Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#6343 od lososmaster
21 říj 2018 22:37
Tak tohle bude sranda... :D

Ještě jsem to od minula nenapsal, ale znělku už jsem viděl celou a je super.
Do tohohle dílu jsem šel v podstatě s nulovým očekáváním kvůli tomu, (uhodli jste), že se tam bude řešit rasismus, feminismus a když žijeme v roce 2018, tak jsem očekával i jiné menšiny (lgbt a podobně) a tudíž budeme mít možnost každou druhou replikou upozornit na to, že je Doktor žena a podobně. Nutno říct, že jsem to viděl příliš černě. (no pun intended). Bylo vidět, že se velmi snažili udělat ten díl historicky přesně (teda pokud jsem si to na té wikipedii přečetl správně, když ve škole o tomhle nepadlo ani slovo..., actually jsem do minulého týdne nevěděl, že někdo jako Rosa Parks existuje) a soustředili se na tehdejší problémy - rasovou segregaci černochů, a nynější témata nechali na pokoji - rovnoprávnost žen, lgbt... Doktorova změna genderu se zmínila jenom jednou, což mě sice štvalo, ale jednou to není úplně problém, když to tam mohlo být stopadesátkrát.
Ten "hidden in plain sight" efekt se jim podařil podle mě docela dobře, protože když tu epizodu otevřeně řešili rasismus, tak tam najednou všechny rasistické narážky nevyčnívaly, jako to bylo u Bill, obzvlášť v "Thin Ice" - stejný efekt, jaký jsem se bál, že to bude u Black Panthera.
A jako u Black Panthera nebyl rasismus ta hlavní věc, co mi na tomhle díle vadila, bylo tam pár jiných velmi otravných věcí, jako: Doktor používá SS snad víc než Smith a to jsem si myslel, že to snad nejde, Doktor zmiňuje svojí nesnášenlivost zbraní až moc okatě a snad jen proto, aby se na to ukázalo (což je přesně to, co mi vadilo u Bill s její rasou, genderem a sexualitou), a pak, když Ryan zastřelí tou stejnou zbraní pana padoucha s párátkem v ústech, tak to Doktor přejde jen tak, což úplně zas nesedí s charakterem postavy. Ale ta největší otravná věc je, že TARDIS Team se v docela velkém městě (v roce 1950 tam žilo přes 100 000 lidí....podle Wikipedie) dva dny pohybuje a náhodně se jako turisti potkají několikrát s těmi stejnými lidmi a nikomu to nepřijde divný, že jsem úplnou náhodou za dva dny potkal 10x tohohle Brita. Jo a teď jsem si vzpomněl na ten divadelní styl dialogu a akce, že když TARDIS Team v tom autobuse řve, tak to řvaní je pro diváka, ale ostatní postavy to nemají slyšet i když sedí metr od nich a Doktor a spol se o nich baví mezi sebou. A taky jak Ryan pronásledoval Rosu, tak normální člověk by si ho všimnul dřív než za 300 metrů jako ona, ale divák potřeboval vědět, že Ryan jí stalkuje. (princip show, don't tell... i když tady to bylo tell, show... and tell again).

Tak to by byly ty otravné věci, teď k těm plusovým.

Graham začíná být čím dál lepší, takový nový Jamie, popřípadě Evelyn, alespoň ke vztahu s Doktorem. Obzvlášť jak se hádali s tím, že Doktor neumí řídit TARDIS. Doktor bez kabátu vypadá líp než s kabátem. Storyline o rasismu nebyla jediná storyline, kterou jsme viděli. Ta druhá (a podle mě lepší) byla ta s panem padouchem s párátkem v ústech. To byl hezký fanservice s vortex manipulatorem a se stormcage containment facility. Líbil se mi taky ten jejich závod, kdo má teď navrch a tak. Doktor je taky pěkná neetická svině (to není urážka, to je jenom charakteristika), ta scéna, jak mu zničí ten vortex manipulátor mi velmi připomněla scénu z Delta and the Bannermen, jak sedmý Doktor přijel pod bílou vlajkou, ale už od začátku věděl, že toho hodlá využít aby na něj nestříleli a vyjednávat stejně nechtěl.
A vzhledem k tomu, že jsme se ho zbavili ve velmi Deadpoolovském stylu, tak to vypadá, že ho ještě někdy uvidíme.
Btw všimli jste si, že zatím oba padouchové z prvního a třetího dílu nejsou mrtví a zmizeli ze scény podobným způsobem?? To jen tak na zamyšlení.

