Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#5915 od lososmaster
25 pro 2017 20:59
Tak máme za sebou vánoční speciál.
Následující text obsahuje spoilery! Zobrazit
Je u toho strašně vidět, jak Moffat odchází, ale neni to tak přehnaný jako s Daviesem. Opravdu nevím (a poučte mě), jak tenhle díl může pochopit někdo, kdo ještě neviděl ani vteřinu z classiců (což už po tomhle díle není nikdo ;) )
Díl byl koncipován tak, že tam nejdřív bylo něco, co mi strašně vadilo, ale hned potom se to spravilo nějakou super věcí,
takže jsem na to zapomněl. Pro milovníka kontinuity například všechny archive footage, přehraná ztracená scéna s Polly a Benem ze ztraceného 4. dílu Tenth Planet. Lethbridge-Stewart - tak to jsem opravdu nečekal (teda trochu jsem to čekal,
když jsem viděl někdy v září Gattisovu fotku, tak jsem si řikal, že to bude mladej Alistair, ale pak jsem se dozvěděl,
že to je za WWI, tak to asi nebude on. Mohlo mi to asi dojít, no...) Bradley hraje Jedničku výborně, škoda jenom, že se chová jako klasický důchodce v šedesátých letech bez jakékoliv perspektivy (kterou by jako Time Lord měl mít), celej ten Doktorův Tribute (včetně zmínky o Valeyardovi, konečně!!!!!) byl krásnej) Interakce mezi Bradleym a Capaldim byla famózní. Předregenerační proslov (až na tu část o jeho jméně a dětech), taky vynikající.
A teď k těm Moffatovinám: Jednak se to celé točilo okolo toho, že Doktor nevěřil, že vzpomínky vlastně dělají člověka, a že je Bill duplikát. A tohle bylo celé (Doktorem) vysvětlené (Tegan a Turgloughovi) ve Five Doctors (a man is just a sum of his memories and Time Lord even more so). Další věc je, že ta planeta s Daleky je podle Doktora prý v centru vesmíru, což není pravda, protože v centru vesmíru je stanice Terminus ze stejnojmenného dílu. Ten Dalek je předpokládám ten stejnej jako v Into the Dalek, ale vzhledem k tomu, že si ten díl už moc nepamatuju, tak se nebudu vyjadřovat. Klasickej Moffat - Lethbridge-Stewart je další Stevenova postava, co jakoby měla zemřít a už byla víceméně mrtvá, ale opět přežila. (nutno podotknout, že tady mi to nevadilo jako u jiných postav). K jedné jiné postavě - věc, co mi na tomhle díle ale vadila úplně nejvíc je...(hádejte, můžete jednou)... ano, CLARA. Chápu Nardola, že tam byl jako jeden z Testamentů(navíc mi tam nevadil), ale Clara tam byla prostě jenom jako výplod Doktorovy fantazie. Kdyby tam byla jako Testament, tak bych to asi omluvil a trochu by to dávalo smysl (a navíc ta možnost se tam nabízela!!!), ale ne Moffat musí svému masterpiecu udělat speciální apearence. Její přítomnost tam byla navíc asi tak stejně jako ta její replika v Heaven Sent a vadila mi tam asi tak stejně.
A já rád často mluvím o rozdílu mezi kopírováním a zachováváním kontinuity. Tak na tomhle díle se dá udělat hezký příklad. Kopíruje Moffat sám sebe z Time of the Doctor, kde se Doktorovi zjevila Amy, a tady se ne stejným, ale podobným způsobem zjevila Clara. Naopak zachováním kontinuity bych tady nazval to, že po posledních několika regeneracích TARDIS se skoro stejným způsobem rozbije. Můžete se mnou nesouhlasit, ale já to vidím takhle.

Příště už to bude bez spoilerového okénka
#5916 od Alexis
25 pro 2017 21:19
Tak já to chápu jako folklor regenerační epizody, že se loučí se všemi svými společníky... Udělal to desátý, jedenáctý a teď i dvanáctý (nebo třináctý? mám v tom počítání hokej...).
