Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#5090 od Ironside11
23 dub 2017 13:22
Při sledování téhle epizody jsem si občas lehce připadal, že sleduji The Ark in Space, což nebylo na škodu.
Epizoda se mi líbila, možná trochu uspěchaný konec, ale líbí se mi to transformování těch Vardů do nového druhu.
Bill je zatím strašně sympatická a doufám, že si to nepokazí.

Jinak mám celkem strach z té další epizody. Obrovská ryba/stvoření v Temži? No uvidíme
#5092 od Sára
23 dub 2017 16:23
Za mě -mírný nadprůměr.
Prostředí - osobně moc nemusím tu naleštěnou architekturu budoucnosti, všechno tak úžasné čisté, vznosné - a totálně neosobní.

Zápletka - opět čerpá z pohádky, hmm. Zatímco v Hell Bent mi to přesně sedlo (asiže takhle okatě to bylo poprvé), teď mi naopak připadlo, že docházejí nápady, a tož zpátky ke kořenům. Samozřejmě, má to něco do sebe - ten kontrast mezi lidským a robotím chápáním týchž pojmů, zvlášť když jsou osekané na pouhé emotikony. Zajímavá je jedna věc - jestliže "odznak" dokázal bryskně reagovat na změny pocitů a zobrazit je příslušným ksichtíkem, jaktože nerozpoznal falešnost úsměvu "pro přežití", kterému vnitřní pocit rozhodně neodpovídal?
Konec byl takový otevřený - Doktor sice direktivně nastolil příměří mezi lidmi a Vardy, otázka ovšem zní - na jak dlouho. Lidi mají sklon považovat se za pány všeho, což většinou znamená jediné -všechno si podrobit.

Postavy - Nardole trapák. Nevím, proč si Doktor nechal (památka na River? no tě pic) , ani jakou roli bude hrát v 10.sérii. Kdyby ho v dalším díle spolka ta vodní obluda,asi by mi to nevadilo.
Bill - jak přestala kolem sebe mávat svou sexuální orientací, klube se z ní dobrá společnice. Začínám chápat, proč si ji Doktor vybral. Má sice spoustu otázek (pro skalního fanouška fakt triviálních), ale je zvědavá tím správným způsobem, dost samostatná a rychle se orientuje. Vztah studentka-profesor nenápadně nabírá na rovnoprávnosti. Tipuju, že Doktor pro ni záhy nebude ikonou, k níž je třeba uctivě vzhlížet, ale parťák, do kterého si může občas rýpnout, případně ho (bude-li to z jejího lidského pohledu třeba) i srovnat do latě, podobně jako to dělávala svého času Donna. A tiše doufám, že mezi těmi dvěma začne "fungovat" i humor. Já vím, že jsem to tu psala tisíckrát, ale ten mi prostě v Capaldiho éře chybí.

Na další epizodu se těším - viktoriánskej Londýn já můžu v jakýmkoliv množství (technická poznámka - Jedenáctému slušel cylindr líp :D ). Scénář psala táž autorka jako Face the raven, a to byl díl, který byl dle mého super (včetně toho prodlužovaného okamžiku Clařiny smrti), tak doufám, že mě to nezklame ani teď.
#5093 od Tessuna
23 dub 2017 16:37
Vidíš, na pohádkový motiv bych málem zapomněla. Zaujalo mě totiž, že oba pohádkové motivy - ten z Heaven Sent i tenhle se "třetím přáním," si pamatuju z Pratchettovek, dokonce konkrétně z minisérie o Toničce. To je vidět, co scénáristi DW čtou ve volným čase... ještě aby ta potvora pod Temží v příští epizodě nebyla Zelenozubá Jenny.
Ale jinak, pokud jde o Poslední přání, tak v tomhle ohledu u mě vítězí Sapkowski... :)
#5097 od vojza
23 dub 2017 18:50
Mně se to teda taky hodně líbilo. Celé to mělo takovou dobrou náladu a bylo tam vše co má v epizodě Doctora být. Vztah Bill a Doctora je geniální a záporáci byli taky fajn. Jo a nevím co všichni proti tomu konci mají, vždyt' doctor byl vždycky ten, kdo se snažil všechno řešit bez dalšího násilí či pomsty a ten komu nějaký majetek byl úplně ukradený (město, roboti). Za mně teda 8/10.

