvělá. Sice Dvanáctka je můj nejoblíbenější, a navíc jsem doufal, že Třináctka bude osobností blíže Paulovi než Davidovi s Mattem (veškerou naději jsem ztratil už při odhalení kostýmu...), takže se mi těžko zvykalo, ale Jodie je zjevně trhlá i v reálném životě, tak proč jí to tak nenapsat, a k jejímu výkonu nemám výhrady.

Společníci, no... Graham je naprosto geniální, Yaz je Martha 2.0, tedy fajn, a Ryan je otravnej. Je jich moc na tak krátký čas.

Chibnall to podle mě moc nezvládá. Mně přijde, že kdyby se ty díly trochu přeházely, ta série by působila tak nějak kompaktněji...

Hodnocení dílů:
11. Arachnids in the UK - Tohle ne prostě. Fakt jsi za 2000 let nenarazila na planetu, kde by mohli ti pavouci přežít? A pokud ne, není lepší je střelit do hlavy, než je nechat pomalu umírat?
10. The Battle of Ranskoor Av Kolos - Po tom, co se stalo Bill, byla ta část, kde na ně mířil týpek zbraní, docela napínavá, ale zbytek... Tim byl v prvním díle fajn, ale tady mi paradoxně přišel docela... bezzubej. 8-)
9. Rosa - Vesmírný rasista... :roll: Kdyby proti němu "bojovaly" děti ze Sarah Jane Adventures, tak bych to bral, ale Doktorka je na tohle prostě overqualified. Měla se s ním vypořádat hned při prvním setkání a zbytek epizody jezdit busem jen tak. Ale jako na díl, který se mohl utopit v politické korektnosti, to dopadlo dobře. Jen tady v Česku si holt liberální díla podporující diverzitu a toleranci představujeme jinak... #DyckyMost
8. The Ghost Monument - Tohle se mi asi bude s každým shlédnutím líbit víc a víc, ale zatím to prostě zlé létající koberce srážejí až takhle moc dolů.
7. The Woman Who Fell to Earth - Basic Torchwood. To jsem tak zhruba od Chibnalla čekal. Nekoná se žádná Eleventh Hour, ale pořád jde o zcela adekvátní první díl.
6. Resolution - Advanced Torchwood. Hlavně jsem si na něj vzpomněl kvůli té herečce, co hrála Lin. Způsob, jakým hrála to ovládnutí, by se do toho seriálu dokonale hodil. Kdyby si dali trochu víc záležet na tom konci, místo aby porazili Daleka tím, že se rozběhnou dvěma různými směry, byl bych spokojen.
5. The Tsuranga Conundrum - Já mám pro Tsurangu trochu soft spot, protože to je díl, v kterém mi přišlo, že jsme Třináctku konečně poznali. Strávili s ní nějaký čas a tak. Plus totéž, jen v trochu menší míře, vlastně platí i o Yaz. Nebýt těch vedlejších linek, které nebyly nic moc, bylo by to ještě výš, protože Třináctka a Yaz vs. Pting mě bavilo hodně.
4. Demons of the Punjab - Fajn díl, jen by lépe vynikl, kdyby přišel po dílech s výraznějšími záporáky než koberce, umírající pavouci a debil. A ten záběr, jak na konci zdrceně odcházejí, je úžasný!
3. It Takes You Away - Aneb jak Třináctka uvrhla nebohou žabičku do hlubin friendzone. Správně ujetý díl se snad nejlepším výkonem od Jodie.
2. The Witchfinders - Nebo že by byl nejlepší výkon Jodie tady? Fajn vtipy, fajn atmosféra, běhání, vedlejší postavy... Tohle je Doctor Who, jak ho máme rádi!
1. Kerblam! - Jasně nejlepší! Všechny hlavní postavy měly co na práci, vedlejší postavy se též neflákaly, mělo to super nápady, akci, rozuzlení... A připomínalo mi to mé oblíbené The Sun Makers. Tohle chci! No a víte jak - If you want it, Kerblam it!
#6621 od Lonelydreamer
01 bře 2019 22:40
Já si teda opakování nedávala, ale své pocity z jedenácté série popsala asi takhle:
Těšíte se na horskou dráhu a dostanete klidnou vyhlídkovou jízdu s průvodcem, který vás celou dobu upozorňuje na to, že tamhle je kopec a tamhle je strom a tak dále.

Zkrátka jsem zklamaná. Možná to není nejproblémovější série, ale rozhodně nejmíň zajímavá. A jinak jsem četla dvě novely s Třináctkou a bavily mě podstatně víc.