#1350 od ESESEL
19 led 2015 23:47
Angi: Nejsem si teď úplně jistý, ale myslím, že v nějakém rozhovoru říkala, že se narodila v Anglii a stěhovali se, když jí byly asi dva nebo tři.
#1351 od Meisiluosi
20 led 2015 02:49
Na Doktorovi není absolutně nic, co by (z mého pohledu) nefungovalo u ženské...
A pokud i tak chytré a vnímavé osoby jako Tessuna píšou, že si nedokážou představit doktorsky ztřeštěnou ženskou (já jich pár znám osobně), je to jen doklad toho, že je něco shnilého ve fandomu nejen whoviánském - a hlavně v tom, jak se vyprávějí populární příběhy a jaké vzorce a jaké stereotypy se nám odmala vtloukají do hlavy.
DW se vždycky adaptoval na novou dobu a nový trendy, jen díky tomu je ještě pořád tady. Já sice naprosto chápu, jakej by to byl nezvyk - ale to je taky celej problém. Je to prostě o zvyku.

A bejt Doktor(ka) elegantní dáma vybavená kousavou ironií, bohorovným nadhledem, tendencí říkat a dělat s kamenným ksichtem a svrchovaným klidem naprosté šílenosti, a kdyby k tomu všemu třeba vypadal/a jako Cherie Lunghi, já ji úplně klidně beru všema deseti.

Co se rasy týče... Doktor je britská záležitost - a s tím absolutně nemám problém - ale UK rozhodně není celomužské a celobílé. Zrovna Inda nebo Afričana bych v té roli docela přivítala.
Přijde mi, že trvat v dnešní době na tom, aby Doktor byl bílej chlap, jde tak nějak proti mnohýmu z toho, o čem by ta show měla bejt.

Just sayin'...
#1353 od Tessuna
20 led 2015 11:01
Meisiluosi: já jsem původně svůj příspěvek chtěla začít úplně stejnou větou jako ty, ale pak jsem začala přemýšlet...
Nemyslím, že je to otázka stereotypů, spíš archetypů a literárních postav, které mají v naší kultuře dlouhou tradici. Doktor nějakým způsobem navazuje na postavy výstředních dobrodruhů a potrhlých vědců; a ženský ekvivalent takové postavy mne opravdu nenapadá - leda nějaké ty hodné čarodějky, ale ty, zdá se mi, ve srovnání s Doktorem postrádají jakýsi vtip a nadhled a jsou tak nějak moc praktické a upjaté.
Když tak nad tím přemýšlím, taky jsem už potkala doktorsky ztřeštěnou ženskou. Ale jen jednu.
