Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#6388 od lososmaster
11 lis 2018 23:19
Další historicky laděná epizoda, bez výrazných sci-fi prvků zasahujících do hlavního příběhu.

Což se zas neděje tak často - kromě Rosy pár týdnů zpátky se to objevovalo spíš v dřívějším klasiku, asi se Chibnall vrací ke kořenů (vím, že tohle zrovna nepsal, ale you know what I mean). Právě v klasiku mám tyhle epizody rád (Aztecs, Romans), ale to hlavně proto, že ukazují, jak Doktor a spol zapadnou do tehdejší společnosti. Bohužel tady se to soustředí spíš na postavy těch dvou manželů a jejich rodiny než na TARDIS team. Ti řeší spíš tu "alien" příběhovou linku, která nakonec stejně nikam nevede.

Asi největším problémem byla neoriginalita ve smyslu, že tam bylo hodně prvků z předchozích dílů DW. Víceméně začátek byl remake Father's Day (což naštěstí tak nepokračovalo) a pak se to zhouplo do Twice upon a Time. Což je ta chyba - Twice upon a Time vyšel ani ne před rokem a už se dělá remake, respektive něco velmi podobného, protože démoni byli Testimony přes kopírák. V tomhle smyslu to bylo fakt slabý.
Druhá věc je, že Doktor má POŘÁD v ruce šroubovák. Kdybych si počítal screentime sonica, tak si myslim, že v dnešní epizodě by to bylo přes 35 minut čistýho času. A to je fakt hodně a Chibnall už to s tím švýcarským nožem začíná přehánět.
Opět neuvěřitelná plot convenience, když pět vteřin po přistání narazí na postavu, která je v centru dění toho dílu. Už to začíná být směšné.

Celá epizoda byla postavená hlavně na vedlejších postavách, takže společníci (obzvlášť Graham s Ryanem) tam neměli úplně co na práci, což neříkám, že je špatně - vzpomeňme si na díl Kinda, kde první dva díly Nyssa spí v TARDIS a vůbec tam není. Trochu mě překvapilo, že ani Yaz nebyla nijak výrazná.

Hlavní příběh, ten tam tak jako....byl. Asi tím chtěli přiblížit tu dobu a jak to tam tehdy vypadalo (podobně jako u Rosy) a asi to pro ně tehdy byl velký problém, když si někdo chtěl vzít stoupence jiné kultury. Na příběhu asi nebylo nic špatně, ale nijak mě to tolik nenadchlo, navíc tam jako kdyby Doktor a TARDIS team vůbec nebyli a stejně si to vyříkávali akorát ti v rodině.
Vedlejší linka byla zajímavá, dokud jsme nezjistili, co jsou démoni zač (kopírka Testimony) a pak to taky přestalo být zajímavé (ale to by se nestalo, pokud by to nevyšlo takhle strašně brzo po Twice upon a Time) A pak se mi taky protočily panenky, když jsme se dozvěděli, že ta rasa jsou ti nejstarší a nejefektivnější assassini ve vesmíru, když už bylo několikrát řečeno, že přesně tím jsou Weeping Angels. Ono je jedna věc si kontinuitu vykládat podle sebe, ale úplně jí zrušit jenom, když potřebuju napsat nějaké zajímavé superlativum, které je bohužel už zabrané, ale já ho tam stejně napíšu. A hlavně to superlativum není nijak důležité pro příběh! (ale to není problém jenom tohohle dílu, ale v Moffatově éře jich tam je x)

Ale zase bylo pěkný vidět, že ti démoni prošli nějakým vývojem a nebyli zlí, i když dřív prokazatelně byli, to se zas tak často nestává (akorát Ice Warriors a Siluriani) .
Ostatní zábavné věci: Doktoří autogenový obleček pro ovládání TARDIS, Doktorovo hádání se s Grahamem v TARDIS, Doktor snažící se socializovat tam na tom holčičím večeru (a rozmazává u toho gender-swap, ale je to zahraný do komedie, takže to není úplně problém)

