Co bylo, je či bude v kinech nebo v televizi. Co by si ostatní neměli nechat ujít.
#5879 od Zuzka
14 pro 2017 10:14
Včera jsem to viděla :-)

Mám kolem toho docela hodně myšlenek a postřehů, ale nechci spoilovat. Stojí za to film vidět bez jakýchkoliv předchozích informací. Jedno z jeho výrazných plus je totiž nepředvídatelnost a nejistota, jak které situace dopadnou.
Takže až to uvidí víc lidí, tak se do toho pustím:-)
#5886 od Zuzka
17 pro 2017 15:44
Dobrá, tak už to asi někdo viděl, tak k tomu něco napíšu.

Následující text obsahuje spoilery! Zobrazit
Mínusy: málo sevřené vyprávění - nemá to pořádný dějový oblouk, tak nějak to plyne celou dobu - pro mě osobně nastal vrchol v konfrontaci Snoka, Kyla a Rey... a pak to trvalo ještě další hodinu a půl. Celá dějová linka s kasinem se mohla vyhodit, jen ředila hlavní zápletku. (kdyby ji ale vyhodili, tak bychom v těchto SW neviděli sroko žádnou cizí planetu...) Nadstavovaný konec. Také mě příliš nebavila část s Lukem na ostrově - respektive jeho váhání a odmítání trvalo příliš dlouho.

Plusy: Kylo a Rey. Překonalo to mé očekávání. Scény, kde se nečekaně potkávali, se mi moc líbily, a jejich vzájemné přetahování se na svou stranu bylo super. A hlavně - vůbec jsem nedokázala odhadnout, jak to s nimi nakonec dopadne. Celkově Kylo je asi to nejlepší z celého dílu. Dalším plusem je pro mě celková nejistota, jak které scény dopadnou, rozhodně byly některé rozhodnutí a výsledky akcí překvapivé (třeba i to, že Leia nakonec přežila, jako jediná z původní trojice - paradoxně).

Další myšlenky: jsem moc zvědavá, jak se to mezi Rey a Kylem bude dál vyvíjet. Od začátku z nich mám pocit, že by mohli vytvořit něco jako rovnováhu síly - ne světlou a temnou stranu, ale šedou, která v jedné osobě balancuje oba principy. No, všichni kamarádi se mi kvůli tomu smějí...tak nevím. Navíc Rey působí, že se zacementovala na světlé straně, i když Luke se divil, jak lehce se otevřela té černé díře na ostrově (kterou jsem mimochodem příliš nepochopila - působilo to jako lákání temné strany, ale nic takového se nekonalo).
Poe Dameron je fajn, Finn mě moc nebaví a Rose je tam už trochu navíc. Yoda potěšil, Hux je zábavný.

Takže ve výsledku to bylo celkem fajn a těším se, jak to bude pokračovat.
#5887 od lososmaster
17 pro 2017 17:50
Tak já k tomu taky něco napíšu:
Film to byl hezkej, ale to je asi tak všechno, co se o něm dá říct. První půlka vykrádala pětku s šestkou, ale naštěstí ten film byl tak dlouhej, že pak už nebylo co vykrádat, tak to bylo mírně originálnější. Bohužel ty originálnější části moc nedávaly smysl, nebo byly špatně vysvětlený.
Trochu mě štvalo, jak Luke se choval naprosto odevzdaně na začátku, ale na konci BUM, jenom jsem vám všem kecal.
Obecně mi přišlo, že jak to z traileru vypadalo hezky, tak pak v samotnym filmu to je úplně postavený na hlavu.
Jak píše Zuzka, tak celá storyline v kasínu je naprosto zbytečná (mám pocit, že tam byla proto, aby pak mohla existovat poslední scéna) a i postavu Benicia del Tora jsem moc nepochopil, obzvlášť důvod proč, kdy a jak podrazil tu dvojici,
u který bych si přál aby neexistovala. Přesně tak, Rose je naprosto zbytečná postava a Finn mi vadí čím dál víc. Obzvlášť jak z toho Disney udělá pohádku, když se Finn chce obětovat, tak ho Rose zachrání, ale zemře u toho mnohem víc rebelů (kdyby ho nechala na pokoji, tak je to win-win situace, dělo bude zničeno a Finn mrtvej.
A je tam jedna scéna, která nedává ani trochu smysl a popírá i zákony fyziky ve SW. Prostě jak Leia letí zpátky do lodi je naprostá blbost, jestli jako měla přežít, tak jí neměli nechávat na můstku, ale tohle... Prostě bych to vymazal.

