Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#6418 od lososmaster
18 lis 2018 21:14
Diskuze k nejnovější epizodě:

Sorry, ale dneska úplně nestíhám, tak svůj komentář napíšu asi až zítra večer (možná odpoledne).
Ale ostatní klidně diskutujte. :D
#6419 od Wanderer
19 lis 2018 17:06
Wow.
Za mě asi nejlepší epizoda sezóny, a po sérii dílů co skoro nestály za zmínku přichází jako o to větší šok. Zápletka výborně vystavěná, na rozdíl od pár předchozích které vyšly malinko jako poučování "válka špatná, bohatí lidé špatní, nacionalismus špatný". Navíc bad guy je tentokrát vlastně komunista :D
Co dál...pomrkávání na fandy (píchání do vosího hnízda), atmosféra, tempo, gradace...za mě tam všechno bylo, i když někdy trochu schématicky (víte, které postavy se vám mají líbit...). Plus jsme se vrátili k narativu "screwdriver solves stuff", ale to mě až tolik nevadí. 9,5/10 teď po shlédnutí, uvidíme jak se mi to rozleží...
#6420 od lososmaster
19 lis 2018 19:07
Tak, už mám víc času, tak můžu psát. Bohužel epizodu jsem viděl už včera, tak doufám, že jsem tam na nic nezapomněl.

Jako ten díl se mi líbil fakt hodně. Asi to je teda z osobních preferencí, že všechno, co ukazuje dystopickou budoucnost je super. A obecně mám radši, když je to víc sci-fi. Připomnělo mi to všechny ty dystopické díly jako Simle nebo Oxygen (určitě se najdou i další - Long Game třeba, Bad Wolf třeba...), které sice byly dobré, ale Kerblam měl PLOT TWIST. A abych se přiznal, ten jsem úplně nečekal, i když bych asi měl. Takže bonusové body za to, že mě to bylo schopné překvapit. Trochu mi to připomínalo Karcoolku, kde ze začátku taky nikdo nepodezíral mírumilovného králíčka, který má přístup všude. (a to je jeden z mých nejoblíbenějších animovaných filmů).
Taky bylo super, jak vlastně Doktor a spol nemohli na nic přijít a obviňovali nesprávné osoby, které jim v tom nepomáhaly, když si hráli na vlastním písečku stejně (respektive všichni viděli problém, ale nevěřili nikomu, tak si to nechali pro sebe)
To, čemu úplně nevěřím je, že ti dva byli ten nejvyšší management ve firmě. Ta firma musela mít tak jako tak nějaké majitele, kteří by ji založili a minimálně ti museli být organičtí, takže by to teoreticky mohli nějak řešit (i když, jsme v budoucnosti, takže kdoví)
Super bylo, že jsme opět edukativní a řešíme problémy dnešního světa - kam až dospěje automatizace a jaký to bude mít vliv na zaměstnanost a podobně. A celý ten styl ohledně toho se mi fakt moc líbil (nebudu vás tady týrat vlastními názory na danou věc, ale to pojetí se mi fakt líbilo).
Doktor měl konečně nějaký výborný proslov na konci epizody, takhle temný ještě třináctý nebyl (myslím). Co jsem tak zaregistroval, tak si spoustu lidí všímá, že se ještě nepodařilo zakomponovat všechny 4 hlavní postavy do děje nějak zajímavě, aby bylo vidět, že tam všichni něco dělají. Tak tady se to podle mě podařilo fakt dobře, a dokonce byly nějak prokleslený i vedlejší postavy (obzvlášť Bongo... teda Charlie). Maximálně tam bylo míň Grahama, ale to bylo kompenzováno tím, že když tam byl, tak si ukradl scénu a teď už je oficiálně nejlepší postava v TARDIS (trochu mi připomíná Jamieho, obzvlášť, když kritizuje Doktora za (ne)řízení TARDIS, což dělá pořád)
Poslední díly začínají vypadat čím dál víc, jako DW epizody, třeba explodující bublinkovou fólii může vymyslet jenom DW. A bylo fakt velký štěstí, že si s ní Ryan nezačal hrát ještě v TARDIS (ale i Yaz tam málem umřela - že by nějaký pattern?)
Moc pěkná scéna byla jízda na tom pásu, jako vystřižená z Doby Ledové I. Jenom opět velká convenience, že, když náhodou spadne, tak se trefí na nějaký pás těsně pod nimi, i když je to fakt malá pravděpodobnost, že se tak stane. A že se trefili přesně i ti dva, když tam skočili...
Overall impact - podle mě tohle hrálo na emoce mnohem víc než minulá epizoda (respektive tady to na mě asi víc fungovalo). Když si uvědomíte, že Kiru vlastně ani nezabil padouch, tak tý mi bylo fakt líto asi nejvíc. Obecně celá ta epizoda byla dobře vystavěná a měla výborný payoff (ještě navíc jak ukázala tu pracovní náplň těch lidí, co pracují u těch pásů nebo ve skladu za minimální mzdu a podobně...).