PS: Pohádka " o třech přáních" byla rozhodně plus. Líbí se mi Doctor jako vypravěč pohádek a mouder.
Naposledy upravil vojza dne 25 dub 2017 19:15, celkově upraveno 1
#5098 od Sára
23 dub 2017 18:57
A ještě na něco jsem si vzpomněla. Frank Cottrell-Boyce určitě neviděl naše Návštěvníky, ale amarouny trefil skoro přesně, co? Navíc ve velmi "chutné"zářivě modré barvě :D
#5100 od Ironside11
23 dub 2017 20:28
Já v tom zase vidím 14. serii, na kterou se právě koukám
1)Pilot-Face of evil-Seznámení
2)Smile-Robots of death-Vražední roboti
3)Thin ice-Talons of Weng-Chiang-Návštěva 19.století
#5106 od Zuzka
23 dub 2017 22:23
Mne se to libilo. Ne tak moc jako Pilot, ale libilo. A jsem si jista, ze se k tomu budu vracet. Na me vzdycky nejvic pusobi celkova nalada dilu, kterou z velke casti urcuje dynamika Doktor - spolecnik. A tady byla vyborna. Bill, promin, ze jsem o tobe pochybovala. Doufam, ze si to nezkazi.
Vizualne to bylo prekrasne prostredi. Dej ponekud pomalejsi. Ale me stejne nejvic bavila prvni pulka, kdy si jen povidali. Je super sledovat Bill , jak se o Doktorovi dozvida a odvozuje si nove veci.
A Doktor se usmival. A nejen krecovite, coz nemeli chybu, ale i opravdove. Coz me velmi tesi. Takze po Smile se usmivam taky.

Trochu mi vadilo zadrhnuti tempa uprostred, kdy se dlooouze vysvetlovalo, jak roboti dosli k tomu zmateni. Taky uplne nechapu, proc si osadnici mysleli, ze jim nejak pomuze rozstrilet roboty, z nichz je vytvorene vsechno okolo. A taky je podivne, proc Doktor neprisel s myslenkou je proste preprogramovat. Urcite by to mel zvladnout. Ja vim, chteli superpacificky konec.

Profi Forest of the night hodne slusne zlepseni.
BTW Fires of Pompeii sice napsal James Moran, ale Russel T. Davies to temer kompletne prepsal. Takze tam ma zasluhy velke.
#5108 od Sillia
24 dub 2017 22:45
Tak Smile bylo celkem pěkné. Člověk se u toho hezky odreagoval (roboti snažící se zabíjet lidi, co se neusmívají, degradovaní na odreagování), pobavil. Líbí se mi vývoj Doktor/společnice, Bill se ukazuje jako rychle se chytající osoba a jsem ráda, že se ptá způsobem, jakým se ptá, ptát se musí, nemůže přece všechno hned vědět a on-screen vývoj je on-screen vývoj, a tohle je zase o něco jiné.
Jenom se zeptám, jsem jediná, kdo byl trochu zklamaný, když nic nevybouchlo?
#5109 od Kave
24 dub 2017 23:35
Já mám z toho dobrý dojem, celou dobu jsem se přiblble usmívala na monitor, protože mi to přišlo takové klasicky doktorské, když doktor a jeho společnice chodí po prázdných chodbách v budoucnosti a nenuceně konverzují o tom, proč tam nikdo není a co je zrovínka tady špatně.
Ano, ten závěr: sice vám povraždili rodinu a přátele, ale bylo to omylem a už to určitě nikdy neudělají... No, ale v historii se děly někdy dost těžko uvěřitelné věci, tak proč by se nemohly dít v budoucnosti.