Jo a ještě jsem si vzpomněl na jednu kritiku, prosím a velmi prosím NEDÁVEJTE DO NE-TEEN SERIÁLŮ/FILMŮ POP MUSIC, KDYŽ TAM MÁ BÝT ORCHESTRÁLNÍ SOUNDTRACK!!!!!!, protože se na to dívají i jiní lidé než ti, kterým je pod 15 let a já si myslím, že alespoň 90% z nich nové hudební styly nemůže vystát (myself included a btw tohle je jediná věc, která by mě reálně odradila od sledování dalšího DW, protože mě z toho vážně bolí uši) A ještě když mají koule dát to místo závěrečné znělky a upoutávky na další díl..
Abychom si rozuměli, zas neříkám, že tam mají dát hudbu, co poslouchám já, protože tu třeba nemusí někdo jiný, ale je zvykem do KAŽDÉHO filmu/seriálu skládat orchestrální hudbu, tak si to přeberte.

Uf, tak dneska toho bylo hodně, hodnocení - jako když jsem to sledoval, tak jsem se docela bavil, ale tady to vypadá, že celý díl kritizuju. Jako předčilo to má očekávání, která na druhou stranu nebyla valná. Některý věci byly super a něco zase přes čáru. A za tu nejvíc popovou písničku ever nechci kritizovat samotnou epizodu, ale radši nakopat toho, čí to byl nápad tam dát. No tak za ty nesrovnalosti asi 6/10, ale asi se to bude časem měnit - obzvlášť to bude záležet na tom, jak budou vypadat další díly.

PS: (teď nekritizuju, spíš mě to zajímá), může mi někdo prosím vysvětlit, jak je to s tím, že Yaz si mohla sednout na místo pro bílé i když sama bílá není? Navíc to tam nějak řešili, že colored neznamená jenom black a dvě vteřiny na to si sedne na místo vyhrazené pro white. Tak jestli tomu někdo rozumí pls.
#6344 od Lonelydreamer
22 říj 2018 00:07
Tak zatím jsem viděla ten díl jednou bez titulků a cca 2/3 s anglickými titulky (btw. ze sledování na streamu jsem vyléčena. Rozuměla jsem tak polovině, pochopila celkový průběh, ale jemnější detaily mi úplně unikly což mě dost ochudilo o značnou část zážitku)

Pokud jde o Yaz a to místu v buse, tak tam pokud vím dost spekulovala nad tím, jestli si teda může sednout na to místo pro bílé nebo ne, když jí nechali projít předními dveřmi a nikdo jí nic neřekl, a nakonec došla k závěru, že to zkusí. A zjevně jí to prošlo. Tak to mi přišlo OK.
Naprosto souhlasím s těmi rozhovory, které musel slyšet celý bus, i s přehnaným používáním sonického šroubováku, to mi vadilo už minule. Chci zpátky tu kutilku z prvního dílu, prosím. Ale ty zbraně tam teď zase tak neřešili ne? Nebo mi to jenom uteklo.

Těší mě ale, že jsme neslyšeli ani jednu protirasistickou poznámku od Doktora, protože toho jsem se zase bála já.

Jo a co se týče toho záporáka, tak bych popravdě docela brala, kdybychom ho ještě viděli. A celkem bych ráda věděla něco víc o jeho motivacích. Nepřišlo mi to úplně dovysvětlené, resp. tak jak to momentálně vypadá by to byl hodně chabý záporák. Líbilo by mi se mi, kdyby měl komplexnější motivace, než jenom že je rasista. Ale možná bych toho chtěla moc. :)

A ještě mě trochu zarazilo, že ten záporák věděl, co je TARDIS. A na druhou stranu, že jsme ještě ani jednou neslyšeli výraz "timelord". To se ni společníci nezeptaj Doktora, odkud je, co je zač a tak?

