Kdo je váš nejoblíbenější Doktor?

1
1%
4
5%
3
4%
2
2%
1
1%
3
4%
2
2%
7
9%
2
2%
6
7%
18
22%
13
16%
19
23%
#2358 od lososmaster
07 srp 2015 20:54
Já Moffata taky nemám rád, ale on se co nejvíc přizpůsobuje lidem. Ale společnost zajímají poslední dobou akorát efekty, výbuchy, nesmyslná technologie a spoustu bitev, a naopak příběh už moc lidí nebere. (viz Jurský svět, Avengers, komiksové seriály a nové seriály obecně) Takže bych řekl, že sledovanost neklesá proto, že se to všem líbí čím dál víc. A obávám se, že kdyby Moffata odvolali (což se nestane) a nasadili někoho, kdo se bude chtít přiblížit původnímu seriálu, tak sledovanost klesne. A to je asi taky důvod toho, že moc lidí nezná Classic DW a na edně se píšou nesmysly jako, že 3. Doktora hrál Patrick Troughton, nebo že Peri je muž atd.
#2359 od Tessuna
07 srp 2015 21:13
Zajímavé. To o "společnosti", kterou "zajímají akorát efekty," v poslední době slýchám často, vlastně jsem to taky určitě párkrát prohlásila - ale teď přemýšlím nad tím, jak pořád potkávám lidi, kteří jdou spíš po příběhu a prázdné efektní filmy je vůbec neberou; a myslím, že jsem ještě nikdy nepotkala někoho, kdo by prohlásil: to je super film, hustý efekty, zápletka žádná, takový mám nejradši... existuje vůbec ta "společnost"?
#2363 od Flamboyant
08 srp 2015 11:02
To je dobrá otázka. Lidi nejvíc chodí na comicsy, tak se kina plní comicsy. V létě chce mozek z vedra odpočívat, tak se radši nechá ukonejšit v klimatizovaném sále s popcornem v ruce na Age of Ultron než na Age of Adeline. Myslím, že letní blockbustery jsou už od jejich praotce Čelistí spojeny hlavně s atrakcí. Spíše se jde kvůli takovému typu filmu ala Avengers na horskou dráhu než s očekáváním tíživého dramatu a nejradši ať to je v Imaxu v 5D. Takže záleží, co kdo očekává a co ho uspokojí.

Oproti tomu televize je z principu jiné médium, kde se ty možnosti prvoplánové efektivnosti primárně nenabízí (samozřejmě technologie zásadně pokročily, ale plátno přes dvě patra doma rozhodně nemá každý druhý) a stejně tak se nenabízí ani srovnatelný rozpočet. Taky si rád někdy zajdu do kina vypnout mozek u blockbusteru, ale nemyslím, že by si jakýkoliv seriál mohl po více sezón úspěšně vystačit s tím základem, že se bude snažit být efektní a do pozadí zastrčí příběh a postavy. Jsou to úplně jiné dva světy kino x TV. Z poslední doby mě v TV nejvíce zaujalo:

Vicious - sitcom o hašteřivém gay páru Ian McKellen + Derek Jacobi, který se odehrává v jednom obýváku.
Penny Dreadful - viktoriánská brakovka, která ovšem stojí na vývoji postav a atmosféře.
Broadchurch - vyšetřování jedné vraždy v jedné lhotě, kde má každý nějakou vinu.

Určitě tak existuje společnost, co preferuje spíše formální stránku nad příběhem, ale v jiné rovině než televizní a v jiném časovém rozpětí než dlouhodobém (zajdu do bijáku, žjóva - Hulka prohodil Iron Man barákem a po skončení zapomenu), což je v rozporu s tím, co dělá úspěšným více než padesátiletý seriál, u něhož se jeden z mých nejoblíbenějších dílů Midnight spokojí s chytrým scénářem, jedním autobusem a pár postavami.

