Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#6533 od lososmaster
01 led 2019 22:03
Pěkné vykročení do nového roku, a musím to říct hned, v podstatě perfektním dílem. Myslím, že jsme odsuzovali Chibnalla předčasně a teď nám ukázal - kdyby tam nebyla ta storyline s Ryanovým tátou, tak bych ani neřekl, že to napsal on.

To že v téhle epizodě bude Dalek bylo jasný už z traileru, takže tady se žádný překvapení nekonalo, ale i když jsem to věděl, tak ta epizoda byla super. Pro příště ,Chrisi, to můžeš dát i do traileru a nikdo nebude zklamaný, ale zvýší se ti sledovanost.
Teď se dostanu k několika málo negativům, obzvlášť jedné věci, která bude mít (snad) velký dopad na další vývoj seriálu a DWU, a doufám, že příští sérii dostane prostor. A to je zrušení UNITu. Kvůli nedostatku času se tahle skutečnost moc neřešila, protože bylo potřeba dělat něco jiného, ale UNIT je tak nedílnou součástí DWU, že by bylo potřeba jeho zrušení věnovat víc než dvě věty po telefonu. Tak doufám, že to bude ještě někdy adresované. A navíc Black Archive stále existuje, protože se deset minut předtím do něj Dalek hackoval.
Další minoritní nesrovnalosti: Všichni se tváří, jako kdyby nikdy neviděli mimozemšťana, obzvlášť Daleka, když si to mají pamatovat ze 2. a 4. série, obzlášť Aaron a Graham, ti už byli v té době dospělí. Ono mi poslední dobou přijde, že lidstvo úplně zapomnělo, že mimozemšťani byli každý dva měsíce otevřeně na Zemi mezi lety 2005-2008 nejmíň. Znělka - ta tam právě nebyla, což je škoda takovou dobrou znělku nepoužívat. Chápal bych to, kdyby se nakonec díl jmenoval Resolution of the Daleks, nebo tak, ale když to neudělali, tak není důvod jí tam nedat. Otravnost používání sonika už nebudu ani zmiňovat.

A všechno ostatní na téhle epizodě bylo naprosto perfektní, geniální a spoustu dalších superlativ. Režie, kamera, efekty, design - to je snad poprvé, co byl velký close-up na Daleka mimo jeho shell, a ten design byl fakt super, hudba - ten nový Dalek theme, nebo to co bylo na konci, ano prosím. A dokonce i scénář se povedl, akorát tam bylo podle mě moc dlouhá scéna s Ryanem a Aaronem, takže mě to úplně vyhodilo z akce, což je škoda. Myslím si, že to spousta lidí bude považovat za finále 11. série. Já už ani nevim o čem mám psát dál. Byly tam docela high stakes, ale bez toho, aby se to explicitně ukazovalo (prostě bylo jasný, že Dalek je hrozba pro celou planetu, ale nevypadalo to tak, že by přiletěl doprostřed Londýna a začal tam řvát na všechny Exterminate), docela vysoký body count, což je asi důvod, proč to nevysílali na Vánoce, což bylo pěkné osvěžení od Battle of Ranskoor Av Kolos, kde všichni přežili.
Jenom je trochu škoda (ale to je už můj subjektivní názor), že mohli zabít Ryana, nebo alespoň Aarona, aby Dalek vyhrál. Nebo Doktor opravdu mohl přinést Daleka k flotile (ale to bych kritizoval slabou vůli Doktora, takže to asi ne), ale prostě chci vidět někdy Daleka vyhrát, a tohle bylo docela temný, takže by se to dalo udělat. Tady by mi ani nevadilo, kdyby to skončilo cliffhangerem, i když si na to normálně stěžuju. Ale to neni mínus, to jen tak vymýšlím, jak by to mohlo být ještě lepší.

Závěrem - tahle epizoda byla naprosto jiná, než zbytek předchozí série, a fakt vypadala hodně jako DW epizoda. Takže když teď bude roční pauza s touhle epizodou na konci, tak jsem fakt spokojen, a snad to neshodí sledovanost další série. Tenhle díl je schopný konkurovat svojí kvalitou těm nejlepším dílům i z předchozích sérií. Lidi to asi budou porovnávat z epizodou Dalek z první série. Ta bych řekl, že je lepší než Resolution, ale ne o moc, a Dalek je taky strašně super díl.
Hodnocení tedy budiž, jestli jste to už neuhádli ..... 9,5/10, a ten půl bod jde dolů jenom kvůli UNITu, jinak by to bylo 10. A když budou příští sérii řešit UNIT, tak to změním na 10.
#6538 od Tessuna
03 led 2019 17:25
Skvělý díl, a to Daleky moc nemusím.
To zrušení UNITu myslím nebude tak hrozné - brala jsem to jako sarkastické rýpnutí do celé té situace s brexitem, která by se UNITu jako mezinárodní organizace nepochybně dotkla. Koneckonců ho "nezrušili" jen "pozastavili činnost" a asi na něj poslali nějakou zvlášť hrůznou inspekci, ale jelikož UNIT už má jisté zkušenosti s menšími potížemi, jako jsou mimozemské invaze, věřím, že zvládnou i tohoto, pravda, horšího nepřítele - byrokracii.
Souhlasím, že rodinných scén tam bylo trochu moc, ale na druhou stranu - jsem ráda, že se celá ta věc s Ryanovým tátou nějak vyřešila, bylo to otázkou času, máme to za sebou, fajn. Docela mě pobavilo, jak jsme se posunuli od Ryanova dojemného "dědo", na které jsme celou sérii čekali, k tomuhle "dědo" s drzým pohledem směrem k otci - tohle je teď moje rodina, to zíráš, co!
Scéna, kde si Dalek staví novou schránku, tvořila zvláštní protipól k první epizodě a k výrobě soniku.
Celý ten začátek, vyprávění o bitvě atd., byla docela fajn, akorát mi tyhle příběhy o "strážcích, kteří po celé generace..." připadají hrozně nepravděpodobné. Jak můžou sedět celý život na jednom místě a zároveň si pořídit potomky, kteří to vezmou po nich?
#6554 od Wanderer
05 led 2019 21:31
Nevím...špatné to nebylo, v kontextu podprůměrné série vyčnívá, ale že by to byl nějaký zázrak...
Ano, atmosféra. Ano, pár situačních fórků...a ano, spousta nesrovnalostí.

Čím to, že Doktorka neproskenuje archeoložku poté, co proskenovala archeologa? Čím to, že zadní vchod skladiště dílů hlídá zrovna náhodou absolutní amatér? Čím to, že je Dalek přemožen svojí hostitelkou chvíli poté, co se tato dokázala i s Doktorčinou pomocí zmocnit těla jen na pár vteřin? Čím to, že poté, co se Dalek zmocní komunikační sítě, pořád potřebuje víc času na to, aby odeslal signál? Čím to, že Doktorka, která specificky zmínila že Dalekové jsou její osobní dlouholetej problém, vzápětí málem nechá umřít Ryanova fotra (kterého se nám snažili prodat celou epizodu, takže status oběti měl jasný dopředu), a to jen proto, že prostě naráz zapomene, že tenhle drobek se umí bez problémů pohybovat a bejt nebezpečnej i bez schránky? Čím to, že nejnebezpečnější rasa ve vesmíru se dá obelstít...takhle???

Prostě na prodání tohohle všeho by ta atmosféra i ty pěkný nápady (lidi v 9. století vs. jeden Dalek, oslavy novýho roku napříč vesmírem, informace místo UNITu, Dalek vs poldové) pořád málo...7/10
#6555 od Ironside11
06 led 2019 11:16
Po této epizodě mám takový rozporuplný pocit, který lze popsat jako "Celkem kvalitní epizoda, která se mi ale skoro vůbec nelíbila"
Nápad jako takový není špatný (i když musím souhlasit s Tessunou ohledně strážců) ale vadili mi dílčí věci
- Ok Dalek ala Facehugger (spíš Backhugger )je silnější než běžní dálekové, ale že dokáže jen tak rušit signál (nebo co to bylo) samotné Tardis? Příjde mi to overpowered.
- Doktorka zastaví Dalekovu střelbu Sonickým švýcarákem, vím že bylo řečeno že ještě nebyl 100% v provozu ale i tak mi to přijde divný. Spíš měli použít to slabé nabíjeni které bylo tuším v Pandorice.