A abych pořád nenadával, přejdu k věcem, co se povedly. A na první místo bych dal Poea a co udělali s jeho postavou.
Když neměl moc prostoru v sedmičce, tak teď mu to vynahradili a dali mu vynikající (a myslim, že v SW dokonce originální) osobnost. Super byl taky celej vnitřní boj Kylo Rena. A obecně ta idea, že dobro a zlo není striktně odděleno a není černobílé (jenom sith uvažuje černobíle. udělám co musím :D) Bohužel to trošku ztroskotalo na tom, že ačkoliv to vypadalo na změnu svítivosti strany jak u Kyla, tak u Rey, že bez jakýhokoliv důvodu se oba vrátili na původní pozice, jaký měli na začátku filmu (prostě zrušili celej character development)

Smrt Snokea byla zajímavá, ale předvídatelná. Yoda potěšil, ale měl špatnej vizuál na 2017. Lukovy comic reliefy super (narozdíl, od těch ostatních), ale jeho motivy moc nedávaly smysl. Celá storyline Poe/Leia/víceadmirálka byla docela překvapující, ale skončila velmi předvídatelně (navíc mě vyloženě sr**a ta scéna s Leiou ve vesmíru) Z Phasmy udělali novýho Boba Fetta. (jestli to je plus nebo mínus ještě nevim) Hux se svym božskym komplexem docela pobavil, ale udělali z něho naprosto nepotřebnou postavu.
Takže celkové hodnocení: od nejlepšího po nejhorší 4,5,R1,3,6,2,8,7,1 (seřazení dílů SW)

A dojem z toho byl takovej, že den po tom, jsem sjel jedno utěšující Rogue One

A to je asi tak všechno, co jsem chtěl říci o krevetách :D
#5890 od Tessuna
18 pro 2017 12:06
Tak já už jsem to taky viděla.
Byl to takový dort Pejska a Kočičky, co? Smíchali samé dobré věci a výsledek... výsledek... no, dobře, nebylo to úplně špatné :) Jen toho tam na jeden film bylo nějak moc; mám pocit, že jsem viděla tak jeden a půl filmu. Byla bych bývala radši, kdyby toho tam nacpali míň, ale nechali některé momenty víc dýchat, aby je člověk mohl pořádně procítit...
Nejvíc námitek jsem zatím slyšela k faktu, že rodiče Rey nebyli nikdo. Tedy nikdo důležitý. A to se mi zrovna líbí.
Potom k tomu kousku, co předvedla Leia. Ten mě tolik nešokoval, protože jsem zvyklá ze Zahnových knih na to, že je Leia jedi; a myslím, že v Přízraku minulosti Luke provedl něco podobného, takže budiž.
Co mě hodně štvalo na Canto Bight bylo to, že to nebyla Coral Wanda (velice podobné místo z Thrawnovy trilogie). Když už si půjčujou od Zahna, tak si to mohli půjčit celý i s názvem - kolika fanouškům by udělali radost!
Co mě štvalo ještě víc byla Rose a to, jak Finnovi sobecky překazila jeho statečnou oběť. Kolik povstalců na základně umřelo jen proto, že se prostě nedokázala koukat na to, jak umře někdo, do koho je zakoukaná? A to se mi její postava ze začátku líbila!
A všichni jsou na větvi z toho, jak jsou porgové roztomilí. Mně se teda víc líbili faithři nebo jak se jmenovali, a úplně nejvíc ty krystalický kočkolišky.
Ale musím přiznat, že když už jsem ztrácela víru, objevil se Yoda a epizodu pro mě zachránil moudrou hláškou o učení se z chyb a selhání.
A ještě se mi líbilo, jak sice v téhle epizodě nebyl Han ( :cry: ) ale veškerou zápletku utvářelo to prázdno, které zanechal - když si to tak vezmete, jediové mají tu super schopnost zjevovat se i po smrti jako duchové a zasahovat do vývoje událostí (a vrhat blesky! :D) a Han se ani nemusel nikomu zjevit, a stejně do vývoje událostí zasáhl víc.
Celkově mám pocit, že zatímco VII vykrádala IV, VIII se podařilo vykrást jak V, tak VI, což mě vede k úvaze - co si probůh počnou s epizodou IX, když už nemají kde krást? :D
A Luke - Luke mi bude strašně chybět, i když jsem to čekala. :cry:
Ben a Rey jsou dobrá dvojka. Doufám, že ho nakonec zachrání před temnou stranou. Koneckonců, jestliže jsou Star Wars především Skywalkerovic rodinná sága, tak teď už je to jen na něm...
#5892 od lososmaster
18 pro 2017 15:13
Oukej, takže ještě dvě věci, který mě předtim nenapadly:

Rodiče Rey - jsem strašně rád za to, že její rodiče nejsou nikdo známej. Ale zas se na druhou stranu bojim,
že to neni pravda a Kylo jí jen kecal.

A druhá věc je, že se bojim, že Luke neni mrtvej. (protože Disney stejně jako CW nedokáže zabít hodnou hlavní postavu bez možnosti návratu). A pokud mrtvej je, tak bude v XI důležitě zasahovat do příběhu jako force ghost. Každopádně v devítce podle mě bude.
#5897 od Tessuna
19 pro 2017 14:01
Zuzko: pokud jde o černou díru na ostrově, tu jsem pochopila - ale teď si uvědomuju, že vlastně na základě informací z Thrawnovy trilogie: Luke tam dumá nad tím, proč Yoda bydlel na Dagobahu hned vedle tý ošklivý jeskyně, která byla nějak spojená s temnou stranou Síly, a vydedukoval, že takové místo a) vznikne v místě, kde umře Sith (teda temný jedi, slovo sith tehdy ještě neexistovalo) a b) funguje jako skvělá schovka pro jediho, který nechce, aby ho našli padouši.

lososmastere: vždyť Luke Kylovi doslova slíbil, že ho bude strašit, takže se obávám, že jeho duch v IX je skoro nevyhnutelný - a vlastně se docela těším, jak bude Luke Kyla ze záhrobí prudit! :)

Všimli jste si, že když Yoda říká Lukovi: "V těch knihách není nic, co by Rey už neměla," když Luke zvažuje spálení jedijský knihovny, tak nejspíš ví, že knížky jsou v tu chvíli v bezpečí na Falconu a tudíž ve vlastnictví Rey? Nikdo neumí trollit tak jako Yoda. :D

Jedna věc mi vadí a zdá se mi, že si toho nikdo v diskuzích zatím nevšiml: jestliže je Luke na konci filmu jen "astrální projekce" nebo jak to chcete nazvat, jak to, že ho vidí C-3PO?? Chápu, že ho vidí Kylo a Leia, protože - Síla, a ještě bych pochopila, že ho vidí i ostatní živé bytosti, budiž, Luke je prostě až tak dobrej, ale že ho vidí droid??? Když na něj Luke mrkne, C-3PO se otočí, takže Luka určitě vidí. To je tak divný.
#5901 od Zuzka
20 pro 2017 16:31
Lososmaster: ten Lein zombie let mi divný nepřišel, i když strašidelný ano, ona také intuitivně ovládá Sílu, ta proč ne? Luke určitě mrtvý je, není důvod, aby ho oživovali. Jako ducha ho můžou ukazovat dle libosti, takže se ho asi ještě dočkáme. Třeba bude trochu vtipnější a míň nervózní.
Kylo Rey určitě s její rodinou nekecal. Viz ty odrazy v černé jámě. A navíc, poselství celého filmu je, že nemusíš pocházet z privilegované rodiny, abys mohl ovládat Sílu. Asi je už štvalo, že je to málo plebejské a moc o Skywalkerech. To je teď bohužel moderní.