Poslední věc, když jsem tam na začátku uviděl ty tajemný hodinky, tak jsem si myslel, že to bude náběh na bootstrap paradox a že ta babča ví, že potkala Yaz a dala jí ty hodinky jenom proto, aby je pak mohla zpátky v čase vrátit zpět a že přesně ví, koho v minulosti potkala a jenom to nechce říkat před tou rodinou. Kdyby se tohle stalo, tak by bylo moje hodnocení tak o 2-3 body vyšší, protože já a paradoxy, to je moje. Bohužel se to nestalo, což je škoda. Třeba by to i ustanovilo vztah mezi Yaz a tou babičkou (třeba, proč je její nejoblíbenější vnučka a podobně)

Hodnocení: Nevím jestli to mám označit za nejhorší epizodu série, ale Arachnids in the UK měli zas příběh děravý jak cedník, tohle mě zase tak nebavilo, takže asi 4-5/10 nejspíš. Ale třeba se to někomu líbilo, jak to bylo na konci emocionální.

A nakonec jsem si chtěl stěžovat opět na popárnu, co hrála při závěrečných titulkách, načež jsem se nahlas rozesmál, když mi došlo, že je to zpívaná verze DW znělky. Tohle je přesně ten případ, kdy se mi ta hudba tam nelíbí, ale nedovolím si to kritizovat, protože vím, že tam má důvod být.
#6390 od Tessuna
12 lis 2018 01:07
Tak já zatím rychle jen první dojmy, zítra se třeba ještě rozepíšu.
Mně se třeba líbilo, jak to na konci bylo emocionální. :) A hudba se mi v tomhle díle líbila zvlášť, i když se mi zdálo, že se tu a tam trochu moc cpe do popředí. Taky mě potěšilo, že to nebyla časová smyčka, protože jsem ji celou dobu čekala, takže mě konec překvapil. Démoni byli taky super zvrat, a taky zajímavě vypadající mimozemšťani, akorát teda to, že byli víceméně Testimony přes kopírák, nuda. Hlavně mi to nepřipadá jako dostatečný důvod existence. Přišli jsme o planetu - ok, budeme stalkovat umírající bytosti z různých jiných planet, cool koníček, ne? Hlavně je to takové pasivní. Proč místo toho nezachraňujou lidi nebo tak něco? Doktor, zvlášť v době, kdy si myslel, že přišel o Gallifrey, zachraňoval jednu planetu za druhou. To mi přijde smysluplný. Každopádně Testimony byla víc creepy.
Líbil se mi fakt, že to byl jen takový výlet do historie, žádné velké zasahování, nějaké informace pro ty, co třeba o tomhle konkrétním konfliktu nevěděli, pro ty, co věděli, to dokreslilo pár detailů. Je to sice tak trochu vzdělávací, ale hodně se to vrací k původní koncepci seriálu a já musím přiznat, že mi ty historické epizody v dosavadním newwho docela chyběly.
Ale je fakt, že i když mi to přišlo jako solidní epizoda, nějak mi tam trochu chybí... já nevím, něco. Že by se mi stýskalo po moffatovinách?
#6391 od Lonelydreamer
12 lis 2018 03:21
Testimony přes kopírák? Já tam teda až takovou podobnost nevidím. Tedy skoro žádnou. Účel je možná podobný, ale princip úplně jiný. Navíc mi tady použití tohoto motivu sedlo nějak víc, než v Twice Upon a Time, takže i kdyby, tak mě to moc netrápí.

A jistěže Dotorka a spol. potkali hned po zaparkování budoucího manžela babičky Yaz. Vždyť Doktorka použila jeho hodinky aby navigovala TARDIS na správný bod v časoprostoru, čili pochopitelně přistála blízko hodinek = blízko jejich majitele.