Ale abych nebyl jen negativní
- Celé to s Ryanem, dědou a otcem bylo asi to nejlepší z celé epizody. Popravdě si říkám jestli by to šlo i tak aby otec na konci zemřel ale i tak je to dobré.
- Trochu jsem se obával, že vytvoří normální epizodu a hodí jí nálepku novoroční speciál. To se však nestalo a rozhodně mi to přišlo více Novoroční než některé vánoční speciály vánoční.

Co se týče UNIT, myslím že jej časem obnoví. Myslím že jeho konečné "vyhlazení" (nebo spíš "vybrexitování"?) si
Chip&Dale nedovolí.

Hodnocení: 5,5/10
#6556 od Zuzka
06 led 2019 12:29
Opět průměr.
Linka s Ryanovým tátou byla dobrá. Oproti prvnímu dílu se Ryan opradu hodně posunul a dozrál -> scéna, kdy rozzuřeně háže kolo do propasti vs scéna s otcem v kavárně.
Graham je nejlepší společník od Donny Noble. Vtipný, vlídný, sarkastický, emocionální. V momentě, kdy mu ulítli s TARDIS, jsem se regulérně vyděsila, že už se pro něj nevrátí... naštěstí si prostě Doktorce zavolá na mobil, ať se pro něj staví ... to je prostě boží:-)

Moc se mi líbilo, že konečně využívali TARDIS i v ději, ne jen jako dopravu na začátek epizody. A její zmatené fungování mi až tolik nevadilo, Doktorka ji očividně nemá moc pod kontrolou.

Dalek samotný byl docela hrozivý, i když to vyplynulo spíš z toho, co o nich víme a z dílu Dalek, kde z něj měl Doktor úplně stejný vítr. Souhlas, že tenhle toho zvládal nějak moc naráz a pak se ho zbavili docela divně - čekala jsem, že to Aaron nepřežije a bude muset ven i s Dalekem.

Ale co ti Strážci? K čemu tam vlatsně byli? Tisíc let stráží kus Daleka a když se něco začne dít, tak ho vyhrabou a...? Nic? Už je nevidíme? To mě naštvalo.

Vlastně mi na konci zbyla taková trochu pachuť vcelku slušného příběhu kaženého velkou řadou nelogičností a zbytečností. Což obvykle přehlédnu, pokud jsou hrdiné hodně charismatičtí a příběh rychle šlape. A bohužel Třináctka prostě takovou sílu nemá.
#6559 od bublifuk.k
06 led 2019 14:00
Po prvním dokoukání vlastně spokojenost (a to jsem velkoryse přehlížel schopnosti Daleka, říkali přece, že byl zlověstnější...) Ale postupně se mi to v hlavě rozkládalo a rozkládalo... A ráno je z toho takový pytlík jablek, kde půl je nahnilá. Většina kladů i záporů tady už zazněla. Já si třeba také říkal, kdy Doktorka Dalekovi významně sdělí: "Chceš volat flotile? Prosím. Zavolej si." Ale pak mi došlo, že mám po Moffatovi (ale i po RTD) v hlavě už takovej guláš s (ne)pře(psa)pisatelnýma dějinama, že naprosto nedokážu říct, zda Daleci, kromě tohoto jednoho, vůbec ještě existují.

