Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#6479 od bublifuk.k
05 pro 2018 23:57
Zrovna jsem zjistil, že se mi líbily všechny epizody, které nenapsal Chibnall... A u těch, které napsal nový showrunner, jsem naopak dost trpěl. Jsem tedy zvědav, zda se mi to potvrdí i příště...
#6482 od Tessuna
06 pro 2018 11:32
Zajímavá myšlenka. Doteď mě vůbec nenapadlo se podívat, které epizody psal Chibnall. Já tam tedy rozdíl nevidím, spíš mám během téhle série pocit, že preferuju historické epizody před scifkami. Ale napadá mě možné vysvětlení: jestli je Chibnall jen trochu jako R. T. Davies, coby showrunner může upravovat a přepisovat i epizody, které nenapsal. Ale ty jeho nikdo nepředělává, protože on je šéf. Takže epizody, které nepsal, můžou být kvalitnější, protože na nich pracovalo víc autorů. Ale jak říkám, já tam ten rozdíl nevidím.
#6483 od Zuzka
06 pro 2018 11:53
Tak to já autory sleduju hodně. A i když, jak píše Tessuna, showrunner může zasahovat do ostatních scénářů (otázka je, jestli to dělá - Russel T. Davies to dělal masivně, u Moffata a Chibnalla nevím...), pořád je vnímám jako díly, které psal někdo jiný.
No a v 11. sérii se mi trochu víc líbí ty "neChibnallovy". Není to moc zásadní rozdíl, ale je patrný.

Míru přepisování lze poznat i podle spoluautorství - Rosu napsali Malorie Blackman a Chris Chibnall ---> tedy očividně je původní autorkou scénáře Malorie a Chibnall ho přepsal do té míry, že je uveden jako spoluautor.

Zajímavé je, že na 11. sérii nespolupracoval žádný z předchozích prověřených autorů - třeba Jamie Mathieson.
#6486 od bublifuk.k
07 pro 2018 00:01
Když jsem nad tím přemýšlel - mně třeba chibnallovky ze starších období docela seděly, neměl jsem z nich tak špatný pocit jako z té první půlky této série. A třeba podstata Power of Three mě vyloženě bavila, byť řešení už méně. Taky si uvědomuji, že mě bavil Roryho tatík (Chibnall má na svědomí i Dinosaury na spacelodi) - možná není náhoda, že nejlepší současný společník je právě Graham.
Ale byť má za sebou Chibnall i "otvírák série" (vtipné rockové představení), přišlo mi, že tentokrát se příliš snažil být "klasičtější doktor". Nebo "jednodušší", "nepřekombinovaný nějakými superstoryarcy..." Že mu asi ta "zjednodušená", dětinštější poloha moc nesedí.

Pokud jde o přepoisování - třeba právě ta Rosa mi přišla neústrojná. Rosin příběh pohoda (byť se dá diskutovat o debatách v autobuse, co nemá Rosa slyšet), ale ta postava padoucha byla, jako by ji někdo uměle narouboval.

Propojení příběhů epizod mi v této řadě přijde trochu neústrojné. Jako by scénáristé dostali pokyny, že postavy musejí zmínit něco z předchozích epizod - ale třeba právě v posledním díle, když byl Roy velmi skeptický... Vypadalo to, jako by letěl s Doktorem poprvé. Už jen to, co prožil na obrazovce, by přitom člověka nutně přimělo připustit možnost, že v lese žije nějaká potvora. Myslím, že i v tom je důležitá ta role showrunnera a jsem přesvědčený, že právě tohle zvládal RTD nejlépe. Z banálního nápisu BAD WOLF se stalo ke konci řady zásadní odhalení. V epizodách před tím přitom nerušilo. Stejně tak "ťuk ťuk ťuk", či "Doctor Donna a píseň"... Tyhle pomalu se rozvíjející drobnosti přitom dokázaly propojit jednotlivé standalone příběhy, které sice byly třeba přitroublé, ale v celkovém kontextu daly určitý smysl.

Nakonec si RTD mohl dovolit i metahumor ("Mimozemská invaze!" "To už jsou zase vánoce?").

RTD postupoval vždy od subtilního k velkému. Asi by to nebylo možné bez dopřepisovávání. Moffat naproti tomu vždy hned na začátku rozházel nestřídmé a pompézní nápady, aby jejich finální vysvětlení bylo až příliš často neuspokojivé. Jako by ho jeho vlastní nápady přestaly bavit, nevěděl co s nimi, navíc dostal přece nápad nový...

Jak bude fungovat Chibnall ještě uvidíme. To, že právě jeho epizody této mi přišly nejslabší, bylo až uvědomění si ex post. Rozhodně nemyslím, že bych byl veden třeba předsudky a sentimentem k Moffatovi. Přesto jsem v jednu chvíli po něm už zoufale volal...
#6489 od Mark
09 pro 2018 16:09
Konečne som si našiel čas na túto epizódu. Začalo to veľmi sľubne, úvod bol dosť temný, možno až trochu hororový ale postupom času to išlo dolu kopcom. Mäsožravé mole ma budú strašiť ešte dlho :D Hovoriaca žaba bola dosť divná a dosť zlá, dalo sa to rozhosne urobiť kvalitnejšie. Boli tam aj dosť silné momenty ktoré chytili za srdce: Nápis čo Doctor napísala a pred Hannah zahovorila na mapu, Ryan nazval Grahama konečne dedom. najviac ma štval Erik. Chápem že sa nemohol vrátiť naspäť ale očividne ho vôbe netrápilo že jeho slepá dcéra je 5 dni sama doma. Ale v podstate sa ukázalo že Ryan mal od začiatku pravdu :D Za mňa 6/10