Jinak po příběhové stránce se mi ten díl líbil a to hodně. Popravdě zatím snad nejvíc z téhle série. Co mě ale začíná trochu mrzet, i když možná je to jenom nezvyk, je, že mi trochu schází ten pocit, že Doktor je vlastně hlavní postava. A teď už se nějak dostávají do pozadí i společníci. Takže mam někdy dojem, že to je mnohem víc o těch vedlejších/epizodních charakterech a jejich příbězích, než o Doktorce a společnících. Neříkám, že to je vyloženě špatně, je to zkrátka jiný přístup, ale úplně nadšená z toho nejsem. Kromě toho si nějak přestávám být jistá ohledně Jodie. Nevím proč. Ze začátku mi přišla dobrá a myslela jsem, že jí budu mít ráda. Teď nějak nevím, mam z ní rozporuplné pocity. Ale třeba se to ještě změní.

EDIT:
Můj ne moc pozitivní pocit z Jodie a jejího herectví přičítám tomu, že jsem to sledovala v noci a byla trochu unavená, protože na druhé shlédnutí se mi líbí mnohem víc. :)
Naposledy upravil Lonelydreamer dne 13 lis 2018 14:50, celkově upraveno 1
#6393 od Zuzka
13 lis 2018 10:05
Asi si budu muset začat stahovat verze, kde nejsou ustřižené závarečné titulky - zpívaná verze znělky? To zní dobře.
Já jsem docela nadšená. Historické epizody jsou mé nejmilejší.

lososmaster:
TARDIS navigovala podle hodinek - přistáli tedy u jejich majetele (což samozřejmě v tu chvíli divák ještě netušil - super)
Doktorka tam nebyla zbytečná - bez ní by k svatbě nedošlo, neměl by je kdo oddat
Testemoni jako přes kopírák - ani jednou mě to nenapadlo, vůbec...jakože uznávám, že to byla vlastně slepá dějová linka, ale je super, když všechno nejsou jen vražední nepřátelští mimozemšťani

Musím taky ocenit, že to krásně vypadalo, ty louky, příroda... velmi slušné na TV seriál. A hudba taky super - trochu jsem měla po první epizodě strach, že se bude všude používat taková ta elektronická, která sice dost sluší napínavým tmavým futuristickým příběhům, ale sem by určitě nesedla.

Líbilo se mi, že - narozdíl od Rosy - se tady nestrkalo pod nos, že tihle jsou zlí/tihle jsou hodní/takhle to musí být/tohle si máte myslet - prostě se jen ve své smutné skutečnosti ukázalo, jak se lidé umí zblbnout a chovat se k sobě hrozně. A nemá to jednu velkou pravdu. Graham to řekl hezky, o tom, že správné je prostě být dobrým člověkem.

Graham opět zářil (I love him :-)), Doktorka opět montovala přístroj (a nadužívala sonik, v tom se shodneme). Interiér TARDIS je malý, tmavý a fakt se mi nelíbí.

Jo a myslím, že babča si byla docela jistá, že to byla tehdy Yaz. Proto jí taky nemusela k těm hodinkám nic vyprávět. Svým způsobem to byla časová smyčka, ale jen volná...

Takže dík, krásný díl.
#6395 od Tessuna
13 lis 2018 11:28
Podle imdb se ti dva "démoni" jmenují Kisar a Almak, ale jak se jmenuje jejich rasa, v tom se zřejmě internet nemůže shodnout. Podobnost s Testimony (nebo i Teselectou, když se to tak vezme) je ta, že tu máme vyspělou rasu, která tráví svůj volný čas tím, že špehuje lidi v okamžiku konce jejich existence. Z těch tří mi "démoni" přijdou zdaleka nejlepší, protože opravdu jen pozorují a nezasahují, nechtějí umírajícího potrestat ani vyzpovídat. I když doufám, že se při tom šmírování drží dál, protože člověk, který těsně před koncem uvidí něco takovýho, musí zákonitě věřit, že jde do pekla. Ne zrovna hezká poslední myšlenka. Jen mi přijde smutné, že jsou tak zaseknutí v minulosti, pokoušejí se uctít památku planety, o kterou přišli, místo aby se posunuli dál a zapřemýšleli, co se sebou. Jenom si pamatovat mrtvé nestačí a je to depkoidní způsob existence. Ačkoli, jestli dřív byli asasíny, tak je to vlastně změna k lepšímu...