Nejvíc mi ale vadila jedna věc - totiž že si nikdo nepoložil otázku, jak bude pokračovat příběh Mitch a Lin. To bude tak: Jednoho rána na Lin zazvoní zásahovka a předají jí obvinění z vraždy hlídače, dvou policistů a majitele té farmy/dílny. Pročež ona bude muset dokázat, že byla v područí chobotnicové bytosti z vesmíru, která přežila rozdělená na tři kousky přes tisíc let a byla vyflusnutá z modré budky po vetřelcovsku do supernovy. Hm. V zemi, kde po každých vánocích už od dob RTD dochází k chronické ztrátě paměti celého lidstva (s výjimkou UNIT), jí přeji mnoho úspěchů s obhajobou.

Dalekova výroba brnění byla fajn, právě jako ten protipól Doktorce, ale v obou případech platí - udělal si je stále z rezavého potrubí v naprosto amatérských podmínkách. Už vidím, jak mu fachčí.

Ad strážci: alespoň to mohli nějak ozvláštnit. Třeba tím, že na ostrově X-tá potomkyně původního strážce pořádá mejdan, v Rusku se kalí ve velkém vodka... Prostě tu postavičku zarputile se tvářícího asociála s dvoubřitou sekerou, co po celý život hledí na cosi zakopaného v zemi, trochu schodit. Ať není jasné, jaká kravina to celé je. Když Rory hlídal Amy, byl aspoň umělej a měl velkou L.Á.S.K.U....

Takže jsem se nakonec z docela spokojenosti dostal na nějakých 50%. A nemůže za to Doktorka a ani Graham. Mimochodem, v posledních epizodách získala žezlo naprosto nejzbytečnějšího companiona Yas... To mi přijde možná nejzajímavější vůbec, protože nejprve jsem sázel na Ryana... Ale Ryan býval alespoň protivnej. Yas, to je jen prázdná přebytečná figura. Zabírá prostor, nic víc.
#6560 od bublifuk.k
06 led 2019 14:06
Ještě k té Lin: Podle mě to naprosto přesně vystihuje jednu z největších vad téhle série a opět chibnallovskéjch částí - totiž že nedomýšlí příběh za poslední klapku (Pavouci).
#6561 od Zuzka
06 led 2019 15:21
Ryan býval trochu protivný, ale taky má spoustu rysů - neodolá hejblátkům, rád střílí, má v TARDIS dědu... Yaz nemá vůbec nic. Jen dubluje Doktorku, která to nepotřebuje.
#6562 od lososmaster
06 led 2019 17:35
Oukej, tak tam byly chyby, ale to nic nemění na tom, že se mi to dost líbilo. End of time je asi lepší - to má sice super scénář, ale zkazili to Gallifrey a Rassilonem.
Jediný s čím si dovolím nesouhlasit je, že podle mě není potřeba řešit, co se stane s postavami (tady Mitche a Lin), potom, co skončí příběh. Protože tenhle "návrat do normálního života", a co všechno se může stát, by se pak musel řešit v každém druhém díle. (Jak začala žít Donna, po tom, co jí Doktor vymazal paměť a jiné...). To že byli nedořešený Arachnids mi vadilo, protože se to přímo vztahuje k hlavní zápletce, která tímhle nebyla dořešená, ale, to, jak Lin bude žít po tom, co se stalo, to upřímně pro příběh není důležité.
Ale jinak ty chyby tam asi jsou...
#6563 od Citron
06 led 2019 18:31
Za mě se jedná o hodně povedený díl, tedy, ne že bych měl přehnaná očekávání a na rozdíl od Chiba to nepovažuju za tak "epic" jak říkal, bylo to ale vlastně docela zábavné, což se o některých dílech jedenácté série moc říct nedá.
Jo, občas tam byly dost okaté vykrádání a ne všechno asi fungovalo, tak jak mělo, ale pořád to byl podle mého povedený příběh ze světa DW. Nový design Daleků se mi celkem líbil. Občas to bylo i vtipné. Jediná věc, která byla reálně utrpením byla ta linka s Ryanovým otcem, která v celé části plnila spíš funkci zpomalování děje, což bylo vzhledem ke zbytku epizody trochu kontraproduktivní.