#337 od Tessuna
12 lis 2014 01:50
Když jsem ve statistice viděla, že už je tu jedenačtyřitet různých témat, neodolala jsem možnosti vytvořit téma č. 42 ;) (to má být nenápadná narážka na Stopařova průvodce...)
Název tématu mluví sám za sebe, koneckonců je to totéž co výše v sekci Film.
Tak já začnu.
Zrovna nedávno jsem už po několikáté přečetla Holistickou detektivní kancelář Dirka Gentlyho. Musím konstatovat, že se mi líbí čím dál víc. Je to detektivka, kde jsou všechny detaily zápletky tak nádherně propojené, až nad tím zůstává rozum stát! Řešení záhady pohovky zaseknuté na schodišti mě pokaždé znovu dostane :lol: A víc neprozradím, to už bych spoilovala. Zkrátka doporučuji :)
#350 od Citron
12 lis 2014 13:01
Holistickou detektivní kancelář Dirka Gentlyho jsem jednou měl rozečtenou, ale v té době jsem byl nějak přesycený Stopařem, tak mě to moc nechytlo. Ale plánuji to někdy napravit.
Já byl v poslední době hodně nadšený z povídek od H. P. Lovecrafta. To jsem hltal hodně. Ta atmosféra byla naprosto parádní a dokonce to ve mě vyvolalo nepříjemné pocity (Jeden z důvodů proč čtu horory je ten, že u nich nebojím :D). Z příběhů mám nejradši spíš ty provařenější myslím, jako je Volání Cthulhu nebo Snové putování k neznámému Kadathu. Hlavně ty snové světy a ztracená města mě děsně baví a je to první kniha, kde mě vysloveně zaujaly popisy. I když tady mi nic jiného ani nezbývalo.
#354 od Aludneva
12 lis 2014 15:53
Holistickou detektivní kancelář taky zbožňuju a teď zrovna čtu pokračování: Dlouhý, temný čas svačiny duše.
Vřele doporučuju jakékoliv humoristické fantasy od Terryho Pratchetta. Používá originální britský humor, umělecké prostředky a povětšinou paroduje nějaké slavné literární dílo.
#384 od Tessuna
14 lis 2014 00:03
Poslední dobou zjišťuju, že skoro pokaždé, když něco čtu, je to Pratchettovka. Naposled jsem už asi podesáté přelouskala Zloděje času jen proto, abych se ujistila, jestli tam není nějaká narážka na Doctora Who. Protože to je tak - narazila jsem na Doctora Who asi před třemi čtyřmi lety (a okamžitě mě přepadl zvláštní pocit, že ho znám odjakživa) a teď si pokaždé říkám: nojo Terry Pratchett nejspíš vyrůstal na Doctorovi Who! To dává smysl! Douglas Adams? Psal scénáře! (Koneckonců Dirk Gently je vlastně předělaná verze nedokončené epizody Shada...) Co taková Rowlingová? Tak odtud se asi vzala Hermionina "zevnitř větší" kabelka - zkrátka, dávám si Doctora do kontextu se vším ostatním a žasnu nad tím, jak jsem o něm mohla tak dlouho nevědět. A souvislosti mezi Zeměplochou a Doctorem už vidím snad i tam, kde nejsou :)
Dlouhý, temný čas svačiny duše se mi líbí už jen pro ten název.
#473 od Kave
19 lis 2014 00:28
Všem milovníků Pratchetta doporučuji navštívit kralovstvimluvenehoslova.cz a poslechnout si nekterou z audioknih načtenou Jiříkem. To je skutečný požitek.
#483 od wwwhisk@s
19 lis 2014 14:59
Tessuna píše:Poslední dobou zjišťuju, že skoro pokaždé, když něco čtu, je to Pratchettovka. Naposled jsem už asi podesáté přelouskala Zloděje času jen proto, abych se ujistila, jestli tam není nějaká narážka na Doctora Who. Protože to je tak - narazila jsem na Doctora Who asi před třemi čtyřmi lety (a okamžitě mě přepadl zvláštní pocit, že ho znám odjakživa) a teď si pokaždé říkám: nojo Terry Pratchett nejspíš vyrůstal na Doctorovi Who! To dává smysl! Douglas Adams? Psal scénáře! (Koneckonců Dirk Gently je vlastně předělaná verze nedokončené epizody Shada...) Co taková Rowlingová? Tak odtud se asi vzala Hermionina "zevnitř větší" kabelka - zkrátka, dávám si Doctora do kontextu se vším ostatním a žasnu nad tím, jak jsem o něm mohla tak dlouho nevědět. A souvislosti mezi Zeměplochou a Doctorem už vidím snad i tam, kde nejsou :)
Dlouhý, temný čas svačiny duše se mi líbí už jen pro ten název.

