Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#6364 od lososmaster
28 říj 2018 22:56
Doufám, že dneska bude můj komentář k epizodě kratší jak minulý týden.

Pro začátek název dílu je fakt divný (teda, popisuje přesně to, co se tam děje, ale mohli vymyslet lepší název).

Tak tu máme halloween a tudíž strašidelný díl plný obřích, obviously CGI pavouků (ale za špatný CGI nestrhávám hodnocení, vždyť classic taky vypadal hrozně, spíš to bylo takové úsměvné). Poprvé jsme měli možnost spatřit nový time vortex, který vypadá víc LSD jak obvykle. Samotný příběh byl relativně zajímavý, ale nic úplně originálního - navíc jsem úplně nepochopil, jakým způsobem to vyřešili, protože to vypadalo jako velmi dočasné řešení (to jako věděli, že všichni pavouci jsou v tom hotelu - i když před půl hodinou ho potkali na druhé straně města, kam se rozlézali přes 3 měsíce? A kdyby ne, tak jak to, že už další obří pavouci nevznikali, nebo, že se nevylíhnul nový z toho biologického odpadu. A co kdyby ta společnost odvážela odpad i někam jinam a tam se vylíhl obří pavouk, to taky nikdo nezkontroloval). No, bylo to trošku nedotažený...

Dnešní epizoda trochu sklouzla do klišé "velké nadnárodní korporace jsou zlo" nebo "bohatí lidé jsou zlo", což mi dost leze na nervy (myslím obecně, nejen v DW). Čímž se dostáváme k dnešnímu padouchovi - teda on to úplně nebyl padouch a jestli jsem to četl dobře, tak to měla být karikatura na Donalda Trumpa (kterého tam i nějak zmiňovali) a obecně sebestředné Američany. Já osobně jsem s tím problém neměl, kromě toho, že byl naprosto nedokreslený, ale bojím se, že spoustu lidí to může rozlítit (obzvlášť voliče Donalda Trumpa) a to si seriál v téhle době nemůže moc dovolit - to bylo od Chibnalla velmi nedomyšlené.

A když loňským tématem byla Bill upozorňující na problémy menšin, tak letos opravdu máme Doktora upozorňujícího na problematiku zbraní - obzvlášť v díle, kde máme padoucha, co se do všeho hrne pistolí napřed (doufám, že tady si toho všimli všichni, když minule si toho někdo nevšiml).
Tím se dostávám k věci, kde bych osobně souhlasil s padouchem a ne s Doktorem a to je jak nechat zemřít pavouky. Já, kdybych si měl vybrat mezi smrtí hlady v následujících dnech, nebo smrtí zastřelením ihned, tak bych měl naprosto jasno. A že Doktor argumentuje, že je to humánnější, tak sorry jako, ale neni. Její argument bych chápal, kdyby ti pavouci neumírali, ale takhle...

Dál jsme tu opět měli nestandardní hudbu, a i když dubsteb (nebo co to bylo) taky není můj šálek čaje, tak tady se to dá tolerovat, protože to bylo důležité pro příběh a ta hudba hrála v tom díle a ne jako hudební podkres (soundtrack) jako minule.

Co říci závěrem - natočené to bylo technicky pěkně (až na to CGI teda), příběh trošku haproval. Doktor mi přišlo, že se chová jako jedenáctý (ta scéna v bytě mi připomněla Smithe v The Lodger nebo v Day of the Doctor) i když aby Doktor čekal na důvod, aby neodletěl, když ho tam nic nedrží není úplně Doktorovské chování - to vyřiďte Tomovi v "Robot". Hezký důvod, proč TARDIS team zůstane pospolu, a když už je na Zemi nic nedrží, tak po zbytek série se tam nemusíme vracet (i když o tom pochybuju). Celkové hodnocení: asi 5-6/10, třeba se to někdy změní.

Disclaimer: opět se mi sekal livestream, takže jestli jsem něco prošvihl a napsal jsem o tom něco a ono to tam bylo vysvětlené, tak mi to můžete napsat, že se mýlím.
Disclaimer 2: ono to z toho psaného projevu nemusí vypadat, ale když něco kritizuju, tak to neznamená, že na to nadávám a nelíbí se mi to. DW je pořád můj nejoblíbenější seriál a já jsem schopný zkritizovat cokoliv, ale to vždy neznamená, že se mi to nelíbilo. Takže pokud to bude hodně shit díl (tak 1-2/10), tak vám dám vědět, že opravdu nadávám a a štve mě co s tím udělali, ale to se zas tak často nestává. (třeba Fear Her, Vampires of Venice, Father's Day a jim podobné jsou díly, co regulérně nesnáším a urážejí mě, ale tenhle k tomu má velmi daleko)
Naposledy upravil lososmaster dne 29 říj 2018 08:44, celkově upraveno 1
#6366 od lososmaster
29 říj 2018 08:43
Aha, tak toho jsem si nevšiml, hned to dává větší smysl.
A koukám, že jsem udělal překlep, když jsem psal název tématu... ach jo
EDIT: Ha, už jsem zjistil, jak se to opravuje :D