Midnight bude fungovat na diváky i za 50 let, stejně jako např. když si zas a znova pustím stařičké City of Death nebo Visitations, ale Age of Ultron bude už za deset let zastaralým šuntem, co nemá nic k nabídnutí, protože stál výhradně na efektech a rezignoval na příběh. Tím neříkám, že produkce Marvelu je špatná, ale slouží jako vhodná ukázka rozdílu v pojetí a přístupu - rychloobrátkové spotřební zboží x dlouhodobá hodnota.
#2367 od Sillia
08 srp 2015 16:15
Tak ono vždycky bude v seriálu více prostoru pro postavy a děj než ve filmu. Osobně filmy, které jsou založené jenom na vztazích mezi postavami, jejich osobnostmi a zjednodušeně řečeno jsou dělané tak, aby se na ně člověk díval a přitom myslel, komu jak to v hlavě seplo, aby se tohle stalo a kdo má jaké motivy, minulost a jak asi dopadne tahle morální rozepře... U toho se prostě a jednoduše nudím, ať už je to hodina nebo celá série. Ano, je spousta lidí, kterým se to líbí, ale rozhodně se k nim neřadím. Co se filmů týče, tak opravdu radši koukam, jak tam všechno lítá do vzduchu, všechno se demoluje, a ještě se u toho stihnou pořádně porvat s revolverama v ruce za rychlý jízdy pěknýma autama nebo ve vesmírných lodích. Na druhou stranu seriál na tomhle jednoduše stavět nemůže, ne pokud chce fungovat dlouho. Ten potřebuje, aby se lidi do postav vcítili a to nemůžou, když je nebudou znát a zase se musí vyvíjet, jinak zůstanou za dějem, který by se pak opakoval a člověk na to jednoduše přestane koukat a zase to potřebuje hodně přitažlivý děj, protože jenom na charakterech se zase lidi pořád krmit nemůžou. A ty speciální efekty do toho zapadají úplně stejně, v seriálu jich nemůže být moc, ale ani málo a nemůžou zůstávat stále na stejné úrovni. Patřím mezi ty, kteří mají speciální efekty opravdu rádi a zvláště ty nové a jsem tzv. zmlsaná těmi novými, že nejsem schopná ocenit cokoli černobílého - respektuji to a přiznávám, že to může mít pěkný děj, který by se mi mohl líbit, nejspíš by i líbil, ale mam k tomu odpor, přes který se nehnu a to jsem to i zkoušela právě s Doktorem, ale vždycky jsem skončila po nejdéle 10 minutách s tím, že se na to prostě nedá dívat.
Vím, že to je asi velmi naivní, ale píšu to proto, že nejenom, že je to o lidech, ale i o tom, jak se to poskládá dohromady a na koho je to cílený. Zvlášť u seriálů. Třeba právě uvedené Midnight je skvělou ukázkou toho, jak se jim podařilo skloubit, lidi, efekty a děj - všichni jsme viděli, jak si ta epizoda hrála s lidmi, tvořila až strašidelnou atmosféru, řešila se tam příšera a přitom jsme viděli planetu z diamantů a znovu nám byl předveden šroubovák a co umí (my jsme na jeho používání tady zvyklí, ale i tak to jistý efekt má). Ale tady asi budu odporovat, protože pochybuji, že za 50 let si to jen tak někdo v mém věku (16) pustí a bude řikat "jo, to se mi vážně líbí." spíš si umím představit naprosto opačnou reakci nebo jednoduché "jde to." To my budeme řikat, že je to hezký, protože nám ta úroveň efektů i logiky lidí (co já vím, jak se změní) bude bližší. Nicméně si umím představit stále běžet DW, ono když vezmeme jenom rozdíly mezi 1. a 8. řadou NuWho, tak ten vývin tam jednoznačně je, ve všech směrech, pořád se vyvíjí a přizpůsobuje, pracuje se změnou a určitě bude.
#2368 od ESESEL
09 srp 2015 17:30