Ale ani této epizodě se nevyhnuli některé mínusy. Už je to rutinní nadpoužívání sonického šroubováku (sice ne tolik jako v minulém díle, ale pořád dost). Fez. Good job, že chcete ukázat 13. Doktora jako originální samostatnou entitu, proto jí tam cpete věci, aby vypadala víc jako Smith. Bohužel zatím je to pořád amalgam 11. a 10. Doktora a tohle tomu moc nepomáhá aby se to nějak změnilo.
A ti Kerblam- mani mi až moc připomínali The Host z Voyage of the Damned (dokonce i hlasem a intonací), podle mě ta paralela je tady vidět líp než minule Assassíni a Testimony - akorát tady je ta časová mezera mnohem delší, takže je to odpustitelnější (ale ne neodpustitelné).

(btw všimněte si, že dneska ten výčet dobrých věcí je mnohem delší než výčet těch špatných) (just sayin')

Celkové hodnocení: Fakt dám asi 9/10, byla to dobrá, zajímavá, sci-fi, dystopická epizoda se zajímavým a (u někoho- třeba u mě) neočekávaným plot twistem a za to se dává hodně bodů.

Velký aspirant na nejlepší díl sezóny. Je to lepší než Tsuranga Conundrum? To teď nebudu říkat (hlavně to nevím) a asi finální odpověď řeknu, až si po sérii udělám rewatch všech dílů naráz a zhodnotím celou sérii - a přehodnotím třeba nějaké díly.

P.S: Vzhledem k tomu, že jsem zatim neviděl žádné reakce, tak se těším, že to dopadne jako Tsuranga Conundrum (nebo Sleep No More), že já to tady budu vychvalovat a všichni ostatní to budou přrovnávat k druhému Hell Bent (že Who Addicts?), že je to nudilo a že je to ta nejhorší epizoda ever a podobně :D .

EDIT: Jo a by the way, teď jsem četl komentář, který mi připomněl jednu věc o které jsem chtěl napsat (a překopal můj názor na ni). A to, jak byl TARDIS team alokován k jednotlivým pracím. Všimli jste si asi, že Doktor si tajně vyměnil místo s Grahamem, tudíž to měl být Doktor, který měl zametat podlahu. A už už jsem chtěl kritizovat za to, jak ten systém mohl být tak hloupý a přidělit té jednoznačně nejinteligentnější osobě v místnosti tu nejponižující a nejmíň naplňující práci ze všech in the first place.
A pak jsem četl komentář, že to přece ten systém je tak neuvěřitelně chytrý a OKAMŽITĚ přiřadil Doktora co nejblíž k Charliemu, aby ho mohla co nejdříve chytit. Dámy a pánové (a ostatní), takhle se z mínusových bodů stávají plusové!
#6421 od Zuzka
20 lis 2018 09:27
Mě tonenadchlo ani neurazilo. Celkově by si to možná zasloužilo lepší režii a akčnější hudbu, aby tam děj trochu odsýpal.
Plot twist - výborný. Byla jsem fakt překvapená.
Jenže pak mi některé věci předtím přestaly dávat smysl.