Představit si, že by Doktor zregeneroval do něčeho odlišného - ať už pohlaví nebo rasy - by podle mě neodpovídalo jeho povaze. Sice pořád ještě nevíme, "odkud se ty tváře berou," ale jestli to má něco společného s podvědomím a jakousi základní povahou, která je společná všem Doktorovým inkarnacím, tak si myslím, že stejně jako má ve zvyku v jednom kuse navštěvovat Zemi a brát s sebou pozemské společnice, má ve zvyku být pokaždé tím bílým chlapem, který se od většiny populace odlišuje jen detaily jako je mírně výstřední oblečení, případně nějaký ten přízvuk. A takovou zásadnější změnu v jeho vzhledu bych vnímala... no, asi tak, jak ji vnímám u Mastera: jako poruchu osobnosti, příznak šílenství...
O čem by ta show měla bejt - od toho tu, myslím, jsou společníci, a tady bych větší pestrost uvítala; i když ne za každou cenu. Občas se mi zdá, že některé seriály si dávají zvlášť záležet na tom, aby měly postavy etnicky co nejpestřejší, aby o sobě mohly tvrdit, že jsou patřičně moderně multikulturní - a často pak skončí s postavami, na kterých vlastně není jinak nic moc zajímavého, je to zkrátka jen "ten Ind" a "ten Afričan".
#1354 od Sára
20 led 2015 11:43
Tož nevím, asi jsem zdeformovaná těmi vzorci, které zmínila Meisiluosi a které do mě vtloukali od mala, ale pořád mi přijde, že ono "pomáhat a chránit"(pro mě Doktorova podstata) přísluší spíše mužům ( zvlášť v celozemském a vesmírném měřítku). Snad i jako určitá kompenzace toho, co naopak muží dokážou napáchat (on i Doktor má své kostlivce ve skříni, jak víme).
Ale myslím si, že "Doktor" není o postavě, muži nebo ženě, o jazyku nebo barvě pleti. Je to hlavně o vlastnostech a činech, které ukazuje, o možnostech, které nabízí. A řekla bych, že kdyby Doktor byl barevná chobotnice, podle potřeby měnící skupenství, byl by i tak zajímavý a populární. Pro mě teda určitě ( i když by - pravda - neměl ty výmluvné Davidovy oči ;) ).
#1355 od Meisiluosi
20 led 2015 12:01
Tradice je ale tu a tam zapotřebí s rozběhem nakopnout do prdele...;-) Nebo je přinejmenším zpochybnit.
A kde jinde než ve science-fiction, tuplem v takový, kde je v podstatě všechno možný...? Jako, proč lidi moc neberou případnou změnu genderu, to v zásadě i dost chápu, i když ne zcela sdílím. Rozhodně souhlasím, že by to po x mužskejch inkarnacích chtělo asi nějak okecat, o tom žádná.
Spíš mi není jasný, proč by měl být problém zrovna v tom, že podobně potrhlých hrdinek je málo. To je naopak argument pro! :-) Už jen tý srandy, co by s tím mohlo bejt.

