Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#5078 od Blackthunder
22 dub 2017 17:07
Poepizodní diskuze
#5081 od Oqapo
22 dub 2017 21:21
Co to sakra mělo být? Nějak jsem to nepobral, asi bych měl počkat na titulky, ale ty to asi moc nespraví. Toho scénáristu bych už k Doctor Who nepouštěl, In The Forest of Night taky nedopadl nejlíp.
#5082 od lososmaster
22 dub 2017 21:38
Ou kej.

Začátek nic moc. Od toho, jak vlezou na tu původní loď je to docela dobrý. Konec jsem nepochopil, ale snad se to vysvětlí v příštím díle.
Moc moc se mi líbila návaznost na starší díly v podobě evakuace Země (bohužel nevím která z nich to byla)
Opět krásný Doktorův autismus v podobě hlášky ať se Bill podívá, jestli sám sebe přesvědčil, nebo interakce s mapou.
Naopak nějaké hlášky byly zas prvoplánové, jako ať se Bill nedívá do jeho browser history a emojibot na konci, jak chtěl zaplatit.
Doktorův falešnej úsměv je strašně vtipnej.
Další krásná reference na Heaven Sent (důvod, proč za námi neběží je, že má jiný způsob jak nás chytit)
Hlavní zápletka mi celá přišla hrozně dětinská a vykradená z nějakého tuctového dílu Star Treku (popř. z Války z mloky) a já jsem toho názoru, že DW má na víc.
Chování Emojibotů - no, minulej tejden jsem čet RUR a...
Nardole tam byl na začátku jen tak z povinnosti.
Celkově to byl průměrný díl, asi tak jako ten předchozí.

Toť asi vše z mých prvních pocitů.
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: + smrtící smajlík, který neni v nabídce
#5083 od Alexis
22 dub 2017 23:43
Po předchozím dobrém dílu se dostavilo zase zklamání. A to dost velké. Ano, co to mělo být? Tohle že bylo lidstvo, které přežilo nejrůznější krize a úspěšně osídlilo jiné planety? Rasa, která nezanikla?
A Doktor tomu taky nepřidal: ano, sice vám vyvraždili část posádky, a začali mít trochu vlastní názor na to, kdo je tady pánem, ale vy s tím nic nedělejte, smiřte se s tím a spřátelte se s nimi. Teď je to jejich město, a jen na přátelské vůli robůtků bude záležet váš osud.

No - když si vzpomenu, na ty neohrožené badatele z Impossible planet, nebo na vědce ve stanici Bowie One - tak tam jsem viděla odvahu, schopnost riskovat, činit rozhodnutí a pak i čelit jejich důsledkům. A Doktor je obdivoval.
Tedy já nevím: být v kůži těch osadníků, vzít do ruky pušku a bránit se mi nepřijde jako špatný nápad. (Nebo použít dobrého programátora. Přeci ty roboty musel někdo naprogramovat k určitému chování?) A že si robůtci vyvinuli vlastní vědomí? Gratuluju, ale neměli mi vraždit půlku posádky. Koneckonců, i klíště nakažení encefalitidou je jedinec s určitým vědomím, a stejně s ním nevyjednáváme, když se nám zahryzne do těla.
Problematické mi přišlo hlavně to, jak je Doktor profesorsky pokáral, že se vůbec odvážili bránit před svými vlastními výtvory. Ano, takhle opravdu skončí západní civlizace - neodváží se bránit a bude se jen přizpůsobovat. Doktor byl i za časů Daviese pacifista, ale tohle je už moc extrémní i na mě...
#5084 od Alexis
23 dub 2017 00:03
Ještě něco jsem si uvědomila: že mě už dost vadí Doktorova póza "vůbec nevím, kam jdeme, loď si jezdí kam chce, a já tomu vlastně nešéfuju", ale když dojde na problém, tak čeká, že se mu každý podřídí a bude ho slepě následovat.
Tak teda buď vím co dělám, jsem ve vedení a chovám se podle toho, anebo jsem ráda za každou pomoc, protože jsem tak neschopná, že ani neovládám dopravní prostředek, ve kterém si létám. Devátý ani Desátý nikoho nenechávali na pochybách, že oni jsou ti ve vedení... Řekla bych, že Doktor není tak chytrý, jak by měl být, a začalo to za éry Jedenáctky.