Vysvětlí mi někdo, proč se systém Charleyho zbavoval tak složitě? Když se ho pokusil ten robot uškrtit, je zřejmé, že systém věděl přesně, kdo je problém, a že je taky schopen fyzického násilí. Tak proč si na něj nepočkal nějaký robot někde za rožkem? Dost věcí jsem v těch anglických titulkách nechytla, tak to třeba dává smysl a budu ráda, když mi to někdo osvětlíte.

Jinak Kira - tam jsem opravdu nečekala, že se jí něco stane. Byla tak sladká a milá.
Líbilo se mi využití zkušeností společníků - Ryan se systémem skladu a Yaz s policejními chvaty. A Graham s mopem a kbelíkem vypadal rozkošně (a ano, dává smysl, že Systém k Charleymu přiřadil nejprve Doktora - hezké).
#6422 od Sára
20 lis 2018 12:32
Já jsem spokojená, a to velmi.
Epizoda z blízké budoucnosti Země (jo, já vím, Kandoka a její měsíc)- opravdu uvěřitelná. Trochu mě z ní mrazí teda.
Plusy a mínusy vypisovat nebudu, jsou v podstatě shodné s tím, co napsal lososmaster a Zuzka (taky mi malinko nedává smysl, že systém žádal o pomoc Doktor, když se mohl zbavit Charlieho klidně sám).
A drobná poznámka nakonec - v komentáři k minulé epizodě jsem psala, že autoři ubrali Doktor takovéto všeználkovství, což ji víc přibližuje lidem, ale...máme už sedmou epizodu (plus kupu dobrodružství, která TARDIS team zažil mimo screen), takže Doktor měla dost času osvěžit si timelordovské znalosti a sžít se TARDIS (i když, pravda, s tou"bojoval" občas asi každý Doktor), a ne pořád připomínat, jak je to či ono pro ni nové, jako by regenerovala teprve před půlhodinou.
Ale jinak - u mě dobrý.
PS. Vždycky je mi líto smrti postav, které jsou vtipné, dobře napsané a vzbudí sympatie. Je to jako rána do žaludku.
#6423 od naheCZ
20 lis 2018 19:27
Ale jo díl byl celkem dobrej, i když žádná hitparáda to taky pro mě nebyla, tak rozhodně momentálně asi to nejlepší v této sérii. Zajímavé odhalení, dobré vedlejší postavy, díl pohodově odsejpal a výbornej Graham. Ale i tak se najde několik negativ, které už tady většinou padly. Nadměrné používání šroubováku a ti roboti vážně mohli být originálnější. Dále mi pořád vadí Ryan, kterej snad TARDIS po konci sezóny opustí, naopak Graham by se mohl zdržet ještě dost dlouho. Suma sumárum 7,5 - 8/10 si to zaslouží. Každopádně pořád od těch dílů čekám víc, snad nebude další epizoda opět velké zklamání.
#6424 od Tessuna
20 lis 2018 20:47
Myslím, že už nikdy nebudu schopná relaxovat mačkáním načerveno nabarvené bublinkové fólie :(
Na rozdíl od lososmastera mně už se dystopie, postapa a vůbec všemožné neradostné verze budoucnosti začínají přejídat.
Že bylo rozuzlení originální, to je velké plus, nečekala jsem, že v tom bude mít prsty Charlie.
Filosofická otázka lidi x roboti, jedinec x systém, automatizace práce a tohle všechno: důležité, v dnešní době relevantní, vedoucí k zamyšlení.
Kira si ale nezasloužila umřít. Byla tak milá. A za celý život dostala jediný dárek. To prostě není fér.
Roboti mi připomínali... no, klasické DW roboty. Nějak jsem si kupodivu nejdřív vzpomněla na ty panáky z Beast Below, ale jsem si jistá, že jsem podobné roboty viděla ve více epizodách a už mě trochu začínají nudit.
Hrozně mě potěšilo, že si Doktor vzpomněla na obří vosu, protože (alespoň já to tak chápu) si zároveň vzpomněla i na Donnu, a to mě zahřálo u srdce.
