Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#6328 od lososmaster
14 říj 2018 21:41
Krása, tak tu máme druhý díl jedenácté série,
livestream se mi úspěšně zaseknul v půlce znělky, takže jsem jí ještě neviděl, ale z toho, co jsem zachytil, tak je vážně super. Hlavně ta hudba alá první Doktor.

Ghost Monument byla taková krásná "base under siege" epizoda - teda spíš planet under siege..., a ty já mám rád. Narážka. že Doktor je žena tam byla jenom jedna a docela nenucená, takže zatim dobrý skóre, ale bojim se, že v příštím díle toho bude víc.

Pozitiva: víc se mi líbila první půlka dílu, bo tam bylo víc narážek na kontinuitu a to já rád taky (universal translator, Venusian aikido...), a teda i obecných Doktorovských hlášek (Pythagoras s kocovinou...), Graham s brýlema byl taky top, jenom škoda, že nedostal sonický. Vizuály byly geniální, příběh docela taky, takovej temnější - na to jak Chibnall říkal, že to bude odlehčená série. Jodie je v tomhle díle fakt dobrá, bohužel to dopadlo, že zbytek castu je tam jak páté kolo od vozu a Jodie jsou ty 4 první. TARDIS je taky pěkná, rozložením mi připomíná TARDIS 8 Doktora, akorát víc organičtější, jenom doufám, že jí nezačnou říkat Ghost Monument :D. Jo a opět jsme dostali novou "redecorated " scénu a tentokrát už to byla určitě narážka, ne jako ve School Reunion, kde si nejsem úplně jistej.

Negativa: první díl byl rip-off Eleventh Hour, tak tenhle díl byl rip-off Hunger Games, obzvlášť na konci, s těma dvěma vítězema. Taky tam úplně nemuseli vracet tu storyline tý rasy z prvního dílu - snad už to bylo naposledy a nebude žádnej storyarc. Dál mě znepokojilo, jak je to obvazové monstrum obklíčilo, tak mluvilo o nějakém proroctví nebo něčem takovém - prostě zase něco nadpřirozenýho a jenom doufám, že mluvil o Doktorovi a ne o Yasmin, protože vážně nechci novou impossible girl, nebo i novej storyarc for that matter. Jo a ty roboti neuměli vůbec střílet!!!, na to jak strašně nebezpečný měli bejt.

Celkové docela dobrý, lepší než Woman who Fell to Earth. Dám tak 8,5/10, ale s přihlédnutím k tomu, že já tyhle typy epizod mám rád.

A kdo zná na Youtube kanál CinemaSins, tak "Ryan, Graham and Angstrom went to Prometheus school of running away from things". :D
#6330 od Oqapo
15 říj 2018 18:11
Chtěl bych si trochu zakritizovat a říct nějaké své subjektivní pocity z toho, co jsem viděl.

Koukal jsem na livestream bez titulků, takže mi některé věci unikly, tudíž mě neberte úplně za slovo. Pokud jsem dobře pochopil, tak ty dvě epizodní postavy z té vesmírné lodi měli být mimozemšťané. Klasický hřích ve sci-fi a lenost dramaturgie, což mě v Doctorovi Who vždycky zamrzí, ten seriál má na víc. Mohli aspoň předstírat, že je tak vidí Doktorovi společníci nebo prostě jednoduše říct, že jsou to lidé a děj se tudíž odehrává v budoucnosti. Až to dokoukám s titulky, tak třeba ještě něco připíšu, každopádně se mi do toho nechce, protože mě ta epizoda dost nudila, první se mi zdála lepší. Trochu se bojím, aby Chibnall nepokračoval ve svých chabých scénaristických počinech ala Torchwood.

Co se týče znělky, budu opět znít jako ten otravnej nepříjemnej člověk, co si stěžuje a nic se mu nelíbí, holt negativní emoce se vždy projevují více, než ty pozitivní. Těšil jsem se na nový aranžment znělky, protože už od doby Petera Howella se znělka různě přetváří a my dostáváme různé zajímavé variace. Tak jsem byl trochu zklamán, že jsme dostali jen původní šedesátkovou znělku na kterou někdo v FL Studiu nahodil bubny. Nepřijde mi to moc jako pocta klasice. Hudba od Akinoly, která zazněla v první epizodě se mi zdála docela slibná, od Goldova spíše orchestrálního stylu se to postavilo trochu na rozcestí hudby ze Stranger Things, což se mi líbilo a tak jsem doufal, že si to znělku podá trochu víc, než jen s bubny.

