Diskuze a spekulace o dosud neodvysílaných dílech.
#418 od NoMouse
16 lis 2014 00:10
Není jeden z těch skřítků ten týpek z pozdějších řad Misfits? (A podle komentářů pod videem to vypadá, že ano. Finn se jmenoval.)

No už se na to těším jak na Vánoce. :D
#440 od AmyPond
17 lis 2014 13:50
Tessuna píše: Postavy: Santa Claus (Cože? V Británii přece naděluje Father Christmas! To mi od tak tradičně britského seriálu přijde docela jako podraz).

Tak ono se jedná pořád o tu stejnou postavu, Father Christmas = Santa Claus. A náš Mikuláš. Atd. atd.
#460 od ESESEL
18 lis 2014 17:08
Však Clara v ukázce říká: "You're Father Christmas."
#463 od Tessuna
18 lis 2014 18:04
Dobrá, uznávám, nevěděla jsem: Santa Claus a Father Christmas už jsou očividně synonyma. Původně tomu tak ale nebylo a já pořád ještě rozlišuji mezi tradičním středověkým Father Christmas a Santou, který má původ v USA 19. století a je vynálezem spisovatele Washingtona Irvinga, rozšířeným do lidového povědomí společností CocaCola - takže se v mých očích stal symbolem komercializace Vánoc. Že se v Anglii tenhle rozdíl setřel, mě mrzí, ale co se dá dělat. V jiné ukázce se docela určitě mluví o Santovi. Přijde mi to tak nějak stejně smutné jako tvrdit, že Ježíšek a Děda Mráz jsou jedna a táž osoba :(
#476 od AmyPond
19 lis 2014 09:49
Tessuna: To ne, ten náš Ježíšek je docela unikát.... ale jinak všichni ti dědulové s plnovousem mají původ v Holandském Sinter Klaas -- tam je jasně vidět i ta jazyková stránka, do Santa Clause to nemá daleko.

Irving ho skutečně v Americe zpopularizoval a ta postava už se pak vyvíjela dál, ale nevymyslel ho, pořád vycházel ze Sinter Klaas. Samozřejmě ona se to postava už potom vyvíjela jiným směrem a komercializace už je další věc. Ale Father Christmas, Santa Claus, Mikuláš.... to je všechno původně Sinter Klaas.

Edit: Necituj příspěvek nad svým :) Citron
#480 od Tessuna
19 lis 2014 14:08
Trochu odbočujeme, ale budiž, o vánočním speciálu se stejně ještě skoro nic neví, tak snad to nevadí: jsou dva druhy "vánočních dědulů". Santa Claus, Sinter Klaas, Mikuláš atd. mají původ v postavě Sv. Nicholase z Myru (nebo tak nějak) a jsou spojené s jeho svátkem 6. 12. "Vánoční" dědulové jsou Father Christmas, Papá Noel a další varianty téhož v mnoha jazycích, vždy s významem "vánoční tatínek (případně dědeček)" - sem se řadí i ten Děda Mráz. (Irving v tom udělal guláš právě tím, že "šoupnul" Clause na Štědrý den, navlékl ho do červenobílého oblečku á la Father Christmas a aby se neřeklo, že britskou tradici úplně vykrádá, přidal mu navrch zcela nové a originální soby.) Ježíšek není až tak unikátní, mají ho přinejmenším v nějaké jihoamerické zemi, říkají mu El Nino (Jezulátko, děťátko), kterýžto význam máme spojený spíše s meteorologickým jevem, který dostal název právě proto, že k němu dochází kolem Vánoc (jestli to tak není, někdo mě opravte - nechce se mi to googlit, lovím z paměti). Pokud jde o ty opravdu unikátní, tak mě vždycky fascinovalo, že v Itálii naděluje vánoční čarodějnice. :)
#495 od ESESEL
19 lis 2014 21:55
Jo, čarodějnice je dobrá. A někde to obstarává dokonce koza.

Jinak Moff se vyjádřil ke speciálu, ať se rodiče nebojí, že Santa nebude záporák.
#499 od NoMouse
20 lis 2014 00:18
Škoda... :twisted: Doufám, že lže.