Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#6874 od lososmaster
12 led 2020 23:51
Tak o téhle epizodě zatím nevím, co si mám myslet. Třeba za pár dní/týdnů/rewatchů to zjistím a třeba změním názor.

A zatím bezprostřední postřehy: Hlavní (a jedno z mála) pozitiv je, že je to Base Under Siege epizoda, a ta má nějaký daný formát a většinou funguje dobře. Bohužel tady bylo spoustu vedlejších okolností, které mě moc nenadchly. Doktorka opět mele spoustu nesmyslů, i když asi ne tolik jako v 11. sérii, ale čekal jsem, že změní chování. A na můj vkus tam bylo až moc lidí, co měli všichni podobný schopnosti. Nevím, jaké měl Ed Hime dětství, ale strašně se vyžívá v rodičovských problémech, protože tady jich taky bylo dost. Vlastně v éře 13. Doktora jsme těch rodičovských problémů viděli už dost - a teď dva v jedné epizodě. Což je asi taky další věc, že tam bylo až moc příběhových linií - tu s těma zelenáčema si mohli odpustit, protože už od první vteřiny bylo jasný, jak to nakonec musí dopadnout - navíc ten otec udělal nečekaných 180° v podstatě okamžitě. Mohli se místo toho víc soustředit na tu Belle (?) a její matku, kde to zase bylo spíš prostě snadno přejitý a nedovysvětlený (na to, že na sebe míří zbraněma se hodně rychle obě obrátily a vysvětlený to moc nebylo). Ten virus tam třeba vůbec nedával smysl a byl tam jenom prostě jenom jako plot device, jak opravit teleport a to bylo pak hodně deus ex machina convenient. A ti dva důchodci tam byli taky skoro k ničemu. Charakterově to byla horší a otravnější kopie těch z Voyage of the Damned, ale tam byli mnohem víc relatable a ta jejich oběť taky vlastně měla větší impact než tady.
Hlavní plot twist - jsme zase na Zemi, ach jo - doufám, že to nebude znova 1. série a budeme na Zemi pořád (snad tam bude ta Gallifrey, no), která je zase zničená, podobně jako už v Ark, Ark in Space, End of the World, Smile, Mysterious Planet, Beast Below a podobně. Bohužel jsme nedostali datum ve kterém se tohle má odehrávat, takže buď to teoreticky může být to "zničení" Země, které je implikováno v jednom z těchto příběhů a pak bude třeba terraformovaná zpět, nebo se použije ta věc z Pyramids of Mars (a tak to i vyznělo), že to může být přepsáno na jinou historii, ale to by nutně znamenalo, že to musí být někdo z TARDIS crew, kdo tu změnu vyvolá, protože jinak by to nutně dopadlo takhle. A nebo prostě scénáristi dali přednost "politické agendě" (tady to zrovna nemyslim pejorativně, ale neutrálně) před zachováním kánonu - a to je naprosto neomluvitelné. Navíc, aby se ukázalo, že lidi zničí planetu pomocí globálního oteplování, tak se mohla úplně klidně použít nějaká jiná planeta a tenhle problém by nenastal (viz audio The Three Companions). Obecně mi to, že se řeší klimatické problémy nevadí, ale co je moc, to je moc. Tím chci naznačit, že ten proslov na konci nebyl potřeba a připadal mi jako, že nás někdo vodí za ručičku abysme to tam opravdu viděli. Kdyby tam ten proslov na konci nebyl, tak bych uznal, že je to agenda udělaná dobře. Prostě to feelovalo jako ten proslov o fašismu minulou epizodu - prostě nám strkaj názory a ne jen fakta a to by se dít nemělo. Jo a taky jsem doufal, že když Doktorka vidí zničenou planetu, tak bude mít flashbacky na Gallifrey a bude se chovat nějak smysluplnějc...
K nějakým pozitivům - líbilo se mi, že v těch problémech skončili, protože spousta lidí provedla špatný rozhodnutí, včetně Doktorky, to se zas tak často nestává. Monstra byly fakt zajímavý, škoda, že jsem uhádnul, co jsou zač v tu vteřinu, co Doktorka řekla, že jsme na Zemi. Fakt scary. Ten příběh matky a dcery mohl být vážně zajímavej, kdyby mu třeba věnovali víc času, navíc nevíme zda přežily nebo ne - a ani to vědět nechci, ať je to zahaleno tajemstvím (jako s Ryanem měli dobrou love story, ale pls ať se nevrátěj, ale ať Ryan neskončí s Yaz, protože už to tak vypadá). Ta postava matky byla vážně dobře ztvárněná a bylo strašně nefér, jak se k ní všichni chovali, vždyť ona byla vlastně voják, tak toho dědu prostě zabila aby ho zbavila utrpení (Starship troopers style?? maybe??). Doktorka tady používá Arachnids in the UK logiku zase. Moc jsem si ani nevšiml sonika, takže zase asi improvement v tomhle směru. Graham tady vlastně ani moc nebyl, tak se moc nedá hodnotit, ale to nevadí. Ať má každá hlavní postava svůj specifický příběh.

