#1808 od Alexis
13 bře 2015 09:45
Odchod Terryho Pratcheta mě též rozesmutnil... Takovou fantazii, jakou měl on, snad nemá nikdo...
#1809 od Zuzka
13 bře 2015 10:14
Je to obrovská škoda. Byl to úžasný člověk. Ještěže za sebou nechal tolik knih. Nové už nebudou, ale co napsal, to se neztratí a budou to číst další a další lidi. A učit se při tom nadhledu a toleranci. A samozřejmě skvěle se bavit:-)
#1899 od Zuzka
04 dub 2015 18:30
Právě čtu Ghost of India. Desátý Doktor a Mahatma Ghandi (a Donna). A jde jim to spolu moc hezky:-)
#2023 od Aludneva
23 kvě 2015 22:26
Nedávno jsem dočetla knihu Johanny Sinisalo Ne před slunce západem, na kterou mě navnadila tahle Nagatina recenze. Rozhodně ji doporučuju. Nejen proto, že samotná tématika je zvláštní a zajímavá, ale navíc je skvěle zpracovaná (jen je možná trochu kratší než by si zasloužila). Taky často se střídají pohledy postav a děj se prolíná s odbornými články a úryvky z literatury.
#3430 od Meisiluosi
29 lis 2015 21:27
Jednak čtu - jednak poslouchám.
http://www.amazon.co.uk/War-Poems-Unabr ... 0001053396
Tohle jsem objevila víceméně náhodou a skočila jsem po tom šipku, protože jsem
a) fangirl
b) history buff (a vojenská historie mě docela baví)
c) tak trochu milovník kvalitní poezie - a pro (proti)válečnou poezii mám fakt slabost.
Původně jsem doufala, že to budu už mít v kapse a s sebou na Long Islandu, abych na to případně ulovila podpis, ale CD dorazilo až někdy minulej tejden.
Neva.
Je to nářez.
Poslední dva dny se nechávám dobrovolně deprimovat válečnou poezií. Asi bych si měla dát pauzu, protože z toho mám k****skou depku, ale když on je to tak dobrej poslech (a tak kvalitní počtení...)
Samozřejmě na to konto podnikám samostatné průzkumné výpravy, zejména napříč Sassoonovou a Owenovou tvorbou.
Ještě pár dní a patrně budu potřebovat jointa a 10-tihodinovou smyčku 'They're Taking The Hobbits To Isengard', abych se z toho dostala.

Tak si zobněte taky:

WAR EXALTS

War exalts and cleanses: it lifts man from the mud!
Ask God what He thinks of a bayonet dripping blood.

By War the brave are tested, and cowards are disgraced!
Show God His own image shrapnel’d into paste.

Fight till tyrants perish, slay till brutes are mild!
Then go wash the blood off and try to face your child.

- Harold Begbie

http://www.warpoetry.co.uk/owen1.html
DULCE ET DECORUM EST

Bent double, like old beggars under sacks,
Knock-kneed, coughing like hags, we cursed through sludge,
Till on the haunting flares we turned our backs,
And towards our distant rest began to trudge.
Men marched asleep. Many had lost their boots,
But limped on, blood-shod. All went lame; all blind;
Drunk with fatigue; deaf even to the hoots
Of gas-shells dropping softly behind.

Gas! GAS! Quick, boys!—An ecstasy of fumbling
Fitting the clumsy helmets just in time,
But someone still was yelling out and stumbling
And flound’ring like a man in fire or lime.—
Dim through the misty panes and thick green light,
As under a green sea, I saw him drowning.

In all my dreams before my helpless sight,
He plunges at me, guttering, choking, drowning.

If in some smothering dreams, you too could pace
Behind the wagon that we flung him in,
And watch the white eyes writhing in his face,
His hanging face, like a devil’s sick of sin;
If you could hear, at every jolt, the blood
Come gargling from the froth-corrupted lungs,
Obscene as cancer, bitter as the cud
Of vile, incurable sores on innocent tongues,—
My friend, you would not tell with such high zest
To children ardent for some desperate glory,
The old Lie: Dulce et decorum est
Pro patria mori.

- Wilfred Owen

BASE DETAILS

IF I were fierce, and bald, and short of breath,
I’d live with scarlet Majors at the Base,
And speed glum heroes up the line to death.
You’d see me with my puffy petulant face,
Guzzling and gulping in the best hotel,
Reading the Roll of Honour. ‘Poor young chap,’
I’d say—‘I used to know his father well;
Yes, we’ve lost heavily in this last scrap.’
And when the war is done and youth stone dead,
I’d toddle safely home and die—in bed.

- Siegfried Sassoon
#3616 od Tessuna
23 pro 2015 00:38
Meisiluosi: poezii miluju, ale té válečné se trochu vyhýbám, takže se mi tohle okýnko do oblasti, kterou vůbec neznám, sice strašně líbilo, ale celou sbírku bych číst nechtěla. Už nějakou dobu vůbec nemám náladu číst věci, ze kterých bych měla depku, ale teď jsi mi připomněla časy, kdy jsem se těm temným věcem tak nevyhýbala, a teď tak zamyšleně pokukuju po Holanovi, jehož spisy mám v poličce takřka nadosah ruky...

Já jsem teď k několika rozečteným knížkám přidala ještě Hvězdné války - konkrétně trilogii od Timothyho Zahna, známou z nějakého důvodu též jako Thrawnova trilogie, podle hlavního padoucha. Nečetla jsem ji dobrých patnáct let, ale tehdy jsem ji přečetla několikrát a hrozně jsem doufala, že ji zfilmujou, nebo že v pokračování Hvězdných válek bude alespoň něco z ní, což bylo už tehdy nepravděpodobné: odehrává se 5 let po Návratu Jediho, a muselo mi být jasné, že když původní herci zestárli o 30 let, asi to nepůjde. A vím, že se už nepovažuje za "kanonickou," že byla oficiálně vyřazena ze Star Wars univerza - a paradoxně je zároveň považována za literárně nejkvalitnější, nebo rozhodně jednu z nej věcí, co kdy kdo o Hvězdných válkách napsal. Tak jsem ji začala číst poté, co jsem se vrátila z kina z nových Hvězdných válek, a pořád se nemůžu smířit s tím, že se tahle trilogie jako nestala, protože by vlastně stačilo jen změnit jméno jedné postavy ve filmu a celkem by to sedělo... ne, nechci spoilovat (knížky ani film).
Ale hrozně se mi líbí, že v téhle trilogii není hlavní hrozbou nějaká megazbraň typu Hvězdy smrti, ale jeden geniální taktik na straně Impéria. Trochu mi připomíná Vetinariho (ze Zeměplochy), akorát je na té špatné straně... a zjišťuju, že i po těch letech na mě knížka působí neopakovatelným kouzlem Hvězdných válek a že jsem si z nějakého důvodu celou tu dobu pamatovala jména planet jako Bpfasš, Myrkr nebo Nkllon, - vážně, proč si pamatuju takovéhle věci?? - a že je mi jedno, že tahle trilogie už nezapadá do stejného příběhu jako Epizoda VII... zkrátka, já už si to v hlavě nějak srovnám tak, aby to do sebe pasovalo;) Každopádně: příznivcům Star Wars, navrátivším se z kin, doporučuji.
#3621 od Zuzka
23 pro 2015 19:17
Teda, tu trilogii jsem taky četla. Ale to bylo asi někdy v pravěku. Nepamatuju si z toho ani písmenko. Ale když jsme dělali před hodně roky tábor Star Wars, tak jsme z těch knížek čerpali zápletku na setkání po táboře. Takže asi nebyly úplně marné.

Nové Star Wars jsem ještě neviděla (prošvihla jsem půlnoční premiéru) a můžu jen doufat, že to v kině budou reprízovat i v lednu.
#3769 od Tessuna
20 led 2016 19:52
Tak jsem k trilogii přidala ještě dvojdíl, který jsem tenkrát neznala (možná ještě nebyl napsaný): Ruka Thrawnova, (jednotlivé díly se jmenují: Přízrak minulosti a Vize budoucnosti), též od Timothyho Zahna. Odehrává se 8 let po Thrawnově trilogii - to jest 13 let po Endoru - a mezitím se zjevně staly jiné knížky od jiných autorů, ale nic, co by se nedalo přeskočit. Musím říct, že mě to bavilo nesmírně - zvlášť kousky s Hanem a Leiou... zkoušela jsem i jiné Star Wars knížky, ale moc mě nebraly, zato tyhle... přiznávám se, že už se do nich pouštím podruhé...
#3771 od Tessuna
21 led 2016 13:27
Původně to tak bylo... dokud jsem se snažila srovnat si to v hlavě tak, aby knížky i film byly součástí jednoho světa. Pak mi došlo, že mít ze Star Wars dva paralelní světy je vlastně ohromná výhoda - v jednom z nich je Han pořád naživu! :)