Jo a asi mi došlo, proč ty pavouci měli špatný CGI - DW je stále seriál určený pro děti a i já, kdybych tam viděl plně realisticky vyrenderovanýho obřího pavouka, tak bych se z toho asi po*ral, takže asi tak (jen si vzpomeňme na Pána Prstenů - i když nevím, jestli Odula byla kompletně CGI, nebo zčásti i loutka).
#6367 od Lonelydreamer
29 říj 2018 17:25
Já jsem se docela dobře bavila... než přišli s tím řešením.
To bylo prostě divný a nedomyšlený. Jednak, jak už bylo řečeno, jak můžou vědět, že se zbavili všech pavoučků? A jednak, já nevím, ale zavřít je všechny do jedné místnosti a nechat je tam, to mojí představě humánního řešení nějak neodpovídá, spíš naopak.
A ten "padouch" mi tam taky nesedl. Přišel mi už trochu přepálený.
U Jodie, tedy jejího Doktora, mi pořád chybí nějaké silnější momenty. Ale třeba si jenom musím zvyknout na trochu jiný přístup...

A když loňským tématem byla Bill upozorňující na problémy menšin, tak letos opravdu máme Doktora upozorňujícího na problematiku zbraní - obzvlášť v díle, kde máme padoucha, co se do všeho hrne pistolí napřed (doufám, že tady si toho všimli všichni, když minule si toho někdo nevšiml).

Souhlasím. Minule mi to tak nápadný nepřišlo, ale tady už zase jo... :roll:

Abych taky řekla (teda napsala) něco pozitivního, tak se mi hodně líbila ta scéna na konci, kdy se všichni sešli v TARDIS. Motivace společníků, proč nechtějí zůstat, dávaly perfektní smysl. Reakce Doktora taky. A vůbec to byl dojemný moment. :)
#6368 od Tessuna
29 říj 2018 22:14
Já se jim nedivím, že radši letěli s Doktorem. Kdybych já věděla, že moje domovský město zamořili obří pavouci, mohli byste mě desetkrát ujišťovat, že už tam žádný nezůstali - už bych se tam nevrátila. Nikdy.

Nepřipadalo mi to jako špatné CGI, naopak, mně pavoučci přišli až moc realističtí.

Četli jste někdo komiks Galaxia? Aspoň myslím, že se tak jmenoval - vycházel kdysi v ábíčku na pokračování... Tak tahle epizoda mi živě připomněla, jak moc jsem se tenkrát bála přerostlých pavouků. Je teda milý vědět, že moje arachnofobie je už na ústupu, protože vzpomínat, jak jsem kdysi byla k smrti vyděšená z pavouků v tom komiksu je o dost lepší než být k smrti vyděšená z téhle epizody :)

Pokud jde o "humánní" zabití pavouků, myslím, že tam naznačili, že se o to postará Jade, že má v laborce něco, co je bezbolestně... to. Šlo jen o to zavřít je, aby do tý doby nikoho nesnědli. Co chtěli dělat s obří pavoučicí, to fakt nevím. Ale myslím, že plán byl nějak provizorně zabránit šíření pavouků, aby pak Jade a Padouch (nejsem schopná zapamatovat si jeho jméno) situaci vyřešili permanentně. U toho už Doktor nemusela být.

Trochu mě znepokojuje, že úplně zapomněli na toho pavouka v tom bytě. Doktor mu přece řekla: počkej tu, než to nějak vyřeším. A Yaz šla na nákup - ze kterýho se jen tak nevrátí - a ani ji nenapadlo, že nechává svoji rodinu vedle bytu s velkým lidožravým pavoukem? Tak to je můj největší problém s touhle epizodou.

lososmastere: Někdy si říkám, že bych si měla pořídit placku s nápisem: "Když něco kritizuju, znamená to, že se mi to fakt hodně líbí." Protože už jsem se nejednou přistihla, že to lidem vysvětluju, většinou na závěr dlouhého proslovu, v němž jsem na předmětu hovoru nenechala nit suchou. Takže rozumím :)

Padouch byl fakt jednorozměrný, celá ta epizoda byla trochu až moc "výchovná" - na to jsem alergická - a ty shody náhod, jako že máma Yaz pracuje zrovna u Padoucha a jejich sousedka v pavoukolaboratoři, mi přišly moc nápadné. Je to přece jen Doctor Who, ne Dirk Gently ;)

Ani zmínka o Metebelis 3? Mimochodem, Doktor se tehdy přiznal k nějaké té arachnofobii. Tady se mi nezdálo, že by se jich bála.