Doktorův "srdečný" úsměv je něco, co může citlivějším jedincům způsobit noční můry. Na začátku epizody by mělo být varování.
#5112 od KoviCZ
25 dub 2017 19:21
Tahle epizoda ve mně zanechala smíšené pocity. Zajímavý nápad, skvělé vizuály (pochopitelně) a vesměs dobré dialogy. Celý díl pro mně ale na konci pěkně zhořkl.
Shrňme si, co se vlastně stalo.
Lidé, kteří mají být poslední ve vesmíru (Což je naprostá pitomost. Nemusím vyjmenovávat veškeré lidské kolonisty z celého DW, stačí se podívat na The Beast Below, ke kterému se sama epizoda přihlásila, abychom viděli aspoň NĚJAKÉ další lidi), si založili kolonii s roboty, kteří se o ně měli starat. Ti se ale pokazili, když umřela jedna stará paní, první člověk, který kdy v kolonii zemřel. Lidé truchlili a to roboti vyhodnotili jako problém a jejich řešení bylo zabít každého truchlícího. Řetězovou reakcí nakonec vyzabíjeli celou populaci.
Přijde Doktor. Celkem rychle zjistí, co se stalo a rozhodne se zničit celou kolonii i s roboty, aby zachránil kolonisty, kteří mají přijet. Ale ouha. Ukazalo se, že kolonisti nepřijedou. Už tu jsou, zmražení. A začínají se probouzet. Doktor se tedy rozhodne, že kolonii neodbouchne, aby lidi nezabil. Taky se rozhodne, že všem řekne, co se stalo. Lidé vezmou zbraně a jdou na roboty. Ne ovšem z pouhé touhy po pomstě, ale kvůli sebeobraně. To se Doktorovi nelíbí a když zjistí, že roboti jsou vědomí sami sebe, vymaže jim paměť. Doktor pak lidem řekne, ať koukaj zapomenout na to, že jim roboti zabili příbuzný a přátele a ať jsou radši na roboty hodný, protože jim patří celé město. Jo, a budou jim muset platit.
-------------------
Myšlenka téhle epizody je zcela ne-doktorská. Doktor zcela nepochopitelně otočí na stranu bezmyšlenkovitě vraždících strojů, protože se z nich "stává nový druh". Podle jeho slov proto, že se brání. Jenomže se brání i pavouk, ale to z něho nedělá civilizaci. Civilizaci tvoří myšlenky a morálka. Tohle roboti nemají. Chovají se čistě podle programu, logicky, pragmaticky a sobecky. Doktor nechá lidi pod navládou de facto diktatury, protože jakmile se robotům znelíbí, jsou odsouzeni k záhubě. A ještě je pokárá za to, že se odvážili bránit a truchlit. Roboti vám zabili příbuzný? Jsou zcela mimo kontrolu? No radši to nechte bejt, protože jinak z vás udělaj hnojivo!

Padlo srovnání s Beast Below. Myslím si, že rozdíl mezi těmito dvěma díly je jasný.
Beast Below: Lidi zotročili a mučili velrybu. Doktor se zlobí, ale chce, aby lidi přežili, takže se rozhodne velrybě vypálit mozek, aby netrpěla. Amy si ale uvědomí, že velryba je hodná a lidem pomáhá dobrovolně a přesvědčí všechny, aby ji přestali mučit. Lidé přestanou být zlí a žijou s velrybou šťastně až do smrti.
Smile: Lidé jsou povražděni roboty. Lidé se brání, ale Doktor jim vynadá. Roboti se stávají vládci planety (protože jsou silnější) a lidé jsou jim vydáni na milost a nemilost.
Čili v BB je zlo napraveno pomocí Amy (ne Doktora) a všichni spytují svědomí. Ve Smile je zlo nepotrestáno a nevinné oběti zůstanou napospas svým vrahům.
Takové morálni poselství je podle mě naprosto nechutné.