#4765 od Angi
23 led 2017 10:52
Akorát jsem dočetl knihu Sharpův ďábel. Jednadvacátý a poslední díl příběhů Richarda Sharpa. A všechny mám doma. Zabírá to teda opravdu dost místa. =)
Nutkno podotknout, že ani jeden z těch příběhůnení špatný, nebo nudný. Cornwall je v historických romách prostě nepřekonatelný. Četl jsem od čtyři desítky knih a jen Svatyně mi přišla trošičku slabší v druhé polovině, jinak je neuvěřitelně čtvitý, ať se pustí do kterékoliv části historie.
#4766 od Tessuna
23 led 2017 13:57
Tomu zabírání místa rozumím (Kolo Času ;) ). Prosím, žádné spoilery, ještě pořád mám v plánu se do toho začíst. Nebo alespoň znovu zkouknout... Netušila jsem tedy, že jich je tolik. Zfilmovaných je kolik, tucet? O něco víc? Vím, že první (jedna, dvě?) knihy se odehrávají před začátkem filmové série, takže hádám, že Sharpův ďábel se odehrává po? Nebo jsou knihy a filmy prostě jinak přerozděleny? Co si tak pamatuju, poslední film se odehrává v Indii. Název už si nepamatuju.
#4769 od Angi
25 led 2017 15:49
Ach jo, to zas bylo chyb a překlepů... zlatá klasická klávesnice, ta na noťasu mým prstům nějak nevyhovuje.

V Indii se odehrávají první tři knihy a čtvrtá cestou do Evropy.. takže až pak začínají filmy. Ale kde končí, nemám tušení. Já viděl snad jen pět minut prvního filmu...
#4771 od Tessuna
26 led 2017 10:14
Klávesnice? Já jsem si k noťasu koupila normální klávesnici, možná to vypadá trochu divně, ale jinak bych to nedávala.
Sharp: On se v posledních dvou filmech do té Indie vrátí. Takže v knize ne? Kde to teda končí?
Po dočtení dlouhé série mám vždycky docela depku z toho, že už to je všechno a další díl už nebude. Někdy kvůli tomu ten poslední díl odkládám, jak jen to jde, jenom abych to oddálila. Teď jsem si například uvědomila, že jsem ani neviděla poslední film se Sharpem. Přišlo by mi to moc definitivní.

Včera jsem dočetla sbírku finských sci-fi povídek Lesní lišky. Je to celkem zajímavé, docela dobře bizardní, a přečtené za jedno odpoledne.
#4773 od Angi
26 led 2017 17:14
To není špatný nápad, ale společně s externí myší to všechno pak zabírá děsně místa.

Já měl vždy dojem, že knihy o Sharpovi tak nějak sledují hlavně kariéru Wellingtona. Takže Sharpe končil tam, kde on - u Waterloo.
A na rozloučenou pak Sharpovo poslední dobrodružství se odehrává v Chile, kde sledujeme jiného Anglického "hrdinu" té éry a to Cochrana. Plus poslední snahu Napoleona o návrat na výsluní, jelikož plány na Spojené státy jihoamerické skutečně existovaly..
Také jsem měl po dočtení poslední knihy pocit loučení. Nicméně, těch knih je 21 a může se člověk kdykoliv vrátit k námořním bitvám (Sharpův Traflagar), do Indie, Portugalska, Španělska, Francie, Chile... nebo přejít na nějaké ty "špionážnější" věci (ale pořád na historickém pozadí) a přečíst si třeba Sharpovu kořist, kdy se Birtové dostali k Dánské flotile..

A pořád může člověk pak začít s Uthredem, který je pořád ještě nedopsaný a fakticky je hodně jako Shapre, jen o pár století dříve. =)
#4886 od Zuzka
19 úno 2017 20:45
Právě jsem dočetla Filutu od Terryho Pratchetta.
Je hezké přečíst si od něj další knížku, i když už je po smrti. A je to moc milé rozloučení.