Ale silně odmítavý reakce proti jinak barevnýmu Doktorovi (zvlášť pokud by jinak měl dokonalej libovolnej britskej přízvuk a byl to jinak ve všech ohledech náš oblíbený přemoudřelý excentrický poděs/tulák) fakt nechápu. A je mi z nich trochu smutno. Říkám si, že zrovna ten náš fandom by měl být hlav otevřenějších, jako... :roll:

Existujou příběhy, kterejm na-sílu-multibarevnost nesvědčí a nemá tam co dělat. Númenorejec nebo Noldo těžko bude vypadat jako Pákistánec - a zrovna tak by bylo dost mimo mísu požadovat např. po wuxia vyšší zastoupení bělochů. Jenže zrovna DW k tomuhle typu příběhů myslím nepatří. Ve vztahu k lidstvu by IMHO měl bejt poměrně univerzální. Nebo asi spíš ve vztahu k Británii, je to přece jen britská show; kdybychom se bavili o většině populace *globálně*, pak by takovej Davison byl zástupcem dost minoritního typu. Doktor byl až doposud vždycky bílej z důvodů, který mají kořeny mimo příběh, ne v něm. Nemá smysl kolem toho našlapovat po špičkách. ;-) A právě z těchhle důvodů by asi nebylo od věci zkusit se zamyslet nad tím, jestli by nebylo cool angažovat černýho chlapa a tak nějak nepřímo tím říct "barva kůže je takovej nepatrně výstřední detail, kterej nikterak nevyčleňuje z běžný, většinový populace; něco jako Čtvrtýho zuby, Šestýho vlasy - nebo Jedenáctýho brada".
#1357 od Tessuna
20 led 2015 12:57
Tu a tam zajisté, ale ne za každou cenu.
Argument, že je něčeho málo (typ postavy, vyprávěcí postup a tak) nebo že to nejde u mě většinou funguje jako výzva zkusit něco takového napsat, takže i teď mě přepadá chuť takovou netypickou hrdinku vytvořit :) Ale stejně si myslím, že by se to k Doktorovi nehodilo.
Není třeba si hned vykládat můj postoj ke změně Doktora, ať už jakékoli, jako příznak "zavřené hlavy". I důvody pro něco takového by měly kořeny mimo příběh, ne v něm, a to je právě to. Nechce se mi podporovat takovou myšlenku jen proto, abych o sobě mohla prohlašovat, že jsem otevřená změnám, a připadat si proto líp než ti, kterým je to proti srsti. Že je barva kůže stejný detail jako třeba barva vlasů nebo očí, s tím souhlasím; stejně jako s tím, že ženy jsou schopné stejných ztřeštěností jako muži - ale k Doktorovi mi zkrátka nic z toho nesedí: kvůli tomu mě ještě nepovažujte za rasistickou anti-feministku.
Z hlediska příběhu se mi zkrátka zdá, že i přes drobné regenerační změny je Doktor konstantou příběhu: středem, kolem nějž se všechno otáčí a mění: ať už to jsou změny společníků, změny v designu Tardis nebo ty neustále se proměňující zápletky, kde je možné opravdu cokoli, jakýkoli čas i prostor. Právě proto, že jsou všechny ty možnosti tak pestré a nekonečné, mám pocit, že s postavou Doktora by se příliš hýbat nemělo.
Upřímně: nejsem si jistá, že by to scénáristi zvládli napsat, aniž by nám právě tu otázku feminismu či multikulturnosti neustále omlacovali o hlavy. A Moffatovi, přiznejme si to, ženské postavy moc nejdou, takže Doktorky v jeho podání se vyloženě bojím. S geniálním scénáristou, který by byl schopen něco takového podat dostatečně subtilně a aniž by vybočil z Doktorova obvyklého charakteru, bych asi neměla tolik námitek. Možná vůbec žádné. Jenže mám dojem, že i Capaldiho Doktor, který je tak tradičně klasicky doktorovatý, jak jen to jde, nedostává scénáře, jaké by si zasloužil. Výraznou změnu Doktora bych potom nejspíš chápala jen jako laciný způsob, jakým tvůrci seriálu odvádějí pozornost od vlastních nedostatků.
#1358 od Meisiluosi
20 led 2015 13:35
Ano, taková změna by měla kořeny mimo rámec příběhu. To jsem ani slovem nepopřela. Přišla by mi žádoucí nebo přinejmenším naprosto přijatelná právě proto, že by reflektovala dosavadní kulturní a společenský kontext i to, nakolik se ten kontext změnil.
Doktor jako konstanta příběhu je nicméně argument, kterej beru - i když pro mě je to spíš argument pro zatraceně kvalitní writing a casting, než argument proti změně jako takový. A já si prostě dovedu představit ženský a nebílý varianty, který by (pro mě osobně, přinejmenším) naprosto fungovaly. 8-)

V zásadě sice nijak netrvám na tom, aby Doktor měnil pohlaví nebo barvu (nebo obojí), nemíním demonstrovat za to, aby příští Doktor byl ženská nebo černoch, mně úplně postačí, pokud to bude i nadále Doktor(ka) :) - ale nevadilo by mi to. Ba si myslím, že v jistých ohledech by to mohlo bejt dost fajn.
#1359 od Sillia
20 led 2015 18:13
K tomuto tedy přistupuji spíše jako Tessuna, takže k tomu se už dále psát nebudu, stejně bych musela jen opakovat, co tu již je.