Tessuna: Černou díru pořád nechápu. Nijak temně se neprojevovala. Jediné poselství, které mi z toho vyplynulo, když se tam Rey ptala na své rodiče a na to kým je, bylo, že je sama sebou (tisíce vlastních odrazů) a je jedno, odkud pochází. A já jsem doufala, že ji tam bude něco temného pokoušet.
A k té Lukově projekci - vyber si: buď je to prostě vizuální projekce, něco jako hologram, tudíž ho vidí i droidi (ehm, hmatatelná projekce, když může předávat dáreček Lei), nebo je C3PO zakuklený člověk, nebo je C3PO Jedi droid :-)
#5902 od lososmaster
20 pro 2017 16:57
S těma rodičema jsem to myslel právě naopak. Já jsem rád, že to neni nikdo důležitej. A právě naopak je teď moderní (obzvlášť v seriálech) představovat nový postavy, které jsou ale nějak rodinně spřízněné z předchozíma postavama a mě tohle už štve.
#5927 od Angi
26 pro 2017 19:58
Zbytečně to hrotíte. Asi to dělají ty knihy. Luk jednoduše přepínal mezi hologramem na tvrdé a měkké světlo..
byla to klasická popcornovka, nic předem jsem nevěděl a nepředvídatelné mi to teda nepřišlo...
Vykrádat v IX budou epizodu I-III, to je snad jasné. Lein let patřil do Supermana.. a že to dává podle knih smysl je mi jako někomu kdo knihy nečetl uplně lhostejné. To byl zatraceně WTF moment. Kdyby alespon hned po výbuchu použila sílu a vrátila se zpět.... prostě projebali perfektní šanci, jak tu postavu zabít.
Ray a Kylo nejlepší - jediná dobrá věc na celém filmu.
Nic jsem od toho nečekal a ani jsem nic nedostal. Kultovky se dnes už netočí... jak jsem psal - popcornovka.
#5934 od Alexis
31 pro 2017 21:28
Jak to tak čtu, nikdo nebyl vyloženě nadšený... A to já teda jo! Až mě to překvapilo, jak moc se mi film líbil...
Abych moc nejspoilerovala (i když od premiéry uplynulo nejmíň 14 dnů, takže lidi co SW chtěli vidět je už viděli), tak se mi moc líbilo, že to zase bylo hlavně o síle, a co to vlastně je. Z preqelů jsem si hlavně odnesla bitvy a armády a naklonované vojáky a co nejvyšší skoky a souboje popírající gravitaci i fyziku.

Poslední Jedi j filozofičtější a osobnější. A odchod Lukea - panejo, tak se dělá rozloučení hrdiny!

Myslím si ale, že vzhledem k nečekané smrti Carrie Fisher po něm určitě scénáristé sáhnou. Jestli se ve třetí epizodě měla do děje víc zapojit Leia, stejně jako se v první zapojil Han Solo a ve druhé Luke, tak to už nepůjde, takže musí využít tu postavu, která jim zbývá.

Abych přispěla se svou troškou do mlýna - Lukova "projekce" nebyla duchem mrtvého, jako tomu bylo například u Obi-Wana, takže snad dává smysl, že ho viděli všichni ostatní... Zkrátka jiná technika, no. Lukovo rozhodnutí zapojit se nepřišlo zčista jasna, bylo zřejmé, že se sebou dost bojoval, než k němu dospěl. Mě se právě tyhle inovace použití síly líbily - je to trochu víc, než házení kamenů nebo přisunutí ztraceného meče, že :-)