Jak se mi epizoda trochu rozležela v hlavě, líbí se mi čím dál víc. Krajina je krásná, mám zvláštní slabost pro epizody, které se odehrávají v přírodě, třeba v lese, zkrátka když to není město/kosmická loď/opuštěný lom. Hudba je boží. Postavy jsou zajímavé. Grahama mám čím dál radši.

Jen mě docela štve Umbreen, když nazve Yas svojí oblíbenou vnučkou. Tahle věta by se měla zakázat. Obě moje babičky mají oblíbenou vnučku a ani v jednom případě to nejsem já, takže dobře znám pocit Yasiny sestry. Šmarjá, babčo, když už to musíš říct, musíš to říkat před ní? Tos jí radši mohla jednu vrazit a bolelo by to míň. Yas tuhle říkala něco o tom, jak ji ségra nesnáší. Najednou tomu docela rozumím. Chápu, že ve scénáři to bylo jako zdůvodnění, proč zrovna Yas dostane hodinky po dědovi. Mně by se asi stokrát víc líbila situace, kdy babča rozdává všem pěkné dárky, starožitnosti, šperky a tak, a na Yas zbydou právě "jen" ty ošklivý rozbitý hodinky, jež se ale nakonec ukážou být nejcennějším z darů (prostě pohádková logika).
#6397 od Zuzka
13 lis 2018 21:10
Tess: No vidíš, a mně se ta "oblíbená vnučka" líbila. Právě proto, že to bylo dost šokující. Babča je tím představena, že je normální člověk a žádná světice a sestra dostala trochu hloubku, protože asi má důvod na "perfektní" Yaz žárlit. Yaz je prostě šprtka :-)
Jo a stojím si za svým, že babča dobře věděla, že Yaz je to děvče, které jí bylo na svatbě (ať už si o tom myslela cokoliv) a tím pádem tušila, že jí ty hodinky dát musí. Umbreen se mi jeví jako velmi dobře napsaná postava - stará i mladá.
#6399 od Tessuna
14 lis 2018 11:07
Zuzko: Však já neříkám, že by Umbreen byla špatně napsaná, ba právě naopak, je napsaná až tak dobře, že se mi trefila do téhle staré bolístky, kterou jsem měla za dávno zahojenou. A protože je těžké nemít ráda vlastní babičky, i když dělají takovéhle věci, a protože Umbreen je cizí - a fiktivní - tak jsem ji začala z duše nenávidět. Asi jsem to potřebovala. Doctor Who - nejlepší terapie ve vesmíru :). Říkat vnučkám, která je či není oblíbená, je zvlášť zlomyslná forma prokletí - myslím, že pro obě, nejen pro tu neoblíbenou.
Myslím, že to, jestli babča věděla či nevěděla, bylo záměrně ponecháno dvojznačným. Což se mi líbí.
#6407 od Sára
16 lis 2018 10:15
První epizoda, kde mimozemšťani byli nejen slepou dějovou linkou, ale v podstatě úplně zbyteční. Jo, já vím, předpověděli Premovu smrt, ale na to by Doktor byla časem přišla sama.
Takže, když si odmyslíme ten odskok do jejich lodi, honičku po lese a montování přístroje (na tom mě pobavily akorát ty komponenty, které byly třeba - a taky to posílilo mé přesvědčení, že Doktor zkrátka postaví cokoliv z čehokoliv :) ) - tak nám zbude jen dilema pro Doktorku - zachránit Prema a vymazat tím z historie Yaz nebo nechat prožít sympatickou Umbreen nejtěžší ztrátu jejího života a zachránit existenci společnice. A vzhledem k tomu, že ta smrt byla vlastně pevným bodem v čase (jak jsem vyrozuměla), tak nebylo ve skutečnosti co řešit.
Jediný scifi prvek (když smáznu ty vycpávkové démony) byl ten, že Yaz mohla díky stroji času prožít se svou babičkou nejdůležitější okamžik jejího života.
A kdyby pro nic jiného, za tohle ta epizoda stojí.
On to byl silný příběh sám o sobě, nejen o tom mladém páru, ale zejména o lidské nepoučitelnosti, o tom, že historie se pořád opakuje a lidi kvůli intoleranci pořád umírají. Ten smutný podtext si možná malé děti neuvědomí, ale my dospělí ano. Osobně jsem za tenhle díl vděčná - a taky za to, že se tam nevystrkovaly do popředí (konečně!) žádné morální poučky. Krajina, hudba, kamera - to bylo navíc jako bonus.
Souhlasím s tím, že Doktor tentokrát nestála v centru dění, že byla jen jednou postav příběhu,a popravdě mi to nevadilo, protože tuším, že příště zase bude velet. Řekla bych, že je to možná i jistý záměr tvůrců - ubrat Doktorovi arogance a všeználkovství a přidat tápání,a někdy i pochybnosti. Ne proto, že jde o ženu, ale proto, že to Doktor více zlidšťuje.
Její úloha tady nespočívala v zachraňování, ale ve víceméně pasivním přihlížení a dodávání naděje. Nemoci či nesmět zasáhnout je pro Doktora asi úplně ze všeho nejtěžší. A na obličeji Jodie to bylo krásně vidět.

