Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#5113 od Tessuna
25 dub 2017 19:51
Děj netřeba převypravovat, myslím, že jsme to viděli všichni. Ale interpretace se může lišit a já to morální poselství vidím asi takhle: Lidi stvořili roboty-pomocníky, aby jim co nejvíc šetřili práci a usnadňovali život. Aby se nemuseli obtěžovat ani s jejich vylepšováním, udělali je samovylepšovací - intuitivní program, který se sám programuje. Tím překročili tenkou hranici mezi "technologie nám pomáhá" a "vzdáváme se části kontroly nad technologií, protože jí věříme." Staří řekové by řekli: hybris. Od chvíle, kdy lidi nechali roboty, aby se sami zlepšovali, si koledovali o potíže. Potíže přišly.
Že Doktorův první nápad "vyhodit to do vzduchu" byl pitomý, s tím souhlasím. Dělal závažné rozhodnutí a neměl všechny informace.
Dál, nikdo netvrdil, že to je poslední lidská kolonie. Bill se ptala, jestli je poslední. Doktor řekl ne, jsou i další.
Budu to muset skouknout znovu, ale myslím, že to bylo něco ve sledu emoji toho robota, co Doktora přimělo k názoru, že roboti jsou "vznikající forma inteligentního života" - inteligentního, takže asi víc než pavouk. Možná, pokud jde o úroveň inteligence, na tom nejsou o moc líp než pralidi - sotva vznikli - anebo je to forma inteligence tak jiná, že se dá s lidskou jen těžko srovnávat, ale chápala jsem to spíš tak, že mají potenciál vytvořit civilizaci než že jí už jsou. Doktor tudíž rozpoznal prchavý rozdíl mezi rozbitým nářadím a rodící se civilizací (já vím, snadná chyba, ty dvě jsou prakticky zaměnitelné!) a upozornil lidi, že se jim podařilo stvořit nový život, žůžo, ale teď ho nemůžou zničit, protože už by to nebylo vyhození starýho krámu do šrotu, ale genocida. Nejspíš má ještě trochu špatný svědomí kvůli vervoidům, proto lidem tak vynadal. Roboti se stávají vládci planety, protože lidi jim to umožnili. Některé chyby prostě nejdou vzít zpátky. To mi jako morální poselství přijde rozumné. :)
#5114 od Tessuna
25 dub 2017 22:18
Ještě dodatek: Doktor rozeznal Vardi jako "rodící se civilizaci" v momentě, kdy lidi zastřelili jednoho emojibota a ten vedle měl v očích pomstu. Což mi jako emoce definující "civilizaci" přijde krásně ironický :).
(Trochu mi tu chybí zamyšlený smajlík se zvednutým obočím. Nejblíž je asi :| , ale to není tak docela ono).
Jméno lodi Erehwon mi bylo příšerně povědomé, ale musím se přiznat, že jsem si to našla na wiki a až pak se plácla do čela, nojo, jasně, a pobaveně jsem se tomu chichotala.
Pak mě ještě napadla jedna šílená myšlenka: co by se stalo, kdyby se potkali Vardi a Vashta Nerada? Byli by z nich nejlepší kámoši a vyprávěli si historky o ohlodávání lidí na kost... a rojení se... nebo by začali válčit?
Mimochodem, proč Doktor nejdřív tvrdí, né, jsou i jiný kolonizační lodě, pár jsem jich potkal - a za minutu mluví o "přežití lidstva" jako by tahle kolonie byla jediná? :|
#5115 od Sára
26 dub 2017 16:35
Ono tam podobných nedotažeností bylo víc .Jak už tu mnozí psali -jít s puškama na roje mikroskopických robotů namísto pokusu o jejich přeprogramování (pokud by se programátor celou dobu usmíval od uchak uchu, nejspíš by se mu je podařilo dostat zase pod kontrolu). Přistání TARDIS v pšeničném poli pěkný kus od města (vizuálně malebné- modrá uprostřed zlaté,ovšem jinak velmi velmi nepraktické). Doktorova "přednáška" a chování v závěru. Atd, atd.
Mě osobně by třeba docela zajímalo, jak technicky probíhá ono ohlodávání nebohých obětí. Jejich útok vypadá efektně, ale co minirobůtci vlastně udělají s tou organickou hmotou(měkké tkáně, krev, případně oblečení)? Odpaří to? (ale kosti nejsou ožehlé). Vstřebají? Přetransformují?