A jinak mi ta epizoda přišla nějak konzistentnější, než minulá. A vlastně, když si to vezmu kolem a kolem, tak to téma zpracovali ještě celkem rozumě, bála jsem se, že to dopadne hůř. Ale je mi jasné, že to bude mít fakt hodně negativních ohlasů tak jako tak.
Naposledy upravil Lonelydreamer dne 22 říj 2018 09:39, celkově upraveno 1
#6345 od Markus
22 říj 2018 09:14
lososmaster píše:Doktorova změna genderu se zmínila jenom jednou, což mě sice štvalo, ale jednou to není úplně problém, když to tam mohlo být stopadesátkrát.

Jako každý druhý, také nemám rád, když se divákovi vecpává moderní přehnaně liberální pohled na svět horem dolem, ale proboha, tohle tě naštvalo? Já být tisíce a tisíce a tisíce let mužem a stát se najednou ženou, určitě bych to řešil mnohem víc, než že bych jednou za díl řekl jednu hlášku... Takže tady mi naopak přijde dost divné, že se to vůbec neřeší. Natož aby mě naštvalo, že si nemůže zvyknout, že mu (jí) někdo řekne madam, nebo že řekne omylem "Pojď k taťkovi"... Ale zjevně je to věc názoru, jako všechno. :)
#6346 od Lonelydreamer
22 říj 2018 09:25
A btw. k tomuhle:

...a pak, když Ryan zastřelí tou stejnou zbraní pana padoucha s párátkem v ústech, tak to Doktor přejde jen tak

Mě přišlo, že se na to moc netvářila, ale nebyl čas to řešit a pak to asi zaniklo pod dalšími událostmi. Třeba na to ještě dojde. (I když on ho nezabil... ale zase kdoví, kam ho poslal, tak to asi ve výsledku nemusí být o moc lepší).

A jinak jo, zbraň se teda řešila, když Doktorka ukazovala Ryanovi, jak se používá. A vypadala, že by mu nejradši urazila ruce jenom za to, že na ní sahá. Ale to už mi přišlo tak nějak v normě.
#6347 od Tessuna
22 říj 2018 10:04
Aniž bych se chtěla kohokoli dotknout, téma "bojím se, že Doktor se bude až moc okatě vyjadřovat k tématům rasismu, feminismu atd.," mě už začíná malinko unavovat. Na jednu stranu ty obavy chápu, i když je nesdílím. Na druhou stranu považuji právě tohle za jednu ze základních funkcí žánru sci-fi. Poukazovat na věci, které je ještě pořád potřeba zlepšit. Když se bojíme, že je to moc a že to hateři budou hateovat, tak jim vlastně malinko dáváme za pravdu. Not cool. (Sorry, jestli to vyznělo jako kázání. Ale když ta epizoda byla tak inspirující :) ).
Rosa mi byla na první pohled trochu nesympatická, než mi došlo, že tu herečku znám jako protivnou policajtku Donovanovou ze Sherlocka.
Když se tam objevil Krasko, docela jsem se lekla, že ho nějak komplikovaně navážou na starý epizody - buď že se z vězení zná s River nebo z časový agentury s Jackem - a jsem ráda, že se tomu vyhnuli, ale teď mi hrozně vrtá hlavou, co znamenaly ty iniciály na tom kufru. G. F. B.
Písnička na konci se mi líbila a nemám proti ní námitky. Naopak, refrén "rise up" pěkně podtrhl myšlenku, že Rosa povstala proti něčemu - tím, že si sedla.
Pokud jde o zmatky, jestli Yaz může v autobuse sedět vepředu - co by nemohla. Ať už původu pákistánského nebo mexického a tudíž hispánského, spadá do škatulky "kavkazská" neboli bílá rasa. Aniž bych si to vyhledávala, odhaduju, že rasová segregace se kromě černochů týkala ještě indiánů a vůbec netuším, jak to bylo s asiaty. Nicméně ten policajt, co o Ryanovi a Yaz mluvil jako o "mongrels," podle mě dokazuje, že nebýt Rosy Parks, byli by všichni běloši, co jsou jen trochu opálenější, další na řadě. Až by vepředu v autobuse mohli sedět jen modrooký blonďáci.
I když tak trochu si myslím, že kdyby si v tom autobuse nesedla Rosa, sednul by si někdo jiný třeba den nebo pár dní nato, a že by se historie stejně nakonec stala tak, jak se stala.
Přestože jméno Rosa Parks už jsem slyšela, o celé téhle záležitosti jsem věděla prakticky jen díky písničce od Spirituál Kvintetu "Autobusy přijíždějí." Je to taková veselá melodie, ještě teď si na ni tu a tam vzpomenu, když stojím na zastávce a vidím přijíždějící autobus, i když Spirituály jsem poslouchala naposledy na gymplu. Ještě si vzpomínám, jak mě šokovalo zjištění, že ta veselá (a poněkud vlezlá) písnička je o něčem tak temném. Každopádně jsem ráda, že mi epizoda doplnila mezeru ve vzdělání - koneckonců o tom ten seriál měl být především, myslím původně, o cestách do historie, jenže pak se to trochu zvrhlo ve space operu - a klidně bych si takových historických epizod dala líbit víc. :)
#6348 od Lonelydreamer
22 říj 2018 10:30
Aniž bych se chtěla kohokoli dotknout, téma "bojím se, že Doktor se bude až moc okatě vyjadřovat k tématům rasismu, feminismu atd.," mě už začíná malinko unavovat. Na jednu stranu ty obavy chápu, i když je nesdílím. Na druhou stranu považuji právě tohle za jednu ze základních funkcí žánru sci-fi.