Tak tohle bych řekl, že je hlavně o tom, že příběh zaujme každého jiný, kdežto vypláchnout si mozek třeba zhlédnutím těch *opatrně se rozhlíží a ztišuje hlas* nudných marvelovských filmů, *přechází zpět na normální hlasitost* si rád zajde téměř každý - zvlášť teď, když sál kina je jediné místo v okolí, kde neselhává systém podpory života - tedy mají mnohem větší úspěch.
#2379 od Esperances
11 srp 2015 20:36
Ahoj, já nevím proč většina lidí je tak vděčná za Capaldiho a hanobí Smitha. Já si u Smitha prošla klasickým " odmítám nového doktora - miluju nového doktora." Nakonec jsem určitě nějakou dobu měla Smitha raději než Tennanta. Podle mě byl jeho doktor úžasný, starý, hravý, zatížen vším, co musí udělat a co ho čeká. Zatímco Capaldiho jsem celou osmou sérii nesnášela, vlastně jsem ho vzala na milost, až když jsem si asi před týdnem pouštěla cracky na youtube se všemi novými doktory. Díky bohu za cracky, konečně mi začal připadat šmrncovní, vtipný a snesitelný.
Tak čím to je? Proč se vám Capaldi tak líbí?
#2380 od Tessuna
11 srp 2015 21:23
Těžká otázka. Nasadilas mi brouka do hlavy, Esperances :). Jak se snažím vymyslet důvody, proč se mi Capaldi zamlouvá víc než Smith, nacházím samé důvody, proč by se mi líbit neměl: Nesedí mi, jak je občas protivný, nelíbí se mi, jak jedná s Clarou, a už vůbec nemůžu vystát, jak si v jednom kuse nadává do idiotů, protože všeobecně nemám ráda, když lidi sami sobě nadávají. Vlídnost a vtip jsou u Capaldiho Doktora vzácnější - jenže možná v tom to je: když už problesknou na povrch, je to síla. Proti Smithovu Doktorovi nic nemám - ale někdy během 6. a 7. série mě vážně začal unavovat Moffatův styl psaní a trochu jsem doufala, že se to s novým Doktorem změní. A nějaký posun opravdu vidím. Ne tak velký, jak jsem doufala. Hlavní důvody, proč mám nového Doktora radši, jsou asi dva: jednak mi Capaldi jako herec hrozně sedí - všimla jsem si ho už v Pompejích a v Torchwoodu a zdá se mi, že je na něm něco, co upoutá a zaujme. A potom mi víc vyhovuje smysl pro humor současného Doktora. To je ta nejvíc subjektivní část - každému se v tomto ohledu líbí něco trochu jiného a nejde říci, že jeden druh smyslu pro humor je lepší nebo horší; tady se, hádám, publikum dělí na zastánce jednoho nebo druhého, a to, že se jich víc kloní ke Capaldimu, je vlastně spíš jen náhoda...
V tom "Díky bohu za cracky" s tebou naprosto souhlasím ;).
#2381 od Zuzka
12 srp 2015 08:56
A možná, že se ještě nacházíš ve fází "odmítání nového Doktora" a fáze "miluju nového Doktora" teprve přichází...
#2383 od Zuzka
12 srp 2015 18:43
Mě Capaldi seděl od první chvíle. Je prostě výrazný, má charisma. Okamžitě jsem ho akceptovala jako Doktora. Nicméně po osmé sérii ho moc ráda nemám. Pořád se mi jako Doktor líbí, ale nemám ho ráda. Je to divné?
Na Smithe jsem si zvykala minimálně celou 5. sérii, nakonec si jakž takž zvykla, ale k mým oblíbeným stejně nepatří. Ovšem je zábavný, jeho díly mě docela baví. Vlastně se na ně budu dívat asi raději než na Capaldiho. Je to divné?

Capaldi je prostě skvělý Doktor, ale těžko s ním vydržet. Kdyby mi na zahradě přistála TARDIS, tak si budu držet palce, ať z ní nevykoukne Dvanáctka:-)
#2384 od Tessuna
12 srp 2015 18:56
Není to divné. Mám to taky tak :) Ale na díly s Capaldim se koukám docela ráda... celkově nejsou až tak úžasné, ale v každém mám nějaké oblíbené kousíčky... a myslím, že kdyby mi na zahradě přistála Tardis, byla bych radši, kdyby z ní nevykouk Jednička nebo Šestka :-)