Filuta není ze Zeměplochy, jedná se o příběh z prostředí viktoriánského Londýna. Hlavní hrdina je něco jako Vlahoš von Rosret, jen z těch nejnižších společenských vrstev. Objevuje se tam řada historických osobností a souvislostí. Hodně se tam řeší sociální a společenské a politické poměry v tehdejším Londýně. Nicméně je to hlavně velice zábavný a čtivý příběh s velice sympatickým hrdinou. Příjemná záležitost.
(Prostředím se to překrývá s Ripper Street, kterou zrovna sleduju, i když atmosféra je kapku jiná)
#4888 od Sára
20 úno 2017 19:09
Filutu jsem dočetla před pár týdny. A protože viktoriánský Londýn já můžu v jakémkoliv množství a protože spisovatelství páně Pratchettovo jest excelentní, byl to úžasný zážitek (skoro jako skok v čase bez TARDIS). A hluboce se klaním umu překladatelskému, protože nebylo snadné přiblížit mnohé reálie současnému českému čtenáři tak, aby pochopil a zároveň otráveně tahle místa nepřeskakoval. Stejně tak charakter postav vykreslený v naší mateřštině byl opravdový majstrštyk.
#5001 od Tessuna
05 dub 2017 22:02
Filutu už jsem si půjčila, ale ještě neotevřela. Plány mi zkřížila práce, ale bylo to nečekaně fantastické zkřížení. To je tak. Mám odnedávna na starosti anotace, což znamená, že z novinek putujících do knihovny dostanu co týden na výběr ze dvou nebo tří knížek, tu pak přečtu (nebo alespoň prolítnu) a zanesu základní údaje do počítače. Výběr nebývá velký, a už mi prošly rukama i opravdu příšerné braky. Naštěstí jsem se nechala slyšet, že ráda scifárny, a když už je to brak, aspoň je to brak v mém oblíbeném žánru. No a včera jsem takhle dostala na výběr mezi čímsi podle počítačové hry a hororem. Na horor jsem fakt neměla náladu, ale zaujalo mě jméno autora: Patrick Ness. Matně jsem si je spojovala s Doktorem (Je autorem jedné povídky ze sbírky 11 Doktorů. Té, která se mi nijak zvlášť nelíbila).
Vůbec nelituju, že jsem si ho vybrala. Kniha se jmenuje "Něco víc."
Jen tu nemůžu moc prozrazovat, o čem je, protože hlavní kouzlo knihy spočívá v tom, že ani čtenář, ani hrdina, nemají páru, co to sakra. Ale myslím, že takhle mě naposledy mrazilo, když jsem v deseti letech četla Den Trifidů.
A ještě jsem tuhle zhltla zajímavou knížku. Jmenuje se "Kouzelníkův únik z reality", odehrává se ve Švédsku a je v ní jen malé množství fantastična, takže hlavně ze začátku působí jako jeden z těch k uzoufání šedých románů "ze života." Hlavní hrdina si taky docela zaslouží všechnu tu smůlu, která ho potkává, když spěje k nevyhnutelnému polepšení na závěr (Je to vlastně trochu jako Letopisy Narnie pro dospělé. A hrdina je něco jako přerostlá verze Eustáce.) Ale četlo se to kupodivu samo a hlavně mě u srdce zahřálo setkání s červenou pohovkou na silnici uprostřed lesů, která, a tím jsem si skoro úplně jistá, do románu zabloudila odkudsi ze světa Dirka Gentlyho. :)
#5149 od Tessuna
04 kvě 2017 22:33
Páni, už zase já? Nikdo z vás za celý měsíc nepřečetl nic úžasného?
Další knížka na anotaci: Kvantová noc od Roberta J. Sawyera. Je to takové čistě spekulativní "co by, kdyby" z blízké budoucnosti. Jestli se vám líbila poslední epizoda DW Thin Ice a možná i Beast Bellow nebo dokonce Kill the Moon, tak tohle je něco pro vás. Spousta psychologie (hlavní hrdina ji učí na vysoký), morálních dilemat a zkoumání podstaty lidské povahy. Ale, co mi udělalo radost, hrdina má docela smysl pro humor (vzácný to jev) a hlavně je to geek. Jeho přednášky by mě docela určitě bavily, protože kdokoli zakončí výklad slovy: "vždyť víte, přesně jako v tý epizodě Star Treku," si mě jako učitel okamžitě získá. Narážek na Star Trek bylo hodně. Narážek na Star Wars (když už máme ten čtvrtý květen...) taky, například jeho starý profesor hrdinovi říká padawane. Narážka na DW je přesně jedna.
Premisa knížky je na první pohled docela šílená (na pomyslné stupnici šílenství jen těsně pod Měsíc je vejce), ale zároveň si nemůžu pomoct, trochu mi dává smysl: víceméně náhodou psycholog a kvantová fyzička učiní převratný objev, že lidstvo se povahově dělí na přesně tři typy: tak 60% tvoří ovce, abych to zjednodušila, lidé, kteří vlastně skoro vůbec nepřemýšlejí, 30% jsou psychopati (politici apod.), kteří sice myslí, ale jen na sebe, a pouhých 10% jsou "normální" lidi s inteligencí, empatií, svědomím. Nejhorší na tom je, že to je jedna z těch vlezlých myšlenek: i když je to fikce, přistihla jsem se cestou z práce, že si prohlížím lidi v tramvaji a říkám z nich: kolik z nich asi přemýšlí a kolik z nich jen tupě zírá? - To je na tom právě děsivé, v té knížce totiž, že zatímco psychopata poznáte podle určitých příznaků, mezi úrovní 1 a 3 není na první pohled žádný rozdíl. Trojky totiž odlišuje jen to, že samy se sebou neustále vedou vnitřní monolog. Kdo není telepat, prakticky nemá šanci poznat, kdo opravdu přemýšlí a kdo myšlení jen předstírá. Mrazí z toho.
Odehrává se to jen tři roky v budoucnosti, a svět je na pokraji třetí světový. Z toho taky mrazí.
Prostě žůžo čtení :).
#5180 od Ironside11
09 kvě 2017 18:12
My museli povinně přečíst do školy Smrt je mým řemeslem od R. Remleho, takže nic moc :/
Jinak jsem se v poslední době věnoval DW knihám, Big bang generation a Monster inside. Chystám se na Earthworld a přemýšlím že si možná ještě jednu či dvě koupím.¨
A také si zahrávám s myšlenkou přečíst si něco od Shakespeara.