Já fakt nemam nic proti tomu, aby se tam řešil rasismus. Jde mi hlavně o to, jak se to reší. Poukazovat na tohle téma přímo skrz postavu Doktora by mi prostě nepřišlo moc moudrý a nepřišlo by mi to úplně "in character", protože Doktor obvykle řeší mimozemské invaze a v tomhle případě chlápka, který se snaží narušit naší historii, ale nerýpe do problémů, které máme mezi sebou. To si prostě musíme vyřešit samy. Takhe aspoň tu postavu vidím já.

Edit:
Jo a ještě bych ráda dodala, že každé téma se dá zpracovat dobře, nebo špatně. A je úplně jedno, jestli do toho žánru patří, nebo ne. Jelikož nový tvůrčí tým ještě není úplně "prověřený" a tohle bylo vcelku citlivé téma, tak je snad logické, že z toho lidi měli obavy. Ne každý musí mít 100% důvěru k novému showrunnerovi. A já si třeba i myslím celou dobu, že Chibnall má docela soudnost, ale že bych si tím byla úplně jistá, to ne.
#6349 od Tessuna
22 říj 2018 11:11
Lonelydreamer: Ale já nemám na mysli jen tuhle epizodu. Je to něco, čeho jsem si začala všímat tak dvě série zpátky, takové nepojmenovatelné cosi. Komentáře, které jako by říkaly: "mně to sice nevadí, protože já jsem samozřejmě cool, ale jako někomu by mohlo vadit, že se tam ty politický názory moc cpou, a tak by tam ty názory možná měly existovat jen v nějaké nenápadnější formě." Tenhle trend pokračuje po oznámení, že další Doktor bude žena: "Mně to nevadí, ale bojím se, že to budou moc rozmazávat, že to bude moc feministický, a vůbec politicky korektní, a že už to nebude taková zábava," a teď už to dopadá tak, že po každé epizodě někdo v komentářích řeší, kolikrát se poukázalo na to, že Doktor je žena, případně na to, že její společníci jsou tento... multikulturní. A na ničem z toho není nic špatného a jsou to názory, na které má každý právo a nikomu nic nevyčítám. Jen říkám, že mě tenhle přístup začíná malinko unavovat.

Máte někdo teorii na ty záhadné iniciály na kufru nebo proč tenhle moment v historii, když byl tak strašně důležitej, nebyl fixed point?
#6350 od lososmaster
22 říj 2018 12:24
To se nám to tu pěkně rozjíždí diskuze, co?

