#4969 od lososmaster
28 bře 2017 17:10
A dost často se nechce tvůrcům dodržovat kontinuitu. Například ve Father's Day se vrací aby potkal sám sebe a má z toho velkej problém, tak ve Waters of Mars akorát změní historii a žádní Reapeři nepřiletí. (Tohle všechno je ještě před Moffatovým "Fixed point in time") A v Before the Flood taky cestuje zpátky v čase pár minut vzad, ale tam neinterferuje sám se sebou, ale jenom pozoruje.
A teorií řízení TARDIS je taky několik. Na začátku Doktor (první a druhý) TARDIS řídit vůbec neumí a lítá náhodně (když se jeho společníci chtěli vrátit domů. tak museli použít Dalecký stroj času), u třetího Doktora TARDIS řídili Páni času. U čtvrtého to nejdřív vypadalo, že docela umí řídit, pak používal navigační maják s přednastavenými souřadnicemi a druhou půlku svého působení měl v TARDIS nainstalovaný "randomizér", který fungoval asi tak jako řízení prvních dvou Doktorů. 5. 6. a 7. řídili docela obstojně, ačkoliv se občas sekli o pár kilometrů nebo let. Obnovený Doktoři se trefili buď naprosto přesně tam kam chtěli (kvůli akci) a nebo se netrefili ale vůbec (kvůli vtipné hlášce a tak). Někde s TARDIS nemohl přistát, protože mu to časová kontinuita nedovolila (fixed point in time) a nakonec v Doctor's Wife bylo řečeno, že Doktor TARDIS vůbec neřídí, ale že se TARDIS řídí sama a vezme Doktora tam, kde je nejvíc potřeba, což byl Moffatův nedomyšlený nápad, protože místa, kde byl potřeba, ale netrefil se tam nebo prostě nepřiletěl, těch bylo v historii seriálu hodně. Navíc Clara pak řídí TARDIS telepaticky, což mimo jiné neguje předchozí tvrzení a tudíž opět další super nápad, který Steven nezkonzultoval s kontinuitou seriálu. Radši toho už nechám, abych se nerozčílil ještě víc.
#4971 od Zuzka
31 bře 2017 09:50
S tím zachraňováním a měněním historie... většinou je to tak, že pokud Doktor zná budoucnost/výsledek nějaké akce pak ho obvykle není schopen změnit. I když kolikrát vzdorně tvrdí, že "budoucnost lze přepsat", tak se mu to často nepodaří. Zmiňované pevné body v čase jsou ještě vlastní kategorie, tam už ví dopředu, že s tím nic nenadělá.
Většina jeho "zachraňování světů" se ale koná tehdy, když buducnost nezná, respektive neví o tom, že by ta která invaze měla být úspěšná.
Když je sám svědkem nebo přímo součástí nějakého dění, tak už nemůže zpátky, aby to změnil - překračování vlastní časové linie nebo časové linie svých společníků. Což je třeba případ Fathers Day (i když ta monstra gumující vesmír byla poněkud přehnaná - na druhou stranu, pořád o tom mluví, jak jsou ty paradoxy nebezpečné, tak tohle byla ukázka:-) ).

Takže asi tak: dokud neví, jak příběh dopadne, může se v něm angažovat. Jakmile si přečte poslední stránku, tak je to dané a Doktor je (obvykle) bezmocný.
Ne že by ho vždy dodržovali, ale tak nějak obecně se mi ten koncept líbí. Třeba Before the Flood si s tímto a s překračováním vlastní linie docela hezky hraje.
#5185 od Zuzka
10 kvě 2017 18:57
Hezký (a smutný) konkrétní příklad s překročením vlastní časové linie a z toho vyplývajícího zafixování minulosti je audio s Osmým - Absent Friends. Doktorova společnice neodolá a navštíví svou rodinu třicet let v budoucnosti od momentu, kdy s Doktorem odlétla. Zjistí, jaké měla její nepřítomnost následky. Jenže když chce po Doktorovi, aby ji teda vzal zpátky domů dřív, tak už to nejde. Nemůže to už změnit - vznikl by paradox.
A proto Jedenáctý Doktor vytrhává poslední stránky. Aby měl volnost pohybu :-)
#5361 od Tessuna
07 čer 2017 13:20
Začalo to jako nápad při psaní povídky a nechtěla jsem to sem vůbec dávat, protože spoiler, ale vrtá mi to hlavou.
Otázka: Co se stalo s Momentem? Vždyť víte, taková ta věc s mocí zničit planetu, kterou Doktor chtěl použít, nepoužil a nakonec zapomněl na to, že ji nepoužil? Zůstala tam v té stodole? Má ji Doktor někde v Tardis, v šuplíku pod M jako Moment? A jelikož po víc než dvě inkarnace neví, že ho má, na Moment padá prach někde v hloubi Tardis, a ani 11. si pak možná už nevzpomene, co že se s tím Momentem vlastně tenkrát stalo?
- další možnost je, že Doktoři Moment zničili, pro jistotu, aby už nikdy nikoho nesvrběly ruce na velkém červeném tlačítku. Ale jelikož má Moment vědomí a umí na sebe vzít podobu Rose, shledávám tu možnost nepravděpodobnou.
- nebo ho mohli vrátit na Gallifrey, odkud ho původně ukradli. Já vím, jak jen mě to mohlo napadnout :D