Celkově - je to strašně složitý. Bez všech těhle malých detailů, které mi vadily, tak je to vážně slušná BUS epizoda s dobrou premisou, dobrou lokací, dobrým pacingem, dobrými monstry a tak. Ta kostra epizody je prostě i na 8/10 třeba. Ale všechny ty problémové detaily specifikované nahoře to prostě shazují, ale zas jich není málo, a ta conclusion je hodně na rychlo a hodně convenient - ani snad nebylo vysvětlený, kdo tam ten virus dostal a proč. Pokud to nebyl Master a není to součástí mystery boxu. Takže celkově musím bohužel dát 5/10. Kdyby tyhle detaily byly v jiné než BUS epizodě, tak by to ale bylo mnohem horší hodnocení.

A další epizodu máme historickou, kterých fanoušek já moc nejsem, ale třeba překvapí.
#6877 od Tessuna
14 led 2020 00:16
Jak mám ráda příběhy s ekologickým poselstvím, tak ten konec byl moc. Sice chápu naléhavou potřebu vtlouct nám všem do hlavy, že už bychom vážně měli začít něco dělat pro záchranu planety, ale subtilní narážka by byla účinnější; po tom závěrečném Doktorčině proslovu mám skoro chuť jít vyhodit papíry i plasty do směsného odpadu.

Ale napadá mě, že zmínka o tom, že osud planety na první pohled zničené se dá ještě změnit a přepsat, je nápověda do budoucnosti: že se třeba Doktorka pokusí zachránit Gallifrey.

Nevýhoda koukání na epizodu bez titulků: celou dobu jsem přemýšlela, proč se ten týpek jmenuje Vor stejně jako ta firma v minulém díle a jestli je to slovo, které se bude vracet napříč celou řadou, podobně jako bad wolf... abych nakonec zjistila, že jsem špatně rozuměla a týpek se jmenoval Vorm.

Epizody typu BUS na rozdíl od lososmastera nemusím; už jsem jich viděla příliš mnoho a všechny mi připadají moc stejné.

Souhlasím, že nových postav tam bylo příliš mnoho a poznala jsem je moc málo na to, abych měla nějakou emocionální reakci na jejich konec. Nebo už jsem si možná zvykla na to, že ve chvíli, kdy pochopím, že je to BUS epizoda, na nikoho se citově nevážu, protože moc dobře vím, jak většina postav dopadne. A možná to je spíš špatným scénářem než množstvím postav; v Midnight jich taky nebylo málo a záleželo mi na každé z nich.

Že tvůrci DW mají nevyřešené potíže s matkami, toho jsem si si taky všimla a jsem ráda, že nejsem jediná. Myslela jsem, že to zkrátka vidím všude, protože to je něco, co sama řeším; ale zjišťuju, že mít napjaté vztahy s někým z rodičů je mnohem běžnější, než jsem si myslela. Takže proč o tom nevyprávět příběhy. Jenže mi ten příběh nepřipadá realistický; ne snad proto, že tahle válka matky s dcerou přerostla v míření na sebe pistolemi a vyhazování věcí do vzduchu, ale proto, že mi ten jejich vztahový šmodrchanec přišel hrozně zjednodušený. A nechtělo se mi věřit, že by ta ženská svoji dceru na první pohled nepoznala.

Byla bych docela ráda, kdyby do konce série Doktorka a její tým nějak pozměnili budoucnost Země a způsobili, že se celá tahle věc vlastně vůbec nestala.
#6880 od Citron
14 led 2020 19:40
Já se také přidám ke skupině, co má ráda díly "base under siege," jenže zároveň je tu jedna důležitá věc, která musí podle mého fungovat, aby fungoval i příběh. Postavy. To byla doména hlavně Daviesovi éry, částečně i Moffatovi (o klasických epizodách ani nemluvě). Protože takových epizod bylo v seriálu kvantum a ruku na srdce, jsou obvykle jeden jako druhý. Právě originální postavy byly tím, co ji vyhrály nebo absolutně potopily. Tady to pro mě osobně moc dobré nebylo. Většina charakterů byla podle mého neskutečně otravná. Ať už přechytralé dítě se zelenými vlasy, nebo postarší pár na dovolené. Jediná trošku snesitelná postava byla Bella, ale i ta její zápletka mě trošku míjela. Věčná škoda.

Původní idea o kritice turismu byla fajn, pak se trošku překlopilo někam, co jsem moc nepochopil. Ten závěrečný proslov byl podle mého strašně na sílu, ale jak psal kamarád, když uvažuju nad tím, že se na to koukají děcka, mohlo by to mít svůj pozitivní dopad. Z mého úhlu pohledu to byl takový trochu vynucený dovětek. Ostatně i celé vysvětlení, může se to stát, ale nemusí, bylo dost kostrbaté. Prostě, celý ten twist se Zemí mi přišel, že tu někdo absolutně nepochopil v čem spočívá kouzlo sci-fi. A prostý náznak, stalo se to tady (na jiné planetě), může i na vašem světě, by myslím bohatě stačil, než to takto explicitně hodit rovnou na naši planetu :)

A nějaká pozitiva, Ryan měl konečně nějakou linku o něčem jiném než motorice. Ne, fakt netuším co se mi tu líbilo, asi masky monster. Problém je, že ono to nebylo špatné, nebylo to dobré, je to prostě klasický Chibův průměr (i když to psal někdo jiný). Číselně tedy 5/10
#6881 od akol
15 led 2020 09:47
dobrý den-mám dotaz:budou na řadu 12 cz tituly?děkuji za odpověď. :?:
#6883 od Ironside11
17 led 2020 17:55
Řeknu to stručně- za mě je tahle epizoda takové...meh. Spyfall zachraňoval Master, tady za mě osobně není nikdo, kdo by to zachránil. Jak bylo napsáno výše, epizodě by prospělo, kdyby pár postav vynechali, ale i tak by to bylo pro mě pouze malé bezvýznamné +.
Ale abych nebyl jen negativní- na konci epizody mi přišlo, že společníci začínají mít plné zuby toho, že jim Doktorka vše neřekne. V tuto chvíli doufám že to nebyl jen můj pocit a že to bude hrát nějakou roli v této sérii.

Na další epizodu se docela těším, snad se to rozjede :)
#6891 od Zuzka
22 led 2020 19:46
Base under siege jsou můj nejméně oblíběný typ DW epizod. A tahle byla navíc mizerná. Sestřička Tsuranga Conundrum. Kočičí maska a zelené vlasy jakoby vypadly z éry 6. nebo 7. Doktora. To byly také podobné příběhy, kde bizarně vypadající mimozemšťani a Doktor se společníky náhodně pobíhali ve starých dolech/budovách/chodbách.
Fakt mě to nebavilo.

Jako plusy vidím dobře vypadající monstra a atmosféru zničené planety. Když prohlásili, že je to Země, tak jsem pokrčila rameny... už by se mohli tvůrci rozhodnout, jak to teda s tou Zemí v budoucnosti dopadne. A paralelní budoucnosti neberu, na tom DW přece nestaví. Závěrečný proslov mi nevadil, už mi to bylo stejně všechno tak nějak jedno.
#6893 od Sára
23 led 2020 12:46
Dlouho jsem přemýšlela, jak shrnout své pocity, aby nebyla za frflající bábu, které není nic dobré, ale fakt je, že z mého pohledu na téhle epizodě nebylo dobré prakticky nic.
Nevěrohodné charaktery a vztahy.
Ženská, co vypadala, že se její máma kdysi zapomněla s mývalem - naprosto zbytečná postava.
Malý chytrolín a velký ňouma - k čemu?
Vojanda Kane (co mi přišla jako parodie na Jenny) a její prapodivný vztah s dcerou - ten by snad nevymysleli ani tvůrci Růžovky.
Manželský (vlastně nemanželský) pár, který by dával smysl, kdyby nebyl obšlahnutý z Plavby zatracených.
Zapomněla jsem na někoho? Jo, Bella. Ta byla celkem OK - dokud nezačala vyhazovat věci do vzduchu a mířit na vlastní matku pistolí, vše ve velmi ochotnickém provedení.
Intenzivní pocit, že se dívám na počítačem vylepšený classic - studio, kus krajiny s kanálem, zase studio. Přesně, jak poznamenala Zuzka. Že chyběl igelit a alobal, jde na vrub pokročilých technologií.
Ve skutečnosti mě zaujaly jen dva vtipné momenty - jak se slevové kupony poskládaly do teleportu a jak se Ryan nakazil Hopper virem. Což mi přijde trochu málo na hodinovou stopáž teda.
Pokud jde o monstra, přišlo mi, že vypadají jako každý druhý "alien", co se kdy mihl ve scifi filmech. Což mě nijak neoslovilo, jen vyvolalo otázku, čím asi živili tak mohutná těla, když planeta byla totálně na šrot. Co mě ale zklamalo, jak je Doktorka odbyla "jsou jako fakt naštvané stromy" (sorry,možná to tak přesně neřekla, cituju teď titulky). Představila jsem si na jejím místě Desátého (ano, furt se mi vybavovala "Doktorova dcera", nevím proč) a jeho proslov o terraformaci. Vždyť ti Dregsové byli díky své mutaci dýchat CO2 a vydechovat kyslík a taky svému množství vlastně terraformeři. Není snad dýchatelná atmosféra jedním ze základů pro vznik (v tomto případě opětovný) života? Tady bych viděla naději pro zničenou planetu, ne v závěrečném proslovu. Protože Doktorka Nedoktorka, my k tomu kolapsu neochvějně směřujeme. Zatím.