Tak jsem se těšil tento týden aspoň na to, že dostaneme ke znělce zajímavý vizuál, který udělá sérií pořádné renomé. Říkal jsem si, už máme vlastně ukázku toho, co dostaneme. Viz https://www.youtube.com/watch?v=gMGiqAYL1Mw Červené pozadí, zajímavý nápad, kdy TARDIS proletí nápisem a vytvoří tu čáru, na které to logo stojí. No a my dostali něco úplně jinýho, nechápu proč, sjednotili grafiku (sorry, že to tak pitvám, ale je to v podstatě má branže) do toho červeného pozadí se zlatým nadpisem, jak to je v ukázce nahoře, ale znělkou ji celou porušili. Nemluvě o tom, že kromě náhodně kroutících se barviček znělka obsahuje opět jen jména účinkujících a nic jiného. Pravidlo míň je víc znám a uznávám, ale pouze v případě, že je užito správným způsobem. Logo se nikdo neobtěžoval naanimovat tak, aby dávalo trochu smysl a tak se tam prolne trochu ve stylu Movie Maker přechodu. Vím, že si najmuli nějakýho zapálenýho fanouška Johna Smithe VFX, ale asi by ho to chtělo trochu krotit, krom toho NeonVisual dělal vždycky mnohem lepší znělky, nevím proč nesáhli po něm. Viz https://www.youtube.com/watch?v=IACAV_CPpWo
#6331 od Zuzka
15 říj 2018 22:09
Jups! Super. Moc jsem si tenhle díl užila. Bylo to napínavé, výborně to vypadalo, nikdo mě tam neštval. Jodie se zabydluje v pozici leadera týmu. Tuhle Doktorku asi budu mít fakt ráda. Mně vždycky víc vyhovovaly lidštější, empatické inkarnace a Třináctka tohle bude asi splňovat do puntíku.
Moc se tady podle mě povedla situace "poprvé na nové planetě". Jo a taky "poprvé ve vesmíru". Syrové, intenzivní a tak akorát zdůrazňované. Smečka společníků je v pohodě, lepší než jen jeden.
Scéna s Call of Duty byla parádní - chechtala jsem se nahlas - obrousilo to hrany takovému tomu Doktorovu patetickému pacifismu a lekce mozek vs zbraně byla i tak udělena :-) A ano, roboti opravdu vůbec neumí střílet. Trapáci.
Graham je chytrý, aktivní, racionální a je to starší chlapík - zatím můj favorit mezi společníky. Zato Yaz je pořád nevýrazná "hodná holka".

Záporácké hadry byly hezky strašidelné, dva soutěžící zajímaví - vůbec jsem si nebyla jistá, zda to přežijí. Zmíněná/ý/í Stenza mě spíš potěšili. Já myslím, že se do konce sezóny dostanou na jejich planetu a zkusí zachránit tu Rahulovu unesenou sestru... pokud by to byl takhle nekomplikovaný season arch, tak budu úplně spokojená. Taky jsem nepochopila, o čem bylo to "timeless child", možná se časem dočkáme nějakých dalších odhalení o Doktorovi.

Když se objevila TARDIS, byla jsem regulérně dojatá s Doktorkou. Originální bylo také to, že překvapení, co je uvnitř, se tentokrát netýkalo jen společníků, ale taky Doktorky - taky to pro ni bylo nové :-) You redecorated... Doctor likes it ;-)
Interiér mě nijak neuchvátil, zdá se mi stísněný. Po Dvanáctkově rozlehlé a přehledné TARDIS je fakt prťavý, zvlášť pro 4 lidi. Ani barevně se mi moc nelíbí... no uvidíme.