To já jsem se v postatě přes Pratchetta k doctorovi dostala... (pořád mě nepřestává bavit zuzanka, jejíž dědeček má dům větší zevnitř... ;) ). Teď se nemůžu rozhodnout, co mám radši :D
Jinak co bych doporučila, je rozhodně Neil Gaiman ... je to takové... jiné, fantastické... myslím, že víte co tím myslim :D doufám, že něco napíše i pro 9. sérii.
#484 od Zuzka
19 lis 2014 15:11
Máte-li rádi Pratchetta i Gaimana, tak rozhodně nesmíte minout Dobrá znamení, která napsali spolu:-) zábavné je hádat, kdo z nich vymyslel které části.
A milujete-li Gaimana, sežeňte si jeho Sandmana (u nás ho mají v knihovně). Je to vážně úžasné. A trvalo mi to asi deset let, co Gaimana čtu a obdivuju, než jsem se k Sandmanovi dostala. A lituju jen toho, že jsem ho neobjevila dřív.
#485 od Tessuna
19 lis 2014 15:16
Kave: Díky! Nakoukla jsem, ale našla jsem tam jen pár Pratchettovek a jen jednu načtenou Jiříkem. Možná neumím hledat. Každopádně bych ocenila třeba audioknihu Stráže! Stráže!, nebo cokoli s Hlídkou. (Nedávno jsem objevila Pratchettovky-audioknihy v originále a s úžasem zjistila, že jim rozumím, i když možná je to jen tím, že znám tak dobře jejich české verze. Ale určitě bych si je ráda poslechla i česky).

wwwhisk@s: Souvislost mezi Doktorovou Susan a Zuzanou Stohelitskou mě taky napadla, pořád přemýšlím, zda tím Pratchett chtěl něco říci nebo zda je to jen náhoda :). Neil Gaiman mi úplně nesedí, i když epizody, které píše, se mi líbí. Kdyby tak chtěl napsat scénář k Doktorovi Who sir Pratchett, to by bylo něco! :)

Když říkáš "jiné, fantastické," tu mě kupodivu napadl český autor Michal Ajvaz. Asi není moc známý, protože jeho díla jsou tak trochu na hranici, ale určitě doporučuji: Vražda v hotelu Intercontinental (sbírka fantastických básní!), Návrat starého varana (sbírka fantastických povídek) a romány Druhé město, Zlatý věk a Lucemburská zahrada.
Docela by mě zajímalo, zda někdo další četl Ajvaze i Gaimana - mohli bychom podiskutovat, kdo z nich je "jinačejší a fantastičtější" - skoro bych řekla že spíš ten Ajvaz. :)
#500 od ELIZABETH68
20 lis 2014 01:29
našla jsem tam jen pár Pratchettovek a jen jednu načtenou Jiříkem

Vážně musíš hledat líp Pratcheta od Jiříka je tam spousta, kupříkladu Hlídku načetl celou a spoustu jiných věcí, absolutní špička. I jiní rétoři se činili - bylo by jednoduší vyjmenovat Pratchetta, který načten nebyl.. Pro začátek snad tohle:

Kód: Vybrat všehttp://do-ucha.cz/viewtopic.php?f=8&t=3576&hilit=seznam+a+projekty