Co myslíte vy?
#5362 od Sára
07 čer 2017 14:18
Já bych řekla, že Moment zůstal v té stodole a "zamrzl" zároveň s Gallifrey. A mezitím co Doktor kloval do diamantové stěny, planeta se vrátila k normálu (sice nevíme jak, to je pro nás velká černá díra v její historii) a Páni času stopro Moment zamkli zpátky do Časového trezoru ( a pro sichr upgradovali bezpečnostní systém). :D Nemyslím, že by kohokoliv z timelordů svrběly prsty - koneckonců, jediný, kdo si troufl Moment skoropoužít, byl Doktor, a ten to znova už neudělá. Což ovšem neznamená, že by svrbět prsty nemohly třeba někoho zvenčí...
#5363 od Zuzka
07 čer 2017 14:20
A) je správně. (pravděpodobnost 75%) Teda mimo to, že není pod M jako Moment, ale pod N jako Nepoužívat, nevytahovat, nechat být. Anebo taky pod H jako Hezká bedýnka, která kdoví k čemu slouží :-)

Na Gallifrey to nevrátil určitě. To už je větší šance, že ho/ji prsknul někam do supernovy (25%).

Navíc v případě A mu ho/ji může někdo ukrást a je z toho další zápletka.

Edit - koukám, že mě Sára předběhla. Stále nevěřím, že by Doktor Moment na Gallifrey jen tak nechal. Kdyby ho nepoužil on, tak by ho nakonec použil někdo jiný, ale ne na Gallifrey, ale na zbytek vesmíru. Svědomí nesvědomí. Doom Coalition hovoří jasně :-D
#5364 od Sára
07 čer 2017 14:43
Mně nepřijde moc logické, proč by si Moment tahal do TARDIS. Kdyby měl po vesmíru zabavovat všecko potenciálně OPRAVDU nebezpečné, pak by už dávno měl z modré budky létající zbrojnici. Myslím, že mu došlo, že Moment se před svým použitím dokáže ochránit sám. Když naleptal a posléze přesvědčil jeho, který byl na pokraji zoufalství - a jak známo, zoufalí lidé a timelordi dělají fakt zoufalé věci -, že by v případě potřeby ukecal i někoho s nekalými úmysly.
#5365 od Tessuna
07 čer 2017 16:00
No, pokud jde o Doktorovu prozíravost při zacházení s Gallifrejskými zbraněmi hromadného ničení, mám pro vás tři slova: Hand of Omega. :D
Ale trochu Doktora podezírám, že od té doby zmoudřel a opravdu to schovává v Tardis (vzpomínáte na chudinky Carrionity?) (Při představě modré budky/zbrojnice se mi vybavila jedna scéna z Pátého Elementu, akorát jsem si do ní na místo Bruce Willise dosadila Capaldiho. Už dlouho jsem se tak nezasmála :D)
Zuzko: prsknout do supernovy? Když na sebe může vzít podobu Rose a udělat smutný voči? Týhle teorii bych pár procent ubrala...
A Sáro, máš pravdu v tom, že ukrást a ukecat Moment ke spolupráci nemůže jen tak někdo. Díky za připomenutí. Budu to muset ještě promyslet...