Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#3445 od ESESEL
30 lis 2015 01:11
Tak předně: jsem nadšen! Tři věci jsou doposud na éře Dvanáctky úplně geniální:
a) herectví - Kdykoliv máme tu čest sledovat na scéně Petera, nebo Jennu, nebo dokonce oba najednou... je to boží. Dejte jim někdo ceny. Všechny ceny. Třeba Nobelovku míru za The Zygon Inversion, a tak.
b) psychologie - Doctor získá data, zareaguje a až pak ve své hlavě domýšlí, proč že vlastně zareagoval, jak zareagoval, a co že má dělat dál. Už od "Sorry, too slow." z Deep Breath si prostě tu psychologickou stránku užívám.
c) hlášky - Zahradničení to u mě dnes vyhrálo, v těsném závěsu skončily koridory.

Ale jelikož se tu furt někdo ozývá, že to máme víc kritizovat, tak:
a) Proč se zeď... Aha možná proto, že Veil už byl mrtvý, tak se nerestartovalo nic, dokud Doctor restart nevynutil... Ale jak... Sakra, asi se budu muset podívat znovu a hlídat ty restarty. Tak nic. Tak znovu:
a) Myšlenkový palác používaný těsně před smrtí. Wooow, Moff zase vykrádá sám sebe (Sherlock 3x3), to je frajer...
b) Doctor teda jako neměl páru, co je vlastně uvnitř té jeho poslední vůle? Hustý...
c) To mi chcete namluvit, že Doctor se už neměl k čemu přiznávat, že musel mluvit o hybridovi? To snad ne...
Vymyslel bych víc, ale chci jít spát...
#3446 od Geser
30 lis 2015 02:42
Angi:
Například epizoda Severed Dreams z jistého jiného seriálu je děj, který gradoval a uzrával celou sérii a půl předtím, s téměř bezchybným provedením. Nebo Sleeping in Light ze stejného. To je příklad seriálových SF epizod, kterým bych dal 10/10.
SF epizody hodnotím jak v rámci uzavřené mytologie a provedení seriálu, tak v rámci poslední SF tvorby. Cokoliv, co považuju za 3/10 a víc, nemám za ztrátu času. Hodnotit epizody seriálu v rámci sebe samého nemá smysl (v takovém případě by nejlepší díl Esmeraldy měl deset bodů z deseti a podstatná část epizod potom 7-9 bodů z deseti. A porovnávej pak ty body s něčím jiným). Třeba taková letošní DW epizoda s Vikingy byla něco, co by se klidně hodilo doprostředka cca 2. řady Stargate: SG-1 jako obyčejná výplň. Což je řekněme ročník 1998. Stejně jako tam mohl přijít každou chvíli Kevin Sorbo nebo Lucy Lawless. Body za účast se dávaj leda z lítosti.
Pokud natočej epizodu, kterou s jinýma kulisama už dávno neprovedli nějakým způsobem v ST, SG, BSG, B5, X-Files, FS, FF...., milerád dám vyšší hodnocení. Ale každej, kdo hodnotí epizodu DW, která se mu nelíbila minimálně 70%, má u mě stejnou vypovídající hodnotu jako soutěž pohlednosti u tasemnic.

Seriálová SF tvorba není jenom DW nebo Red Dwarf, SG, nebo jánevim co. Vážně doporučuju i jiné kousky.
#3447 od Sára
30 lis 2015 09:49
Jak jsem psala už minule, po technických, scénáristických nebo filmařských nedostatcích se začnu pídit v momentě, kde mě příběh nezaujme. A jestliže jsem těžko rozdejchávala konec Face the Raven, tak tady mi začal docházet kyslík už v půlce epizody. Bylo to super, plné symboliky, zvolna eskalovaného napětí. Konec by mě ale byl víc překvapil, pokud by se tu už nějakou dobu nediskutovalo o návratu na Gallifrey. Mám ráda debaty a spekulace (koneckonců tak člověk trénuje vlastní fantazii), ale občas díky nim přijdu právě o ten moment překvapení.
K vašim připomínkám o nedostatečném resetu lebek a stěny : Vzhledem k tomu, že Doktorova závěť byla - jak jinak - zevnitř větší, stejně tak mohlo být takové i moře kolem hradu. Spolykalo neuvěřitelné množství lebek a na "povrchu" jich nechalo jen tolik, aby měl Doktor o čem přemýšlet.
A stěna? Ta mi přijde jednoznačná. Vždycky by měla zbýt naděje. Třeba strašlivě vzdálená, pranepatrná , ale musí existovat cesta z pekla ven. Jaký by jinak mělo smysl? Doktor trpí, znova a znova, pořád dokola si rozbíjí ruku o něco, co objektivně vzato rozbít nejde, ale touha přežít ho žene do dalšího cyklu. Je Pán času, má k dispozici všechen čas vesmíru. Každopádně - oproti tomuhle je naše peklo oázou s milým personálem a příjemně teplou kotlíkovou lázní. Klobouk dolů před Moffatem teda.
A poslední věc - jestliže je Hybrid kříženec dvou válečnických ras ( a jednou z nich nejsou Dalekové, páč ti by se inesnížili k takové "dehonestaci"), pak dost možná jde o Pány časy a ...a lidi. Vysvětlovalo by to Doktorovu oblibu lidské rasy a Země. A nezmínil se náhodou někde (byl to tuším Desátý, ale ruku do ohně za to nedám), že je vlastně napůl člověk? Byl to spíš takový řečnický obrat, ale kdoví...
Bodovat epizodu nebudu, ale určitě patří mezi nejlepší 9. a možná i 8. série.
#3448 od Angi
30 lis 2015 10:26
Geser: Mám toho naoukáno oprvdu hodně. Byt takový Babylon 5 ani Farscape mne absolutně nechytlo. Ale nevyhranuji se pouze na SF. Co nemám nakoukané, mám načtené. Vím, jak příběhy fungují..ale neshodnem se na tom, protože já nebudu kritizovat autory za něco, co bylo už v jiném seriálu jen proto, že já jsem ten seriál viděl. Poviností tvůrců není mít nakoukáno všechno co kdy kde vyšlo. Nemluvě o tom, že všechno už tady někdy a někde bylo. Samozřejmně jiná věc je, když vykrádají sami sebe.. proto hodnotím epizodu maximálně v rámci seriálu, ale ne v rámci všeho co jsem viděl, nebo četl.
Každopádně si to teda najdu podle dílů, když už jsi sem z nějakého důvodu nechtěl psát název seriálu.

Edit: Dělám často noční a během nich mám ( byt s velmi častýma pauzama) čas sledovat průměrně tak 4-5 seriálových epizod, tedy spotřebu seriálů mám opravdu velkou. Jen za víkend jsem stihl killjoys a do čtvrtečního rána dokoukám Dark matter. A pak se budu zas rozhlížet po něčem dalším, jelikož většina toho co dál sleduju bude mít zimní přestávku.

Edit2: Pokračovat kdyžtak na pokecu, nebo někde jinde, at tu nejsme mimo téma.
#3450 od Geser
30 lis 2015 11:15
Poviností tvůrců není mít nakoukáno všechno co kdy kde vyšlo.

Trochu jednoznačné tvrzení... Vidíš, já bych třeba moc chtěl, aby tvůrci měli nakoukanou alespoň televizní SF tvorbu, když dělají televizní SF seriál :) Je pak o dost menší šance, že začnou objevovat Ameriku. Skvělej případ takové Ameriky je v rámci F literatury Eragon. Podle mě je to naopak jejich práce, mít něco nakoukáno.
DW má sice veliké množství nápaditých a dobře provedených dílů obecně (což je důvod, proč jsem na něj začal tehdy koukat), ale poslední tři řady je to vcelku bída.
Hodnocení, která u úplně každé epizody dosahují osmdesáti až milionu procent, herec Doktora jednou řekne deset rozvitých a souvislých vět a už je z toho požadavek na minimálně BAFTA cenu, analyzovat ve slohovce tři filosofické vrstvy morálního rozměru epizody, která má přitom akorát neskutečně šroubované dialogy, rozplývat se nad vztahy mezi postavami na základě jednoho zvednutí obočí způsobeného blížící se pauzou na kafe ... Jako je hezký bejt zapálenej nekritickej fanoušek, taky jsem takhle začínal kdysi s SG, jako většina fandomáků mojí generace :)

Babylon 5 vřele doporučuju zkusit ještě jednou, podle mě je to zdaleka nejlepší space opera.
#3452 od Angi
30 lis 2015 12:27
No pokud máš z mých komentářů tady obecně pocit, že jsem nekritický fanoušek, tak potěš koště =)) Naopak si to představuju tak, že ti lidé jsou celkem zaměstnáni, mají své rodiny atd a na čumění na bednu jim zas tolik času nezbývá.. pochybuju, že by to měli jako náplň práce. Ti svobodní snad i jo.