Nicméně jsem se vrátila k úvaze, co kdyby Doktor byl najednou Doktorka a krom z pohledu na její charakter, nebo z pohledu nás fanoušků, jsem to vzala tak, jak by na to asi sama Doktorka reagovala. Napadla mě jedna výrazná věc, jenže pak to uvědomění o tom, že něco takového je v angličtině zhola nemožné, mi docela zkazilo tu radost, jakou jsem z toho měla, když mě to napadlo. Nicméně jsem se pozastavila nad tím, jaké by to asi bylo, přeučit se o sobě mluvit v ženském rodě, přeci jen, do teď to byl muž, mluvil o sobě jako muž a přestože tělo se mění, paměť zůstává, takže pletení si mluvení sám o sobě by mohlo vyvolat velmi pěkné větičky typu "byl jsem.. tam a tam.. a teď jsem ráda," nebo počáteční pletení si rodů v nějaké konverzaci, kdy by najednou čerstvá Doktorka o sobě mohla začít mluvit v mužském rodě, teoreticky by to mohlo vyvolat zajímavé situace. Bohužel - v angličtině holý nesmysl. Něco takového by mi v případě Doktorky velmi chybělo, jistě, možná i tak by se dalo říct, že Doktor je Doktor a on by se nepletl, protože je to, co já vim, součástí regenerace, ale i tak, bylo by to zajímavé.
Další věc je, jak by to bral sám Doktor, přeci jen, Jedenáctý si hned po nohou zkontroloval vlasy a jak byl vyděšený, i když jen na chvilku, že by mohl být žena, řekla bych, že i pro něj samotného by to mohl být šok, vlastně by to ze začátku mohlo vést i k jeho nejistotě a uzavřenosti, je to vážně velká změna, on si už teď je sice vědom toho, že něco takového se stát může, ale i tak by to pro něj mohlo být docela šokující a krom jeho samotného i pro jeho společnici/společníka, pobrat to, že Doktor je najednou někdo úplně jiný, je pro ně už tak těžké, teď by navíc měl ještě změnit pohlaví, to by byl vážně hodně velký šok, upřímně bych chtěla vidět tu reakci, pokud by neregeneroval tak, jako Desátý. V tu chvíli bych vážně chtěla Doktorovi vidět do hlavy, co by mu v tu chvíli vířilo hlavou. Nevím, nebýt reakce 11. Doktora na vlasy, tak bych si myslela, že by to bral jenom jako další regeneraci s pomyšlením "dobře, tak teď budu žena" a dál to neřešil, ale tohle mě v tom dost znejistělo a myslím, že Doktor by sám sebe hledal asi o něco delší dobu, než normálně.
#1367 od ESESEL
22 led 2015 04:31
Sillia: Tak ono to záleží na povaze té inkarnace. Jedenáctka si možná myslel, že být holka není dostatečně cool, to neznamená, že by to tak vyděsilo i ostatní. Já jsem s právě vždycky představoval, že by si nevšimla drtivou většinu dílu, jen by občas řekla něco jako "S tím tělem je něco... tak nějak... jinak." Až teprve ke konci by někdo, možná záporák, měl nějakou poznámku, že se přece nenechá zastavit ženskou, a Doktorku by to konečně trklo.
#1372 od Meisiluosi
22 led 2015 12:46
Dokážu si představit tak trochu ironicky pobavenou, tak trochu naprosto nadšenou (protože TOHLE přece ještě nezná!) poregenerační reakci ve stylu: "Tak to tady ještě nebylo!" A hned vzápětí by patrně vyzkoušela, jestli dokáže zazpívat pětičárkované C...:-)

Jinak, k tomu bílýmu mužskýmu Doktorovi mě napadá ještě jedna věc - ne že bych o tom normálně až tak hluboce dumala, ale vytanulo mi to na mysli v souvislosti s touhle debatou. "White Caucasian" není plášť čistě a jenom "kamuflážní" - je to plášť autority. Tedy v naší kulturní sféře a době - a tím pádem i v rámci těch narativů, který jsou plodem naší kultury a naší doby. "Bílý muž" je takovej ten default, nejprivilegovanější stvoření (nejen) západního světa, kterýmu se až donedávna moc neodmlouvalo. A až velmi donedávna jediná podmnožina lidský množiny, která měla šanci dosáhnout na titul "doktor".
Kdybychom se rozhodli interpretovat to čistě v rámci příběhu samotnýho, bez ohledu na vnější společensko-kulturní faktory, bylo by hodně zajímavý zamyslet se nad tím, co to vypovídá o temný straně Doktorovy osobnosti...;-) Rozšíření genderovýho a barevnýho spektra by nakonec mohlo bejt známkou Doktorova osobnostního růstu. ;-)