Což mě přivádí k otázce - proč se Doktor nepřenesl s Tardis o pár set metrů dál přímo do strojovny? Mohl mít o problém míň... A nebo proč nevymysleli nějaké pseudotechnologické vysvětlení, proč tam Tardis nesmí?
Už se fakt těším na nového showrunnera...
#5085 od Tessuna
23 dub 2017 00:33
Já tedy nevím, proč jste tu zatím všichni :x a :roll: , mně se to docela :) , hlavně Bill, jak umí Doktora prokouknout, je 8-) Zápletka nebyla zrovna originální, ale podle jedné teorie existuje jen sedm zápletek...
Možná se mi to do rána rozleží a začnu taky :roll: , ale v tuhle chvíli jsem :D
#5086 od Oqapo
23 dub 2017 02:35
Tohle ale není showrunnerem, Moffat do toho sice kecá, ale psal to nějakej Boyce. Problémem těchto výplňových epizod jsou právě scénáristé. Moffat je dobrej scénárista, když mu promineme všechny ty otřesné Deus Ex Machina (třeba Hell Bent), tak za dob RTD dělal skvělé výplňové epizody. RTD si to naopak psal jak chtěl, některé epizody se mu povedli, některé vůbec (a především nerad vzpomínám na jeho finále, v tomhle ohledu je Moffat ještě OK).

Během seriálu tu byla spousta dalších dobrých scénáristů, kteří napsali jen jednu epizodu/příběh.

Matt Jones (Impossible Planet / The Satan Pit)
James Moran (The Fires of Pompeii)
Richard Curtis (Vincent and the Doctor), psal mimochodem scénář i k Mr. Beanovi
Simon Nye (Amy's Choice)

Můžou oslovit je nebo někoho úplně nového, doufejme, že Chibnall si to pohlídá.

Mimochodem, když Boyce psal In The Forest Of Night, bojím se co nás čeká v epizodě The Pyramid at the End of the World, protože tu má psát scénárista epizody Kill The Moon.
#5087 od lososmaster
23 dub 2017 07:17
Oni ho ještě po tom nevyhodili?
#5088 od Tessuna
23 dub 2017 10:29
Hej, mně se náhodou Kill the Moon líbí! Já vím, jsem v menšině... dokonce mě to svým způsobem baví. Ráda ty nedoceněný epizody obhajuju. Tohle bude taky nejspíš ten případ.