Teď se pokusím některé své názory upřesnit.
Markus píše:Jako každý druhý, také nemám rád, když se divákovi vecpává moderní přehnaně liberální pohled na svět horem dolem, ale proboha, tohle tě naštvalo? Já být tisíce a tisíce a tisíce let mužem a stát se najednou ženou, určitě bych to řešil mnohem víc, než že bych jednou za díl řekl jednu hlášku... Takže tady mi naopak přijde dost divné, že se to vůbec neřeší. Natož aby mě naštvalo, že si nemůže zvyknout, že mu (jí) někdo řekne madam, nebo že řekne omylem "Pojď k taťkovi"... Ale zjevně je to věc názoru, jako všechno. :)

Oukej, naštvalo je asi trochu silný slovo. Ono totiž, před tím dílem jsem si říkal, že by bylo hezký, kdyby zrovna v tomhle díle nebyla ani jedna ta narážka (právě když jsem si myslel, že se tam bude všechno přehnaně řešit), takže jsem byl spíš mírně zklamaný - ale když o tom teď přemýšlím, tak tenhle díl nebyl tím pádem nijak "speciální" a z těch 3 narážek, co tam byly, je tahle asi nejpřijatelnější (ta pojď k taťkovi je výrazně víc "cheesy").

Asi jsem málo upozornil, že způsob, jakým to nakonec vyřešili s tím rasismem byl velmi dobrý a s ním jsem absolutně žádný problém neměl. Takhle má vypadat správně zdokumentovaná historická událost (pak se pro porovnání podívejte na legends of tomorrow...). Bohužel tam byly jiné nesrovnalosti, které s tím vůbec nesouvisely.

A Tessuno:
U písničky jsem málo zdůraznil i to, že to není problém té samotné písničky, ale toho, že je použitá ve filmu. A bohužel pro moje uši je úplně jedno, jaký je text, když melodie, podání a styl už nemůžu poslouchat.

Fixed point in time funguje v seriálu velmi nekonsistentně, ale tak, kdybych se to pokusil nějak pojmout, tak tam snad několikrát říkali, že tohle není zas tak důležitá věc a že ten padouch se snaží změnit jenom malé věci, které díky butterfly effectu vyeskalují až někam (snad se dozvíme kam).

Bohužel teď nemám čas, tak zbytek dopíšu později. :D

Zbytek:
O těch iniciálech z kufru mě nic bohužel nenapadlo a to asi může být cokoliv.

A Tessuno, viděla jsi v poslední době nějaký film/seriál popřípadě nějaké review na youtube? Protože poslední dobou se opravdu do všeho cpou morální standardy roku 2018 - feminismus, lgbt, rasismus, sexismus atd. Nejlíp je to vidět na LoT (minimálně první 2,5 série, pak jsem přestal koukat), kde se i cestuje časem, a potkávají známé osobnosti, a interegagují s nimi v 50 letech, jako kdyby byly ve 21 století a pak tam mají přednášky o tom, že něco, co je v té době "normální" je vlastně morálně špatně.
Takže ano, opravdu se spoustu lidí oprávněně bojí, že se tohle stane s DW. Spoustu lidí se na DW přestalo dívat jenom proto, že je Doktor žena, naopak spoustu lidí začalo jenom proto, že je Doktor žena (viz epizoda Flashe "Girls Night Out" - opravdu ta epizoda je o feminismu a označí DW jako feministický seriál). To že jsou společníci příslušníci takových a makových menšin je opět proto, že to musí být podle BBC inkluzivního plánu - což není nijak tajná věc, dá se to najít, jaký jsou kvóty minimálního (hlavně) rasového zastoupení.
A proto se všichni bojí, že to dopadne špatně, a tahle epizoda dokázala, že to tak nemusí úplně být, což je dobře a já jsem jen rád.
Naposledy upravil lososmaster dne 22 říj 2018 21:11, celkově upraveno 1
#6352 od Citron
22 říj 2018 17:32
Na začátek. Jodie Whittaker je naprosto úžasná a baví mě víc a víc. A celkově, její interakce s asistenty je parádní. Přišlo mi, že celá ta čtveřice už tak nějak fungovala, což je strašně super. Ale zároveň šlape to, že Doktorka je stále tou vůdčí, hlavní postavou a asistenti tvoří hlavně ten "lidský vhled" do toho všeho. To je to, co mi třeba tak chybělo u osmé a deváté série.