Od epizody jsem čekala větší hloubku, s ohledem na to, jak dlouho se Capaldiho Doktor regeneraci bránil. Vadí mi, že celý ten vesmír se už točí jenom kolem Doktora. Jasně, tohle začal už RTD, ale právě Moffat to dotáhl k dokonalosti. Ach jo, síly dobra a zla by bez Doktora nebyly vůbec vyrovnány, bla bla bla... Otec jedné známé postavy se taky objevil jen proto, aby se skalním fanouškům protočily panenky - klidně to mohla být neznámá, anonymní postava, na ději by se vůbec nic nezměnilo. A vhledem k tomu, že si jeho jméno asi ani první Doktor nemá pamatovat, nemění se zpětně ani důvody, proč se s touto postavou seznámil a dál přátelil... Nebo že by podvědomí? Ach jo.

Bohužel, jediný dojemný okamžik pro mě nastal, když vojáci začali zpívat koledy. Ovšem to se doopravdy stalo, za to si Moffat připsat body nemůže:-)

Ať už bude nové ladění seriálu jakékoliv, těším se na změnu.
#5918 od Tessuna
26 pro 2017 01:41
Teda to bylo tak špatně napsaný, že z toho nemůžu. Samozřejmě jsem si u toho pobrečela, ale myslím, že to byl tak napůl smutek nad Capaldiho odchodem a napůl zoufalství nad tímhle scénářem.
Co to proboha mělo být.
Chyběl tomu padouch. Pokoušeli se nás sice přesvědčit, že je to Testament, ale dost marně. Pak ty filosofický řeči. Bla bla, dobro zlo, bla bla. Přišlo mi to hloupý a nedůstojný obou Doktorů.
A pokud jde o kontinuitu, tak to Moffat pěkně po... Napadlo někoho z vás, jaký asi vliv mělo na dětství jistého Lethbridge-Stewarta, jestli se jeho otec vrátil nebo nevrátil z války??? Co když právě to, že padl v 1. světový, ho inspirovalo během jeho vlastní vojenské kariéry, co když teď, když Doktor zamíchal časem, žil brigadýr úplně jiný život a třeba vůbec není brigadýrem? Co když Doktora nikdo nezachránil před yettiema v Londýnským metru, a před cybermanama a před spoustou dalších věcí... šmarjá, celá Doktorova časová linie by se mohla rozsypat na kousíčky!
A to je jen zlomek věcí, který mi na téhle epizodě vadily. Zbytek nechám na ráno, třeba se mi to do té doby nějak rozleží a uvědomím si, že to až tak zlé nebylo, ale první dojem tedy hodně, hodně špatný.
#5919 od lososmaster
26 pro 2017 10:53
Tak s tím Brigadýrem je to naprosto jasný. Vzhledem k tomu, že Doktor neměl nic společnýho s tím, co se v tý válce stalo (a nejsem si jistej, že věděl, že se to stane), tak se Lethbidge-Stewart starší z války domů vrátil vždycky, a na mladého Brigadýra to tudíž nemělo žádný vliv.
#5920 od Lonelydreamer
26 pro 2017 11:35
Mě to tak hrozné nepřišlo, spíš takový průměr, po příběhové stránce. S většinou vítek, co zazněla, ale souhlasím. Až na to, že tomu chybí záporák, to naopak vidím jako pozitivum. Prostě se ukázalo, že nepřítel vlastně žádný nepřítel není. Podle mě to je taky cesta.
Ani ty 'filosofické' řeči by mi ani nevadily, ale spíš mi vadilo zase to podtrhování toho, jak je Doktor strašně důležitý, ať už v tom špatném nebo dobrém slova smyslu. Proč nás na to musí upozorňovat v jednom kuse? A nějak mi nedávalo smysl to vysvětlení, že generála vytrhli z jeho časové linie kvůli tomu, že se dva Doktoři současně pokoušeli nezregenerovat, či jak to vlastně bylo.
