#6596 od Tessuna
01 úno 2019 17:54
Nejdřív zpráva pro všechny: jelikož příští týden se blíží, už by to pomalu chtělo stanovit den, kdy se sejdeme. Řekněme že ve 4 v Geekárně (pokud nikdo nemá jiný nápad), ale který den?

A teď Ironside11 (případně ostatní začínající psavci). Jelikož mi lichotí to "skvělých spisovatelů", pustila jsem se do toho a stvořila jakési sedmero rad. Ber je ale s rezervou a měj na paměti, že jsou to rady kohosi, komu cesta od rozhodnutí "až budu velká, chci být spisovatelkou" k první vydané povídce trvala dvacet let. :D

1) Potřebuješ nějaký impuls, který tě dostane ze stavu "roky sbírám sílu a odvahu" do "rychle, papír a tužku/počítač, už mám v hlavě první větu!!!" Tím impulsem může být moment v oblíbené knize/seriálu, který máš chuť prozkoumat vlastními slovy, ať už proto, že je tak dobrý, nebo proto, že je tak příšerný. Může to být text písničky nebo věta zaslechnutá v tramvaji nebo vzpomínka z dětství, která se najednou vynoří. Může to být cokoli.

2) Vyhni se literatuře typu "Tvůrčí psaní pro začátečníky" a "Jak se stát spisovatelem snadno a rychle." Jediná kniha téhle sorty, kterou můžu doporučit, je Bradburyho Zen a umění psát. Ale nejlepší školou tvůrčího psaní jsou samotné knihy. Kdo jsou tvoji oblíbení autoři? Polož si otázky: Proč právě oni, co se ti na jejich psaní tak líbí, co je odlišuje od ostatních, v čem bys je nejraději napodobil? Zkus si přečíst nějakou knihu ne jako čtenář, ale jako student řemesla, který pozoruje mistra při práci, aby věděl, jak se to dělá.

3) Začni fanfikcí. Vytváření vlastního světa je sice ohromná zábava, ale pro začátek je lepší použít svět už hotový.

4) Pokud sedáš k počítači/papíru a ještě pořád nemáš v hlavě příběh, začni jednoduchou scénou. Třeba: dva lidé stojí v místnosti a vedou rozhovor. Jakmile začneš přemýšlet nad tím, co jsou zač, jaký je mezi nimi vztah a o čem se to baví, příběh se může objevit sám od sebe.

5) První věc, kterou napíšeš, bude skoro určitě špatná. Počítej s tím a nenech se odradit od dalšího psaní. Najdi si pokusného králíka neboli betačtenáře. Jestliže ti dílo nerozcupuje a řekne, že je dobré, není to kvalitní betačtenář. Pokud ti upřímně a podrobně poradí, co bys měl zlepšit, drž se ho a oplácej jeho službu laskavými slovy a čokoládou nebo čímkoli, o co si dotyčný řekne, neb dobré bety jsou vzácné a není to snadná práce.

6) Piš často, třeba i úplné hlouposti, dialogy, popisy, útržky scén. Zkoušej různé věci, třeba i poezii! (próza se potom zdá o tolik snazší ;)).

7) Čím víc toho přečteš a čím častěji budeš psát, tím lépe ti psaní půjde. I tak ale může chvíli trvat, než začneš být se svým dílem spokojený. Chce to trpělivost/tvrdohlavost. Ten pocit, když se ti něco povede, za to stojí.
#6597 od Tessuna
03 úno 2019 11:53
Ještě jeden malý detail: když jsem psala 4. - 8., tak jsem měla na mysli 5. - 8. V pondělí nemůžu skoro nikdy, bývám dlouho v práci, ale už jsem si na to tak zvykla, že jaksi předpokládám, že když řeknu: kdykoli v tomhle týdnu, všichni pochopí, že myslím: kdykoli kromě pondělí :D. A jelikož nikdo nepíše, tak náhodně zvolím třeba středu, a jestli se to někomu nehodí, napište a rovnou navrhněte jiný den.
#6598 od lososmaster
03 úno 2019 19:24
Hele, teď jsem přijel z Pragoffestu, kterej byl fakt super a rád vám o tom poreferuju. Čas na sraz bych preferoval kdykoliv od středy do pátku (ale v nejhorším si úterý zařídím). A bojím se, že pátek není dobrý nápad, bo tam bude hodně lidí.
#6599 od Sillia
04 úno 2019 02:43
Středa zní dobře, stejně budu tenhle týden v Praze určitě, takže klidně.
#6600 od Sillia
05 úno 2019 20:12
Takže abychom to nějak shrnuli, zítra ve čtyři v Geekárně? :)
#6602 od lososmaster
06 úno 2019 11:59
Já dorazim tak na půl pátou. A nechce někdo rezervovat místo? :D
#6603 od Tessuna
06 úno 2019 15:03
Obávám se, že to jde jen den předem. Alespoň mi to tam dnešek vůbec nenabízí. To mě taky mohlo napadnout dřív (nejlépe včera). Musíme doufat, že nebude plno :)
#6768 od Sára
05 říj 2019 11:23
Teda tady je sranda jako v márnici. Chodí sem vůbec ještě někdo? Myslím kromě trollů, co se tu tak porůznu peleší a vesele rozmnožují.
Co děláte, jak se máte? Kdo jede na Whocon, kdo poslal povídku do RB? Povídejte, přehánějte...
#6769 od ESESEL
07 říj 2019 03:12
Za to může Chibnall a jeho extrémní antispoilerová politika smixovaná s neschopností vyprodukovat alespoň jednu sérii za rok. Aneb bůh chraň, aby o tom seriálu vůbec někdo mluvil, natož aby někdo věděl, kdy se zase bude vysílat... :roll: