Co bylo, je či bude v kinech nebo v televizi. Co by si ostatní neměli nechat ujít.
#794 od Citron
20 pro 2014 00:56
Tak co říkáte na tuto trilogii? Bylo potřeba, aby to mělo tolik dílů? Četli jste knihu, nebo jste také viděli pouze filmy, jako já? :D

Každopádně z celé trilogie mám dost rozpačité myšlenky. Především se mi nelíbí konec druhé části, který byl prostě moc na sílu utnutý. To že to bylo úplně zbytečné se následně projevilo v třetí části, kdy jsem měl po konci této linie pocit, že začal úplně nový film. Osobně bych byl radši, kdyby každý z těch dílů více ucelený. Jak to udělali právě na konci Hobita 1. To je moje taková hlavní výtka :D
#796 od Tessuna
20 pro 2014 12:17
Vzhledem k tématu - mohu předpokládat, že spoilery na celou trilogii nemusím označovat?

Četla jsem knihu a mám ji ráda, takže mi pochopitelně vadí věci, které se do filmu nedostaly, stejně jako ty, které byly navíc. Chápu sice, že každé zfilmování je interpretace, nikoli doslovné převedení jednoho média ve druhé, ale stejně...

Moje oblíbená část knihy je třeba příchod trpaslíků k Meddědovi. Z Gandalfovy strany kousek mistrovské diplomacie. I kdyby ve filmu překopali všechno ostatní a tuhle scénu nechali, byla bych spokojená. Navíc to krásně vyvažuje scéna v bitvě pěti armád, když je Thorin smrtelně raněn a Medděd (který nemá rád trpaslíky) se rozzuří a kosí skřety ve spravedlivém hněvu. (Ne, ta ve filmu taky nebyla.) Taky by se mi bylo líbilo víc temného hvozdu (a míň pavouků). A že Šmak neměl do těla zarostlé drahokamy od toho, jak na nich celé ty roky spal, což jej činilo nezranitelným, stejně jako nepřítomnost drozda, mě mrzí.
Z postav a věcí navíc nemám námitky proti Radagastovi (kdo by taky měl, že ;) ) ba snesla bych ho v příběhu i víc. Romancí Kiliho a Tauriel jsem zprvu hluboce opovrhovala, ale nakonec jsem přece jen uronila slzičku. Ale všechny ty kousky, které měly "propojit" Hobita s Pánem prstenů, mi přišly hrozně nucené a zbytečné. Když na konci Thranduil posílá Legolase, aby šel najít Aragorna a skamarádil se s ním, málem jsem skřípala zuby. (Aragornovi by v té době mohlo být kolem dvaceti. Pro elfy, kteří žijí tisíce let, by byl ještě dítě - sotva by si zasloužil, aby o něm Thranduil vůbec věděl, natož znal jeho jméno a mluvil o něm jako o někom důležitém).
OK, teď mně napadlo, že někdy v téhle době se Aragorn poprvé potkal s Arwen, nebo se pletu? Když už dali do filmu věci navíc a věci z dodatků, tak proč ne tohle?
Co se mi nelíbilo vůbec, byly přehnaně mnohoefektové scény bitev a soubojů, které hrdinové přežívají fyzikálním zákonům navzdory - myslím, že nejhorší z toho všeho byla jízda v sudech.
A Legolasova jízda na netopýrovi - šmarjá! Nevím proč, ale v tu chvíli jsem si ho představila, jak drsným hlubokým hlasem říká : "I'm Batman!" A měla jsem co dělat, abych nevyprskla smíchy. Legolas mi vůbec připadal jako postava, která do Hobita omylem zabloudila z Avengers...
Nápad, že by drakovi, jehož oheň taví zlato (dokonce i některé slabší Prsteny moci a hádám že možná i klíče od Tardis) mohla nějak ublížit koupel v roztaveném zlatě, mi připadá jako nejhloupější nápad v historii hloupých nápadů. Trpaslíci by měli vědět něco o zlatě! A o dracích! Alespoň základní informace, jako je teplota dračího plamene a teplota, při níž se taví zlato! To musí být první a druhá kapitola trpasličích učebnic fyziky! (ha, teď jsem si představila trpasličí učebnici psanou runami :) ) (Vzpomněl si ještě někdo při téhle scéně na Hru o Trůny? Myslím, že se ta epizoda jmenovala "zlatá koruna," v první sérii, víte, kterou myslím?) Zkrátka, ve srovnání s tímhle mi už ani ta věc se zlatým šípem v Robotovi Sherwoodském nepřipadá tak hloupá. A to je co říct.
Zastřelení Šmaka mi taky připadalo docela pochybné. Ale efekty (drak, jezerní město) nebyly špatné; ba připomněly mi, jak strašně by se mi líbilo, kdyby někdo konečně zfilmoval Pratchettovy Stráže! Stráže! (Je to šance jedna k milionu, ale mohlo by to vyjít... :D )

Rozdělení na dva díly spíš než na tři by mi dávalo větší smysl (Jeden by se mohl jmenovat "Tam", druhý "A zase zpátky" :) )

Ale abych jenom nekritizovala: o Martinu Freemanovi jsem říkala, že vypadá jako Bilbo Pytlík, dávno předtím, než tu roli dostal. Vlastně by se mi byl býval líbil jako Frodo, protože vypadá doopravdy jako hobit (kdežto Elijah Wood mi připadá spíš jako elf). Měla jsem pochyby o Thorinovi (v knížce byl starší) ale rychle jsem si na něj zvykla. Scény odehrávající se v Hobitíně (začátek a konec) neměly chybu. Písnička "Misty Mountains" v podání trpaslíků se mi líbí strašně moc, škoda, že zazpívali jen dvě sloky, chtěla bych ji v téhle úpravě slyšet celou. A spousta věcí tam byla dobře; ale člověk si vždycky spíš pamatuje to, co ho štvalo. Jelikož jsem na třetí díl šla takřka s nulovým očekáváním, nebyla jsem zklamaná, skoro se mi chce opatrně přiznat, že se mi to líbilo. Mám docela chuť dát si jednou maraton všech tří dílů, a zjistit jak vypadají v jednom kuse.
#798 od Zuzka
20 pro 2014 15:56
No, včera jsme o Hobitovi debatovali skoro dvě hodiny. Ještě jsme sice neviděli prodlouženou verzi třetího filmu, ale rekapitulovat už by šlo. Vlastně se mi to dost líbilo.
Zvolený způsob vyprávění - jako epický velkofilm - i když Hobit je spíš takový vtipný drobný příběh, je podle mě úplně v pořádku, těžko se šlo po Pánovi Prstenů do Středozemě vrátit jinak. I když jsem ráda za každou minutu Středozemě na plátně, myslím, že dva filmy by úplně stačily. Minulý týden jsem uvažovala, že by bylo skvělé, kdyby se dal z celé natočené látky udělat dvoufilmový sestřih, kde by zůstalo jen to, co podle mě dobře funguje.

Což je třeba Bilbo. Martin Freeman se pro tu roli narodil. Prostě vynikající. Taky trpaslíci se jim povedli, sympatická banda, Thorin majestátní. Vlastně celkově casting velice dobrý. (kromě Medděda, vypadá spíš jako Stromovous)
Některé přidané věci se mi líbí - Dol Guldur a Bílá rada rozhodně neurazí, Radagast jakoby byl v Hobitovi napsaný:-)
Jezerní město mělo krásnou atmosféru, Šmak byl povedený (a tam se toho dalo zkazit hodně).

Nicméně byly i momenty slabší - vysloveně navíc nahánění se Šmakem v Hoře, závěrečné souboje s Azogem a Bolgem. Ty se jim nepovedly. Místo očekávaného zdrcení smrtí Filiho a Kiliho a Thorina jsem se musela dívat na Legolasovy akrobacie, které sice byly vtipné, ale emocionálně to totálně rozbíjely. Souboje byly nudné a utahané a tady na konci mě konečně Tauriel štvala, do té doby mi její vztah s Kilim nevadil. A WTF moment "Legolasi, tvá matka tě milovala..."

Asi už zabíhám do podrobností.
Za rok plánujeme udělat maraton 3 prodloužené verze Hobita + 3 prodloužené verze Pána Prstenů. Docela se těším, protože oficiální klip k závěrečné písní Last Goodbye k tomu vysloveně vybízí:-)
#832 od Meisiluosi
23 pro 2014 04:39
Jsem v první řadě a především Tolkienofil - takže Hobita jsem samozřejmě četla... Dokonce jsem si ho velmi cíleně zopákla ještě před premiérou prvního filmu, abych si ho oživila a zafixovala takového, jak jsem si ho vždycky vizualizovala *já* - než mi do toho vletí PJ.
Filmová trilogie mě baví, ne že ne, ale když to tak srovnám s LotRem, jen se utvrzuji v tom, co si myslím už pár let: PJovi rozhodně věřím nadšení pro dané téma a kladný vztah ke zdrojovému materiálu, ale dávala bych mu na ty filmy míň peněz.
#1441 od Ric4rd
27 led 2015 22:25
LOTR mám rád hodně, jakože fakt hodně, Hobití knížku jsem nečetl, tudíž hodnotím pouze a jenom filmy, prvně na Hobitovi je zcela jednoznačně vidět, že je to dělané čistě se zájmem na něm vydělat, kdo jiný by tak nelogicky usekl 2x! jeden film (a to původně prý 3. díl měl být ještě rozdělen do dvou, ale kvůli krytí s jinými velkými filmy z toho nakonec sešlo (dííky ti doctorský bože), opět upozorňuju, že knížní předlohu jsem nečetl, ale děj filmu je strašně nudnej a tak trochu "jako LOTR" (pls no hate) zároveň samozřejmě roprcání do 3 dílů kdy má každý přes 2 hodiny tomu dále ještě více škodí, a reakce postav především ve 3 díle bylo pro mě už teda absolutně směšná a nelogická, a když jsem si pustil třetí díl, tak jsem se musel hodně divit, jak to, že se půlku filmu koukám na díl první a jak to, že když v názvu je uvedeno bitva 5 armád se mě dostalo armád tří, maximálně čtyř (pokud teda počítate lidi z jezerního města, kteří jsou v šoku, a po nočním běsnění draka šmaka totálně zničení, ušli několik kilometrů k hoře a vzali si nevyhovující výzbroj, protože pak už nevím, co teda ještě jako armádu mám započítat), celá trilogie mi přijde naprosto nudná, bez výraznějších nápadů a prostě tady je více než kde jinde vidět, že když vezmete věci, co fungovali v jedné trilogii tak to neznamená, že budou fungovat i v trilogii jiné
pak tu samozřejmě máme hudební stránku trilogie, opět se nabízí srovnání s LOTRem (hudbu skládam stejný člověk pokud se nepletu) a opět z toho LOTR vychází vítězně, hobití soundtrack jsem slyšel pouze ve filmu, je to jakýsi podivný mix využívající geniální skladby pána prstenů a snaží se přidat něco nového, což vůbec nefunguje a tak je soundtrack absolutně průměrný, když tedy pominu písničky misty mountains a the last goodbye,
další věcí co mě velmi naštvalo (ale tak trochu jsem to čekal) že bitva 5 armád zabrala asi tak 15 minut a naskytla plno nelogických a jiných špatných scén, viz. jizda na (snad) kozách odnikud, zázračný obrat díky (asi) 10 trpaslíkům atd. atd. čímž se dostávám k další věci a sice to, že celá trilogie je neuvěřitelně přeumělkovaná (čti příliš mnoho CGI) , nevadí mi, když jsou digitální triky ve filmu, pokud jsou dělané kvalitně a vhodně, ale to co se dělo v hobito to považuju za humus :), dálší věcí jsou emoce, které vě mě Hobit nevyvolal ani nezanechal vůbec žádné (vztek nepočítám) a fakt, že mi bylo úplně jedno, jak hlavní hrdinové vlastně skončí (což může b ýt způsobeno i tím, že Thorin je pro mě synonem sobecké a arogantní postavy a takové se těžko fandí)
takže když to shrnu, tak mě osobně hobit velmi zklamal prakticky ve všech stránkách a jdu se uklidnit u prodloužené verze pána prstenů...
#1659 od lososmaster
24 úno 2015 21:07
No já teda nevím proč tomu říkají bitva PĚTI armád. Mě to spíš přišlo jako bitva čtyř armád a než tam ta pátá stihla dorazit tak byla zničená: třemi trpaslíky, dvěma elfy, pěti orly, meddědem a Bilbem... přičemž bilbo zabil asi tak jednoho skřeta. Legolasův úprk po padajících schodech, to se teda Newton otáčel v hrobě.

Chápu, že PJ chtěl zvětšit sledovanost, tak tam vrátil Legolase, Sarumana a Galadriel. Legolas se tam moc nepovedl, a navíc, když ho Thranduil vykáže ze své země, může mi někdo vysvětlit, proč dělá v LOTR vyslance lesní říše na sněmu? Naopak epický souboj Saurona proti Galadriel se jim opravdu povedl.

Naprosto nejlepší postava je samozřejmě Radagast - kdo to nečekal na tomhle fóru. Prvního hobita jsem ale viděl dřív, než jsem se začal dívat na doktora a když jsem to zjistil, donutilo mě to se dívat nejdřív na Classic doktora. Díky Petere Jacksone. :D
#1675 od Zuzka
25 úno 2015 10:16
Osobně se těch pěti armád nemůžu dopočítat pořádně ani v knize - trpaslíci, elfové, lidé, skřeti...a? Orli? Medděd? Netopýři?
A ano, díky Hobitovi (a McCoyovi) jsem se odhodlala k Doctorovi Who. Což beru jako obrovské plus!

Včera jsem pouštěla kousky Hobita svým dcerám, protože chtěly vidět draka. Sice si stěžovaly, že to není žádný Šmak, protože není dost červený, ale jinak se jim líbil. Když pak zastřelený spadl do jezera přímo na tu loďku, tak starší (5tiletá) dcera jen suše konstatovala: "To byl pořádný žbluňk." A před spaním pokračovala: "Mami, budem si zítra hrát na elfy. Budeš Legolas?"
#1680 od Meisiluosi
25 úno 2015 13:49
Myslím, že Orli.
#1701 od lososmaster
25 úno 2015 21:33
Já si myslím, že ta pátá armáda, byla armáda těch druhejch skřetů se severu. Navíc bylo orlů jen asi 5.
#1703 od Zuzka
25 úno 2015 21:51
Já jsem to počítala z knížky. Tam byla snad jen jedna skřetí armáda, ne?
Možná Tolkien počítal orly, ale pro mě to není žádná armáda. Snad mu "Bitva pěti armád" znělo líp než "Bitva čtyř armád a směsky dalších tvorů". A teď se to dostalo do názvu filmu a vesele to mate lidi po celém světě:-)