Dík, Tessuno, za ten tip na Wiki, některé věci se tím trošku vysvětlují. Jen musí být člověk tak zvídavý jako ty, aby našel souvislosti a něco se dozvěděl. Škoda jen, že novodobí Erehwoňané- narozdíl od těch původních-podcenili fakt, že stroje, zvlášť ty samozdokonalující se -opravdu můžou být svým tvůrcům nebezpečné.
#5116 od vojza
26 dub 2017 17:27
Tessuna píše:Děj netřeba převypravovat, myslím, že jsme to viděli všichni. Ale interpretace se může lišit a já to morální poselství vidím asi takhle: Lidi stvořili roboty-pomocníky, aby jim co nejvíc šetřili práci a usnadňovali život. Aby se nemuseli obtěžovat ani s jejich vylepšováním, udělali je samovylepšovací - intuitivní program, který se sám programuje. Tím překročili tenkou hranici mezi "technologie nám pomáhá" a "vzdáváme se části kontroly nad technologií, protože jí věříme." Staří řekové by řekli: hybris. Od chvíle, kdy lidi nechali roboty, aby se sami zlepšovali, si koledovali o potíže. Potíže přišly.
Že Doktorův první nápad "vyhodit to do vzduchu" byl pitomý, s tím souhlasím. Dělal závažné rozhodnutí a neměl všechny informace.
Dál, nikdo netvrdil, že to je poslední lidská kolonie. Bill se ptala, jestli je poslední. Doktor řekl ne, jsou i další.
Budu to muset skouknout znovu, ale myslím, že to bylo něco ve sledu emoji toho robota, co Doktora přimělo k názoru, že roboti jsou "vznikající forma inteligentního života" - inteligentního, takže asi víc než pavouk. Možná, pokud jde o úroveň inteligence, na tom nejsou o moc líp než pralidi - sotva vznikli - anebo je to forma inteligence tak jiná, že se dá s lidskou jen těžko srovnávat, ale chápala jsem to spíš tak, že mají potenciál vytvořit civilizaci než že jí už jsou. Doktor tudíž rozpoznal prchavý rozdíl mezi rozbitým nářadím a rodící se civilizací (já vím, snadná chyba, ty dvě jsou prakticky zaměnitelné!) a upozornil lidi, že se jim podařilo stvořit nový život, žůžo, ale teď ho nemůžou zničit, protože už by to nebylo vyhození starýho krámu do šrotu, ale genocida. Nejspíš má ještě trochu špatný svědomí kvůli vervoidům, proto lidem tak vynadal. Roboti se stávají vládci planety, protože lidi jim to umožnili. Některé chyby prostě nejdou vzít zpátky. To mi jako morální poselství přijde rozumné. :)

Přesně tohle jsem si z toho odnesl taky a myslím si že to bylo to, co všem chtěl autor říci, ale chápu,že je to dost o úhlu pohledu, protože každý tu situaci vidí jinak a proto očekává od doktora jiné chování.
#5123 od Kave
30 dub 2017 22:19
Na druhé podívání se mi epizoda líbila ještě víc. Komunikace založená na jen na emotikonech, to je přece boží nápad, kvůli tomu scénáristovi leccos odpustím.

Taky jsem se tentokrát nějak oprostila od svého obvyklého přístupu, že pokud je příběh nelogický nebo nedotažený, znevěrohodňuje hlavní myšlenku, kterou prezentuje. Asi za to můžou ty smajlíky nebo je to tím, že mě vždycky fascinovaly příběhy o lidstvu v technologické pasti. A tohle zajímavé řešení, jak z ní ven. Možná je to cesta do jiné pasti, ale třeba ne.