S časovou linií brigadýra: na tom něco je, ale ono to může být i přesně naopak, třeba to takhle bylo od začátku. Tady ale zase souhlasím s tím, že prostě vůbec nebylo nutné dávat tam velké šokující odhalení, že se jedná o příbuzného známé postavy. Moffat tohle nejspíš miluje, ale já to nesnáším. A taky další věc co mě štve: to prostě Moffat nemohl JEDNOU nechat umřít postavu, u které by to mělo nějaký emocionální dopad? Vážně jenom jednou?? Achjo...
Pak mi ještě vadilo, co udělali z Prvního Doktora, takového upjatého důchodce. Který má společnice k tomu, aby v TARDIS utíraly prach. Tak si ho tedy nepamatuju. Ale co, stejně jsem ráda že se takhle potkali. Jako připomínka toho, kolik času už uplynulo, ať už pro diváky, nebo pro Doktora, to je fajn. Začátek měl krásně nostalgickou atmosféru. Škoda, že se to pak vytratilo.

S loučením jsem spokojená, dokonce ani ta Clara mi tam nevadila. Předregenerační proslov byl krásný, ale na můj vkus trochu dlouhý a tu část s dětmi bych klidně vyškrtla (prý to byla narážka na něco, co říkal Capaldi, ale kdo o tom neví si to těžko může užít). Ale úplně poslední slova se povedly.
A první momenty nové inkarnace taky. To bylo tak příjemně jednoduché po tom, jak se Moffat snaží všechno udělat co nejvelkolepější.
Ale vážně myslím, že by si Doktor měl (teď už měla) pro příště během regenerace TARDIS někde zaparkovat, protože to dopadne vždycky stejně. I když ho TARDIS ještě nikdy takhle nevykopla.

Ale tak nějak vcelku jsem doufala, že to bude lepší. No nic, teď zase čekat do září (?), jak se povede Chibnallovi.
#5922 od Tessuna
26 pro 2017 11:44
Tak je to jinak: zaprvý, Doktor přiznává, že šoupnul čas o trochu dopředu, takže Lethbridge-Stewartovi opravdu zachránil život. Ale na Briga to možná opravdu nemělo žádný vliv, protože tenhle Lethbridge-Stewart nebyl jeho otec (jak jsem předpokládala, i když je fakt, že v seriálu to neřekli). Tardis wiki ho uvádí zkrátka jako "příbuzného," přičemž Brigadýrova otce zmiňuje taky a jmenuje se jinak. Takže to mohl být strýc, vzdálený bratranec, zkrátka nikdo, jehož přežití či nepřežití by nějak výrazně zamíchalo s Brigovou timeline. Ach jo, a já už jsem měla rozepsanou povídku, kde bych si s tím nápadem hrála...
#5923 od vojza
26 pro 2017 13:46
Teda čekal jsem něco úplně, ale úplně jiného. Místo epického příběhem narvaného loučení, které jsme dostali třeba v Time of the Doctor, přišla epizoda příběhově klidná a ponurá, která by možná bez geniálních Flash Backů ani nefungovala. První půlku jsem pořád čekal, že se dostaneme do nějaké obrovské wibbly-wobbly timey-wimey příběhové linie. To se nestalo a místo toho přišlo dojemné filozofické rozjímání o životě Doktora a lidstva, které mě až zas tak nechytlo. Byly tam krásné chvíle (obzvláště mě dostalo úvodní "Previously on Doctor Who" a zasazení právě do Ypres ) a vlastně celý úvod byl velice povedený, ale já jsem prostě byl zklamaný z toho, že příběh nevedl tam, kam jsem čekal. Určitě si musím dát celou epizodu ještě jednou a zhodnotit ji nezávisle na mých očekáváních.

PS: Neviděl jsem ani vteřinu z classiců. Každou druhou větu, kterou první Doktor řekl jsem si vyhledával na netu a měl z toho děsně dobrý pocit. Nepřijde mi, že mi něco extra uniklo, ale možná se hooodně pletu.
#5924 od Sára
26 pro 2017 17:19
Co říct?