Nemyslím si, že by to byla nej epizoda série, i když byla hodně dobrá. Za mě zatím asi vedou pundžabští démoni. Ale stejně mi tak nějak u všech těch epizod něco chybí. Takové to "něco víc," jestli mi rozumíte. I když se mi epizoda líbí a všechno na ní hodnotím kladně, začínám postrádat... nadšení. Nedokážu si kupříkladu představit, že bych 11. sérii zhltla za jedinou noc a bylo mi šumák, že ráno musím do práce (jako jsem to udělala třeba se 4.) Tak nevím, jestli je to seriálem nebo mnou.
#6426 od Sillia
20 lis 2018 23:50
Tahle epizoda se jim povedla, setting v budoucnosti je něco, pro co mám slabost a velké konspirace mě opravdu baví. Nejvíc bych zase mohla kritizovat to, že sonic stále řeší všechno a to, že Třináctá se zdá s TARDIS opravdu spíš bojovat než se pošťuchovat, jako mi to přišlo u předchozích Doktorů. Ale jsem ráda, že jak jsme si za celou sérii moc neoblíbila ani Yaz a ani Ryana, tak v téhle epizodě měli svůj prostor využitý tak, že mi konečně byli sympatičtí víc než jen jako doplnění do počtu.
Zápletka byla zajímavá, vedoucí k nějakému tomu zamyšlení... I když celý měsíc skladiště mi trochu připomněl celou planetu Knihovnu a roboti zase panáky z The Beast Below. Docela potěšily i reference na 10. i 11. Doktora. A ta scéna s balíčky na pásech mi přijde, že jsem něco podobného už někde viděla, ale vůbec si nedokážu vzpomenout kde. To, že za všechno mohl vlastně Charlie, bylo nakonec celkem překvapení,a možná ještě větší překvapení bylo, jak systém využil Kiru, aby se k němu dostal, celé to vyšetřování, než se k němu dostali, bylo napínavé, fakt, že o pomoc žádá systém a nikoli člověk, se taky moc podařil a explodující bublinková folie byla teda naprosto skvělá.
Jen mi přijde, že mam v téhle sérii docela problém s padouchy. A to ten, že to na mě působí, jako by tam většinou žádný ani nebyl. Epizody se mi sice líbí, ale začíná se mi tak nějak stýskat po klasických zlých padouších, proti kterým by se přímo muselo bojovat, aby byli poraženi. Zatím se zdá, že Chibnall hlavně pracuje s lidskými vlastnostmi a jejich povahami a chybami jako s tou hlavní překážkou. Arachnidy jsem tedy pro svoje vlastní bezpečí raději vynechala, ale jako čistě záporácký zlý padouch mi přišel asi jenom ten z první epizody, ale o tom nemůžu říct, že by se jim nějak extra povedl, právě spíš naopak.
#6428 od Zuzka
21 lis 2018 10:44
Pás s balíčky připomíná Gridlock. V dobrém smyslu :-) Všechno něco připomíná, to už je holt prokletí tak dlouhého seriálu.

Tess, čtvrtá série je vrchol světové seriálové tvorby... s tím nelze srovnávat :-D Já to musím vědět, mé jméno je Max... teda né, já to musím vědět, už měsíc ležím s nosem ve Writers Tale, takže mám čtvtou sérii vpálenou do mozku.
#6429 od Sára
21 lis 2018 11:39
To tvrzení o 4.sérii podepisuju. Přistihla jsem se, že když si občas pouštím staré díly, podvědomě vždycky zabrousím právě sem. Desetkrát viděné a pořád se bavím.
A finální dva díly této série - excelentní ukázka zapojení VŠECH stávajících společníků + Sarah Jane do děje a prakticky rovnocenných způsobem.O tom si zatím může Chibnall jen nechat zdát.
A jakkoliv jsem zpočátku odhadovala, že Graham může být nejslabším článkem posádky (vzhledem k věku a kondici), spletla jsem se. Sorry, Graham. ( A nevím proč , ale kdykoliv se Graham obrátí v řeči na Ryana, připomenou mi profesora Steina a Jeffersona Jacksona -alis Firestorma z Legends of Tomorrow :? )