Znělka potěšila. Zvukově určitě ano. Vizuálně je to návrat někam k pátému/šestému Doktorovi a jak je tady napsáno už výš, design a animace loga, kterou představili na jaro, vůbec neladí s konečným vzhledem znělky. Ale i tak se mi docela líbí.

Pokud by se zbytek sezóny skládal z podobně laděných dílů plus sem tam něco svižnějšího a vtipnějšího, nemělo by to chybu.
#6333 od Wanderer
15 říj 2018 22:19
Tak především -she's the Doctor. To, čeho jsem se bál nejvíc, se nestalo, a Třináctka dělá čest postavě a vůbec jí výborně píšou...V takový situaci jsou companioni pro mě druhořadý, ovšem zatím se mi líbí i oni, hlavně "normal guy" Graham-kdy naposledy jsme měli v TARDIS někoho s pudem sebezáchovy, prosím pěkně?

A je jenom logický, že jsme se o nich nestihli moc dovědět, protože konec konců jsou tři...a nevyhnutelně se Yaz s čerňochem zamilujou, a s dědečkem se sblíží, a pak se o sebe budou bát, a pak se sblíží ještě víc...ale to už tak nějak patří k dynamice postav. Apropos se nám pomalu ale jistě stává postava z Tardis samotné...to jak ji Doktor(ka) miluje jak pokrevní sestru mi zatím přijde skvělý, když to nakonec má být svéhlavá inteligentní bytost vedle které trávíte už třetí tisíciletí, tak byste k ní měli mít vztah, no ne?

Příběhu možná u mě pomohlo že Hunger Games neznám...zatím se to hodně hraje na settingy a dramatické situace a méně na filozofování, ale neva, dokud všechno tak nějak zapadá...Což zapadalo od žravých mikrobů, přes roboty (vážně někdo čekal že bude Dr. Who krouhat postavy tempem GoT??) až po "koberčáky" či co to bylo...pěkně creepy, chytrá doktorovská řešení, šroubovák v akci...

Zklamal mě jen trochu konec, protože nejvíc negativní postava kterou nám celou dobu omlacovali o hlavu stylem "děcka, tohle se nedělá", neumře, nic vážného se jí nestane, viditelně se nenapraví, aby pak vzápětí se tenhle bezcharakterní chlápek férově podělil s někým kým od začátku dílu pohrdal, a navíc vyhrožuje mnohem bohatšímu a mocnějšímu "Rozhodčímu" (jméno jsem nezachytil), který přitom předtím jasně řekl že pravidla určuje on...
#6334 od Sára
16 říj 2018 15:33
Tentokrát to vezmu pozpátku - od "nejhoršího" k "nejlepšímu".
Nelíbí se mi znělka, ani hudebně ani vizuálně. Ale budu to muset holt po dobu existnece Třináctky překousnout.
Nenadchl mě interiér TARDIS. Barevně upomíná na Devítku a Desítku, ale to je všecko. Je to tam jak ve sluji. Chybí mi určitá vzdušnost a takový ten pocit velkého prostoru. Ale třeba si zvyknu.
Roboti nejsou snipeři (jak nám bylo posouváno), ale paliči. Palba bez výsledků,měli by víc trénovat. Jejich neschopnost sice do očí bijící, ale pro Doktor a spol. výhodou.
A to je tak všecko, co se mi nelíbilo.
Jo,málem bych zapomněla - pevně doufám, že postavy nebudou zabředávat do filosofických úvah typu: rodina je všecko, nikdo sám nic nezmůže, potřebuješ přátele, silní jsme jen společně...atd. Protože tohle jsou EVIDENTNÍ věci, které každý zná, a jestli se v tom budou furt babrat jako Bill ve své homosexualitě, tak mě naštvou, fakt. Doctor Who tyhle věci vždycky dávkoval s rozumem, aby to z děje netrčelo jak hřebík z boty, ale začínám mít pocit, že se to nenápadně překlápí do "amerického módu" ( zdůrazňování, jak se všichni v rodině navzájem milují, psychologické rozpitvávání citů, pocitů a myšlenek , a na konci budeme kolektivně šťastni).
A jinak to byla super epizoda - nápad se závodem, zápletka, prostředí, a TARDIS na závěr. Doktor na vteřinu o sobě pochybující, aby to pak furiantsky zatloukl (typické :D ). Společníci, dostávající se do toho správného tempa(snad kromě Yaz).
PS. zajímalo by, jak se to s tou Grahamovou rakovinou. Na nemocného člověka vypadá, běhá a myslí opravdu výtečně. Na druhé straně by mě nepřekvapilo, kdyby někdy během série či na konci na ni zemřel (však víte, kosmické záření a tyhle věci, nadměrná zátěž psychická i fyzická...). Tedy ne, že bych mu to přála.
#6335 od Zuzka
17 říj 2018 08:19
Sáro, nebuď morbidní.
Dovedu si představit, že společník v DW umře tzv. pro dobrou věc, v důsledku nějakého vypjatého dramatu... ale že by se mu prostě vrátila rakovina a on umřel... to je v tomto seriálu dost nepravděpodobné. Plus když je tady Doktor, TARDIS a možnosti lékařské vědy ze všech míst a časů.
Mně kapku žralo, že celou dobu na té planetě nic nepili a vůbec jim to nevadilo. Ale to je drobnost, se kterou můžu v pohodě žít.
#6338 od Sára
17 říj 2018 15:46
Nejsem morbidní, ale realistka. Pokud by Grahamova rakovina (kterou-mmch-pořád má, jak sám řekl) měla v příběhu být jen proto, že se díky ní seznámil s Grace, pak by to trochu zavánělo citovým vydíráním diváků, a takovou trapnou berličku nemá scénárista Chibnallova formátu zapotřebí, řekla bych. Zdravotních sester jsou kolem tuny, takže se s ní moh seznámit kdekoliv, ne nutně ve špitále a ausgerechnet na chemoterapii. Myslím, že ta nemoc svou roli ještě sehraje, a že to dost možná s nějakým dramatem spojené bude. A na zásah Doktor bych moc nesázela, nějak si nevybavuju, že by kdy Doktor někoho uzdravil ze smrtelné nemoci...