btw já začínal na Star Trek: The next generation.
#3453 od Geser
30 lis 2015 12:54
Tak jestli ses v tom poznal :)
Samozřejmě že je to pro lidi jenom odpočinková vedlejší záležitost. Ale právě proto existují tahle fóra (ikdyž s nástupem FB jsou už skoro mrtvá), abychom se o seriálu mohli my fanoušci bavit mnoha různými způsoby. A já ti vysvětluju ten svůj.

No nic, konec OT, už jsme se vzdálili. A Angi už teda snad ví, proč hodnotím tak, jak hodnotím.
#3459 od Insider
30 lis 2015 23:42
Kdyz uz jsem si procet forum, tak doktor si sam sobe dal jednu jedinou napovedu (BIRD), vsechno ostatni bylo "vestavene"(viz reset hrobu), tedy natocit epizodu o prvnim pruchodu by asi nebylo tak zazivne. Jako zpovednice pred smrti mi to prijde jako vice nez funkcni. Kde kdo by ze sebe vsechno vysypal, pocitam, ze ostatni by si to pak mohli jen prohlidnout.
To, ze svou zpoved nechal v havranni ulicce prece nic neznamena, kdyz uz se cestuje casem - ted ji akorat vytvoril, v pristim dile ji da Missy a ukaze ji cestu z Galifrey a *poof* jsme u tanku s kytarou, pripadne na zacatku predchozi serie.
Abych byl trochu hnidopich, tak
1) U kremene rikal, ze je jednu pravdu od cesty ven, to nemoh prijit s nejakou nevinnou pravdou namisto 2 miliard (virtualnich*) let
* 2 miliardy let by na nej venku asi nikdo necekal, kdyz si vezmeme nejakych ~500 let na regeneraci (Night of the doctor)
2) Prijde mi, ze jedna z lebek co vyplavala byla celkem rozflakla (a srostla) na boku, nevsim jsem si, jestli to maji vsechny lebky, ale prislo mi, ze ne a tedy bud jednou doktor zemrel jinak (nezapada do stejneho pruchodu), nebo nebyla jeho.
3) Behem prvnich ~500 let, kdy se hvezdy jeste tak moc nehnuly, aby ho to vyvedlo z miry, odpada cast na strese. Jedno priznani, aby se zed posunula rict musel, ale nesedi to s tim, ze by tam stal a dival se na hvezdy.
4) Kdyz uz je na neco vic, nez jeden zaber, da se predpokldat, ze to k necemu je, takze k cemu sakra v celem hrade ma byt mnohouhelnik s sipkama?! (Pocitam, ze k tomuhle uz se druhy dil nedostane)
5) Obraz Clary, jestli tam mel byt jen jako vypoved o veku, tak se obraz bud neresetoval (a za 2 miliardy let by tam uz nebyl), nebo se resetoval do podoby prastareho obrazu k prozkoumani coz pri pohledu na prvni pruchody je zase ponekud divne.

Protoze jsem se prvnich 30 minut vcelku nudil, vsimal jsem si blbosti okolo (napr ze se hybe cele patro, ale zed za prvnimi dvermi se posunula az nakonec, pri prvni pravde se zasekly i mouchy, jindy ne). Poslednich 20 minut uz ale stalo za to, kazdopadne mi v hlave uvazlo tolik veci (prvni setkani - diva se do chodby, odbehne zpet a "monstrum" jde naproti nemu aby mohl vbehnout zpet do chodby, kde ho videl, ktera je ted slepa ulicka), ktere mi kazi celkovy zazitek. Snad jsem vam to ted nepokazil :)
Btw: kdyz skocil z okna a objevil se v TARDIS s otazkou "vis jak jsem prezil" (nebo tak neco), uplne jsem ocekaval "I will explain later" a strih nekam do pryc :D
#3489 od Akrej
05 pro 2015 08:59
Dost dobrej díl ale uniklo mi jedna věc jak bylo možné rozbít ten tvrdý kamen po milionu let svíma rukama
#3490 od lososmaster
05 pro 2015 13:55
Hodně špatně, ale přece. A jestli jsem to dobře pochytil, tak tam byl 2.5 miliardy let.