Ale to, jak se na konci všichni tři sešli u Tardis a vyměnili si pohledy a rozhodli se, to se mi vážně hodně líbilo.
#6370 od Lonelydreamer
29 říj 2018 23:11
Tessuna píše:Pokud jde o "humánní" zabití pavouků, myslím, že tam naznačili, že se o to postará Jade, že má v laborce něco, co je bezbolestně... to. Šlo jen o to zavřít je, aby do tý doby nikoho nesnědli. Co chtěli dělat s obří pavoučicí, to fakt nevím. Ale myslím, že plán byl nějak provizorně zabránit šíření pavouků, aby pak Jade a Padouch (nejsem schopná zapamatovat si jeho jméno) situaci vyřešili permanentně. U toho už Doktor nemusela být.

Aha, to jsem úplně nepostřehla, ale asi to dává smysl.
A úplně souhlasím s tím, že je to založený na až moc velkých náhodách.
#6371 od Sára
30 říj 2018 16:01
Pro mě zatím nejslabší epizoda z těch čtyřech odvysílaných - a přitom jsem se na ni docela těšila.
Ovšem tenhle ekologicko-pacifisticko-politicko klišoidní spletenec na mě žádný dojem neudělal.
Ne, kecám - ti pavouci mi připomněli, že má arachnofobie nezmizela, jen do dneška hibernovala. Narozdíl od lososmastera mi totiž připadali velice realističtí.
Pan podnikatel byl karikatura ( v nejeden moment mě napadlo, že se Chibnall snad inspiroval u našich komančů) a pravděpodobně to do Bílého domu dotáhne, neboť "doba, vymknuta z kloubů, šílí".
Yazina rodina dokonale ilustrovala přísloví "vlk se nažral, koza zůstala celá" - kvóta pro účinkování menšin splněna (možná i trochu nad plán), přesto scénář nedovolil, aby tyto zbytečné postavy nějak ovlivnily a nabouraly děj. Popravdě - otec-sběratel smetí,matka neustále zdůrazňující své jméno a nezaměstnaná sestra čumící do mobilu tvoří ještě otravnější famílii než byla ta Marthina. Fakt doufám, že už se s nimi nesetkáme.
Vůbec se Yaz nedivím, že chce radši lítat s Doktor, i když je to dost často "o hubu" a o život.
Ano, ten opětovný návrat společníků do TARDIS dával smysl - čtveřice v podstatě osamělých lidí může utvořit solidní tým.
No, měla-li to být epizoda edukační - jakože se děti dozvědí něco zajímavého o zvycích těchto půvabných členovců, pak jejich předvedený počet a velikost možná způsobí, že ty menší se začnou zase v noci počurávat. Zdálo se mi, že scénář snažil zavděčit opravdu celé rodině, ale nemyslím, že úspěšně.
Dávám 3/10. Za všecky ty nedotaženosti a nelogičnosti. Mmch - v Runaway Bride se Doktor s racnosskými pavoučaty tak nemazal. Že by zmoudřel(a)? Nebo vyměkl(a)?
A závěr?
S nadějí hledím k další epizodě....
#6372 od Zuzka
30 říj 2018 21:46
Spokojenost. Takový standardní díl, klasický DW.
Arachnofobií netrpím, ale pavouci mi přišli povedení a slušně děsiví. I ta atmosféra v prvních dvou třetinách byla správně strašidelná. Scéna s vanou - asi každý známe moment, kdy vám vylezl pavouk z odtoku ve vaně (teda aspoň já jo - a byl to ten fakt veliký, černý) - tady tomu nandali správné měřítko - když obří pavouci, tak vyrazí celou vanu :-)

Připouštím, že náhod tam bylo jak naseto a řešení s vyhladověním rozhodně není humánní. Ale tady přece šlo o to dostat strašidlenou atmosféru a honičky s velkými pavouky a to se jim, myslím, povedlo.
Oceňuju, že se nejednalo o invazi mimozemšťanů a že se nezachraňovala planeta, mám ráda tyhle "low stakes" příběhy.

Ed Sheeran! Málem jsem spadla ze židle :-D

Doktorka tady hodně připomínala Jedenáctku. Je vtipná, svižná... a až dojemná... jak scéna na začátku, kdy se tým loučil, tak scéna na konci, kdy se dávali dohromady, byly za všechny prachy.

A pořád se mi nejvíc líbí Graham... navíc to vypadá, že už se dosmutnil a teď přestane smutně hledět do prázdna a naopak si začne stěžovat na četnost běhání a nepravidelnost jídla a spánku při cestách časoprostorem :-)
#6374 od Ironside11
30 říj 2018 23:06
Epizoda, která mě nikterak moc neohromila ale ani neurazila.
Nechci mluvit o správném zabití pavouků, to je již probráno výše, ale chci říct co mě z této epizody bavilo nejvíce:
A to byl Graham. Opravdu jsem si ho velice oblíbil a mám ho z této trojce společníků nejradši. Jeho zármutek nad ztrátou ženy nebyl přehnaný ale velmi čistě a uvěřitelně realistický (myslím ve smyslu narozdíl od např.použití matky Bill v minulé serii.)
Také se mi líbilo že Yaz se konečně dostala trochu do popředí a už to není jen člověk do počtu (což mi dříve docela přišlo)

Hodnocení dílu: 6 (6,5) z 10