S tím pitím máš pravdu, ale byli pořád v poklusu, nic s sebou neměli a Epza by se s nima stejně nerozdělil, tak jim nezbylo než polykat nasucho...Předpokládám, že si to v TARDIS vynahradili ...anebo tam, kam je vzala (páč domů to asi nebylo :D )
#6339 od Citron
18 říj 2018 14:20
Po minulé epizodě to byla poměrně příjemná změna k lepšímu. Ten příběh byl místy i docela zábavný, Jodie Whittaker si konečně kradla jednu za druhou a celkově to všechno spolu tak nějak ladilo. Pár logických kiksů, ale to většinou u Doktora tolik nevadí. Co už mi jen nesedí a on to bude asi problém Chibovy éry, je ten důraz na "charakterové drama," na kterém si podle mého vylámal zuby už Moffat během deváté série. Já chápu, že žijeme v době "realistických a komplikovaných" televizních persón, ale právě v té své jednoduchosti byl Doktor v tom všem tak jedinečný. Opět jsem měl místy pocit, že sleduju jakýkoliv náhodný tuctový BBC seriál a tím pro mě Doctor Who nikdy nebyl.
Tím však ale opět nechci říct, že bych si ten seriál neužil. Momenty to mělo. "Přistávání" na planetě bylo hodně příjemně a dynamicky natočené. Nápad se závodem byl dost dobrý, jen na úplném konci mu trochu srazila vaz pointa.

Úvodní znělka byla podle mého pěkná, jen to hudební téma je v půlce nějak divně utnuté mi přijde. Zřejmě aby se vlezlo do té půlminutové stopáže.
Interiér TARDIS vypadá úchvatně, jen mi tam zatím chybí nějaká "domáckost". Když to porovnám třeba se Smithovou TARDIS, tak tam měl člověk v první chvíli pocit, že jo, tady jsem doma. Tohle působí zatím jako předsíň, ale uvidíme. Těžko hodnotit pět minut a tři roky :)
#6340 od Lonelydreamer
18 říj 2018 18:04
Stačí se podívat na Broadchurch a bylo jasné, že charakterového dramatu bude hodně. :D
Ale mě to teda nevadí, když se to udělá správně. Mam ráda když dostanu hodně informací o postavách, i když je to fantasy nebo sci-fi žánr. Pokud to teda působí uvěřitelně, což se zatím jakž takž daří, i když některé věci by nemusely být rečeny tak přímočaře. Ale já se hlavně bojím, aby to nesklouzlo do něčeho vyloženě laciného. Jakože se Graham hrdinně obětuje a Ryan mu poprve řekne "dědečku!" v posledních vteřinách jeho života. To bych se fakt naštvala. :)