Díl byl podle mého dobrý. Problém jsem měl s hudbou, která měla asi dodávat osudovost momentům, ale na mě působila dost kontraproduktivně. Celkově bych to asi snesl méně pompézním vyzněním, protože takto to pro mě značnou část příběhu notně shazovalo. Například závěrečná scéna. Skvělý moment, ono vyznění, že jsou součástí historie byl skvělý, jenže člověk se ani nenadál a najednou má pocit, že sleduje Odložené případy a ne epizodu Doctora. A takovým shazujících momentů tam bylo přehršle. Například ty fajn momenty mezi hlavní čtveřicí, které byly náhle úplně rozsypaly ve frázích "Rosa byla její inspirace". Ne, tohle na mě fungovalo a strašně mě mrzí, že to byla podstatná část epizody, jelikož jak říkám, ten zbytek byl v zásadě děsně příjemný.

Co se samotné postavy Rosy Parksové týče, trošku bych ocenil, kdybychom se dozvěděli i něco víc, než o její roli v dějinách. Na titulní postavu epizodu, tam figurovala celkově dost nahodile. A vlastně mi přišlo, že jsem moc nepochopil, proč se zrovna v tu chvíli rozhodla udělat to co chtěla. Jen protože v ten moment se to stát muselo?

Záporák byl za mě relativně v pohodě. Nic extra, ale dejme tomu aspoň ta jeho motivace dávala trochu smysl, takže to relativně beru. Do zlaté sbírky zloduchů se asi zatím nezařadí, ale nedivil bych se, kdyby se ještě vrátil, když ho Ryan poslal do kdo ví jakého století.

Jinak, nepřišlo vám, že celkově byla tahle historická událost trošku svázaná faktem, že nemohli "shodit" důležitost a obraz Rosy Parksové? Nemohli udělat nic ve stylu, "že musí sedět, aby neskončil vesmír," jak byli schopni napasovat u kdejaké historické figury v nových sériích :D. Tak jsme tu měli spíš takový lehčí sci-fi prvek, jen že je to Doctor?
#6353 od Sillia
22 říj 2018 19:04
Na to, jak se jim celkem podařil ten předchozí díl, tenhle mi moc nesedl.
A začnu asi tím, že jsem trochu doufala v trochu zajímavějšího záporáka, který vlastně nebyl záporákem tolik jako doba sama. Ne jednu stranu chápu, že to byla ta pointa, ale je mi toho trochu líto, dali mu ani ne kostru příběhu a jen jedno z těch největších klišé. Když se tam ukázalo to vybavení a znalost mimozemských technologií, trochu jsem doufala v nějaké propojení s budoucností, ale nic takového se nestalo.
Ryan mě taky vytáčí čím dál víc, ten jeho charakter mi prostě nesedí a přijde mi, že má trochu až moc štěstí oproti rozumu. Už minule vyběhl s jemu naprosto neznámou zbraní proti x sniperům a nějak se z toho dostal. A teď udělá prakticky tu samou volovinu - vezme si do ruky zbraň, o které skoro nic neví, a zase mu to vlastně spíš náhodou vyjde.
A tím se dostávám k tomu, že Třináctá mu na to zatím neřekla ani ň. U cizích má keců spoustu, i o noži tvrdí, že ho u sebe nosí jen idioti, ale jemu řekla leda tak, aby byl opatrný. Really?!
Ale až na tohle se mi zatím Jodie jako Doktor líbí. I když teda sonicuje fakt hodně, bylo by fajn, kdyby použila i jinou část ze všech svých technických znalostí a dovedností, než zmáčknout čudlík, ale jinak je fajn a víceméně zastiňuje zbytek svého týmu. Ale aspoň Graham je fajn.
Příběhově byla tahle epizoda taková... Já ani pořádně nevím, historicky odpovídala tomu, jak nás učili, že to vypadalo, i když o Rose Parks jsem teda neměla nejmenší ponětí, vlastně o nikom z těch jmenovaných kromě Martina Luthera Kinga. Vlastně mi celý příběh připadal spíš jen naoko.
A pak vlastně, nevyjádřila jsem se ani k předchozímu dílu, který se mi teda líbil o mnoho víc, ale co si určitě zmínku zaslouží, je znělka. Ta je udělaná hezky. Dost abstraktně, ale tak je pojatý design Třináctky celkově a musím říct, že mě to vyhovuje.