Asi je to tím, že se zrovna po letech ignorování přece jen trochu rozkoukávám na facebooku, takže se mi emoji roboti trefili do nálady: včera jsem poprvé zavěsila nějakou fotku a žasla nad tím, že si toho někdo všimnul a lajkoval... Já vím, tady taky v jednom kuse používáme smajlíky, ale jen pro zvýraznění v konverzaci. V textu se obvykle nedá rozlišit, jestli se pisatel usmívá nebo mračí, zatímco při normální konverzaci z očí do očí je právě i ten výraz nositelem významu. Řešením je užití emoji v psaném textu. Jenže lajky na fb jsou něco trochu jiného: nic neříkají, nekomentují, vyjadřují jen čirou a neředěnou emoci. A... řekněme, že začínám chápat, proč tolik lidí věší na fb i fotky toho, co mají k snídani. Je to návykový.
Zároveň je to jako forma komunikace hrozně primitivní: na úrovni psího vrtění ocasem. Jako bychom se pomalu vzdávali tisíců let vývoje artikulované řeči a vraceli se k tomu, jak se dorozumívali pralidi: pomocí gest a grimas. Je to něco, čemu rozumíme instinktivně, a jako jazyk je to univerzální, takže ve světě propojeném internetem je to logická volba. Takže emoji roboti v budoucnosti dávají smysl, a není to RUR, je to něco nového, protože nás to nechává zamýšlet se nad budoucností komunikace mezi lidmi - a mezi lidmi a stroji. Protože ta komunikace je tak primitivní, emoji robotům těžko něco vysvětlíte. Nemůžete jim sdělit hlubokomyslné filosofické úvahy. Nemůžete s nimi mluvit. Udělali jste je primitivní, aby jim porozumělo i dítě - domluvíte se s nimi asi tak jako s batoletem. Takže já v tom nevidím ohraný příběh o vzpouře robotů, ale úplně nový příběh o problému lingvistickém a velice aktuálním. Čapek by to nebyl mohl napsat, neboť v jeho době smajlíci ještě neexistovali.
Další motiv je: katastrofa způsobená tím, že roboti měli program napsaný tak, aby se neustále sami vylepšovali. Hádám, že to funguje na podobném principu jako "cookies" - ne že bych měla páru, jak to funguje, ale jak tomu rozumím, je to něco, co poskytuje internetu zpětnou vazbu, aby si pamatoval, co se vám líbí, a na základě toho se sám vylepšoval. Takhle fungují všechny ty našeptávače a doporučené stránky a "mohlo by se vám líbit" a i reklamy - jak kliknete na reklamu s nějakým pěkným kouskem oblečení, už se těch reklam na hadry prostě nezbavíte... je vlastně geniální, že tu myšlenku někdo dotáhl až do jejích smutných důsledků: že i když se počítače můžou samy zlepšovat na základě toho, že nás pozorují, nikdy tak nezískají ponětí o tom, kdo doopravdy jsme, ale můžou si začít myslet, že nám rozumějí, a tak může dojít k různým misinterpretacím.
Že "samoprogramovatelní roboti" jsou sci-fi termín, který prakticky křičí "A.I.", něco z rozuzlení jsem čekala skoro od začátku. Trochu mi to připomnělo Vervoidy - Doktorovu starou chybu, když nepoznal, že to, co má před sebou, je právě se vyvinuvší inteligentní život. Myslím, že právě vzpomínka na Vervoidy vysvětluje něco z jeho reakcí.
Ještě náhodná poznámka: když Bill sleduje tu montáž dějin lidstva, která začíná jako dějiny umění a končí jako dějiny války, (což je docela nechutná propaganda, vždyť i ve starověku a středověku byly války a jsem si celkem jistá, že i v budoucnosti, ať už se semele cokoli, zůstane umění), vzpomněla jsem si na Leeloo v Pátým elementu.
A všiml si ještě někdo, že v jednu chvíli Bill řekla "Wicked!" - to je přece hláška Ace! Už vím, koho mi Bill připomíná. Líbí se mi čím dál víc. Její nadšení je krásně nakažlivý...
Takže za mě spokojenost. Trochu navíc mi tam připadaly roje mikrobotů, ale já všeobecně nemusím mrňavý rojící se věci... No, nic není dokonalý. :)
#5089 od Citron
23 dub 2017 12:51
Musím říct, že ten styl jaký zatím v této sérii razí, se mi docela líbí. Tohle byla další hodně povedená epizoda. Objevování nové planety, postupné odkrývání záhady a skvělá interakce Capaldiho Doktora s Bill. Dokonce mi ani nevadilo, že vedlejší postavy byly tak do počtu. A ten prosvětlený svět působil fakt děsně pěkně.
Zamrzí asi jen dvě věci, a to trochu uspěchaný konec a že začátek možná odhalil víc než bylo třeba, ale i tak to docela fungovalo.
Jen ten cliffhanger na další díl si mohli odpustit, ale na druhou stranu to aspoň znamená, že se aspoň na chvíli asistentka nevrací domů po každém dobrodružství.

Celkově tenhle díl na mě působí strašně pozitivním dojmem jako Beast Below a podle reakcí mi přijde, že asi zůstane i stejně nedoceněný.