Jinak, já pořád přemýšlím, jestli se mi ta epizoda líbila, nebo ne. Hlavně mi asi přijde úžasný celá celá ta záležitost s hledáním TARDIS. A strašně se mi líbí způsob, jakým Doktorka a společníci skončili pohromadě. Žádné domlouvání, prostě je omylem teleportovala do vzduchoprázdna (kde původně měla být ta planeta). Čímž je všechny málem zabila (i sebe pochopitelně). Dobrý začátek. :D A znovushlédání s TARDIS mě fakt dojalo. Plus v tom samotném díle byly hezké momenty, námět se mi taky líbí, ale jako celek mě to prostě tak nevtáhlo.
Navíc mi občas vadí, jak je Doktorka napsaná. Má spoustu úžasných momentů, a už je tam trochu vidět i specifický charakter téhle inkarnace, což je fajn. Ale taky tam bylo pořád pár míst, kdy mi přišlo, že jí píšou jenom okopčené a upravené repliky předchozích inkarnací, a občas to k ní ani moc nejde. Což mi vadí, protože to trochu podkopává výkon herečky, která mě jinak fakt baví a myslím si, že s trochou doladění může být skvělá. Taky mi snad poprvé vadilo až moc časté používání šroubováku. A pak ty dohady o zbraních. přišlo mi, že nám to strašně omlacují o hlavu, kdybychom si negativního vztahu Doktora ke střelným zbraním náhodou nevšimli za předchozích milión dva dílů natočených během 55 let. OK, vím, že to je asi hlavně kvůli novým divákům (jestli nějací jsou), ale myslím, že i těm by to došlo z pár méně nápadných narážek. Netřeba dělat kvůli tomu přednášky.
Ale líbí se mi, že Chibnall nekašle na vedlejší postavy, a snaží se jim dát nějaký příběh a osobnost. To mě těší, protože za Moffata šlo tohle dost stranou.

Jooo a co Stenza?? Minule byli o tom, že přiletí planetu, někoho tam uloví aby jako prokázali svoje schopnosti, či co,a vrátí se zpátky... což mi přišlo docela fajn. U tohohle seriálu mě těší, když se občas objeví nějaký záporák, který nechc ovládout vesmír. A teď jsou to najednou zlouni číslo jedna? Já nevím, co si o tom myslet, ale hádám, že se časem dozvíme víc, tak jsem zvědavá, co z toho vyleze.
#6341 od Luke Stark
20 říj 2018 19:10
Zjednodušene... Mám pocit že seriál sa snaží zaujať stále mladších a mladších divákov, niektoré pasáže mi prídu ako z rozprávky s vekovým obmedzením 9+. Doktorov pacifizmus je klasika ale tá časť "Ryan, polož to, zbrane sú zlé" bola fakt moc. Čo sa týka multikulti kecov a feminizmu bolo to v únosnej miere, aj keď mám pocit že Grace bola posledná Hetero ženská v seriáli na dlhú dobu... Dajte nám aj nejakého geja, to že sú tam samé lezby je sexistické. Doktorka mi je sympatická aj keď mi príde inteligenčne na úrovni radového občana, pričom tí jej traja nohsledi sú tupí ako radiátor. A Ryan sa správa ako trinásťročný...
Hodnotenie:
Príbeh: +3
Správanie spoločníkov: -4
Doktorka: +3
Absencia multikultifeminlgbt kecov: +2
Učenie diváka základných veciam: -3
Dvojvíťazstvo: -6 (hrozná hovadina)
Dizajn Tardis: na nezaplatenie