Co mi chybělo - kompaktní příběh, který by tu protahovanou regeneraci "ospravedlnil" nějakým pádným důvodem, proč by do toho Doktor měl jít znova a ne prostě zaklepat bačkorama (jak se u nás říká - život je boj - kdo umře, je dezertér). Místo toho - jen proud řečí, které nepřinesly žádné nové poznání krom toho, že, ano, sebechvála smrdí.
Co mě potěšilo - špičkování mezi Dvanáctým a Prvním ("Sluneční brýle? - Sonické! - Uvnitř??), byť to trochu bylo podobné dialogu tří Doktorů ve výročním speciálu. Důchodce mi Jednička nepřipomínal, když jsem vzala v potaz jeho stav i dobu, ze které vzešel, nějaké to frflání mu lověk promine. Držel se ale i své původní výchovné parkety, kterou Doktor v classicu měl ( totiž vychovávat), když sepsul nadávající Bill. I to, jak ji vytrvale oslovoval "young lady", prostě k němu patřilo a bylo to svým způsobem milé.
Co mě nudilo - Gatissův voják, plochá figura s přihlouplým úsměvem, ano, byl v šoku, já vím, ale i tak byl chudák jen pracně vykonstruovaným oslím můstkem k vánočnímu příměří u Ypres. Což je událost sice dojemná, ale tak notoricky známá, že nacpat ji do vánočního speciálu zavání obyčejným kalkulem. Ať už byl tenhle kapitán, připomínající Hitlera, s Brigadýrem v jakémkoliv příbuzenském vztahu, jeho roli to fakt nezachránilo.
Co bylo tak trochu bez chuti a zápachu - Testament. Nebyl to sice typický záporák, ale představa, že někdo krade umírajícím vzpomínky, a pak je zatavené do"skla" nechává pobíhat po Nové Zemi (ať už je tím myšleno cokoliv), je skoro stejně děsivá jako Missyina Nesféra. Vypadá to, že Moffat má se smrtí a umíráním nějakej osobní problém.
Za co jsem byla vděčná - že jsem už dřív nějaké díly z classicu viděla, takže jsem nebyla úplně out.
Co bych nikdy neřekla - že se mi bude s Dvanáctým docela těžko loučit.
Co mi vrtá hlavou - proč TARDIS tak nekompromisně s Třináctkou vyrazila dveře? Že by ženská žárlivost? A nečeká nás (aspoň v první epizodě nové řady) opěšalá Doktorka, zaseklá na Zemi, jako kdysi Třetí Doktor, bez své milované budky?
Co mě rozčiluje - ta dlouhá pauza do 11.série.
#5926 od Lonelydreamer
26 pro 2017 18:18
Slovo 'důchodce' mělo být asi v uvozovkách. :) Nechtěla jsem říct, že ho napsali nějak hodně blbě nebo nesympaticky, jenom mi přišel trochu upjatý na někoho, kdo ukradl (teda vypůjčil si) stroj času, už nějakou dobu cestuje časoprostorem a taky už leccos zažil a viděl. Přijde mi, že v těch klasikách ke konci (jako ke konci jeho éry) se choval jinak, ale je pravda, že si to zase tak nepamatuju. (Jo, to oslovování 'young lady' sedí, to je pravda) Jinak tedy upřímně doufám, že TARDIS bude po prvním díle nové série zase plně funkční.
#5928 od Sára
26 pro 2017 20:48
Vidíš - a já měla za to, že to TARDIS si ukradla Doktora, ne naopak :D
Ale ne, náhodou ten "důchodce" je přesný přirovnání. Jednak tak Jednička opravdu vypadal, jednak se Doktor občas k pozemšťanům chová jako někteří důchodci k mladé generaci - oni jsou přece starší,moudřejší, zkušenější, všecko znají, všude byli (někde dokonce i dvakrát :D ). Ale tady byl přece jen trochu vykolejený z nastupující regenerace a ze svého budoucího "já".
No, dosud jsem neviděla všechny epizody s ním, ale musím říct, že hned v té první (An Unearthly Child) mi opravdu přišel jako docela protivný dědek ;)