Nazývat před ostatními členy rodiny někoho oblíbeným dítětem či vnoučetem je pedagogický zločin. Po zhlédnutí epizody do konce jsem to ale Umbreen odpustila. Taky si myslím, že věděla, kde Yaz už potkala a za co jí a Doktor vděčí. Postava Yaziny babičky byla rozhodně napsaná dobře, jen mi nesedl značný nesoulad mezi mladou a starou Umbreen. Vím, že lidi se stárnutím mění (což ostatně můžu pozorovat sama na sobě), ale tady jsem kdovíproč měla pocit, že jde o dvě různé osoby.

Ještě dodatek - nevím, jak vás, ale mě pomalu přestává bavit, že Chibnall vyrábí nové rasy jak na běžícím pásu (prakticky ob jednu epizodu). Vždycky něco ukáže, naťukne - a pak pryč s tím. Žádný hlubší příběh, žádná historie druhu, nic. Že by se všecky tyhle monstra nakonec potkaly v grandiózním finále, taky není uvěřitelné. Fakt se mi začíná stýskat po starých dobrých Dalecích...
#6410 od viktorsamuel
17 lis 2018 10:46
Zmínka o tom, že Yaz je její oblíbená vnučka je naprosto pochopitelná a patří tam. Musíme si uvědomit, že Umbreen žila v Hinduistické kultuře, která je prodchnuta kastací společnosti. Někteří jsou výše, jiní zase níže. Byť kasty samy o sobě samotné rodiny nerozdělují, jsou spjaty s celkovou společností jako takovou. Takové rozdělování je pro někoho, kdo v takovém systému žije, mnohem snadnější. Navíc berme v úvahu otázku prvorozenosti. Zkrátka jiná kultura. Bylo to tam dobře vloženo.
#6413 od Sára
17 lis 2018 13:37
Já myslela, že Umbreen byla muslimka. Žila sice ve většinové hinduistické společnosti, ale vyznávala poněkud jiné hodnoty ( o Bohu ani nemluvě). Takže mi z toho vychází, že to byla čistě její subjektivní sympatie, kterou jí samozřejmě nelze upírat, byť nám to třeba příjde nefér vůči Sonje.