Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#3414 od Hanzzz
29 lis 2015 11:27
Nejdřív kritika, neúplné resetování mě zpětně taky trochu ruší (byla to teleportační místnost, diamantová zeď a pak nějaké drobnosti). A celkem rád bych viděl bonusovou epizodu, jak to probíhalo, když se Doktor teleportoval poprvé a neměl ty indicie co později (BBC, natočte to, prosííím).
ad nepřibývání lebek - většina z nich tam mohla být od začátku jako kulisa a v každém cyklu by tam přibyla jen jedna pravá - Doktorova, která by pak ze dna při resetování zmizela (ale to můžeme spekulovat, jak vypadal hrad úplně na začátku nevíme).

Ke zbytku, první polovina epizody mě až na pár momentů trochu nudila, konec ale vygradoval dobře a vypadá to, že před sebou máme zajímavé finále. Heaven Sent nakonec celkem příjemně překvapila, tak uvidíme.
#3415 od Alexis
29 lis 2015 11:47
Po shlédnutí celého dílu nezbývá než souhlasit, že je působivě natočený, účelně i úderně, atmosféra by se dala krátjet a Capaldi nemá chybu. Je vidět, že s tímhle dílkem si Moffat opravdu pohrál. Strašně se mi líbilo, jak byl znározněn jeho vztah ke Claře. Jde vyjádřit, že někdo pro někoho hodně znamenal, aniž by u toho museli být potoky slz.

No a teď ta kritika:-) Moffat nám opět předhodil proroctví, které se mělo na Gallifrey tradovat už nejspíš od časů Noemových (dosaďte si vhodné gallifrejské jméno). Dost pochybuju, že o něm byla zmínka v classiku, to by už toho byly plné diskuze. Takže Moffat vytáhl mýtické proroctví o mýtické bytosti, kterou má být a vždycky byl - a voilá - Doktor! Zpětně tedy hodlá měnit danou historii postavy, příběhu, děje a nabalovat na něj další vrstvy. Nevím, jak dlouho to ještě příběh snese, aniž by se rozsypal. Může to být ošidné.

RTD byl hodně kritizovaný za časovou válku. Ať už oprávněně nebo ne, ta se odehrála po ději klasického seriálu, nepřevracela nebe nedementovala (strašný slovo) něco již daného. Moffat zvrátil zničení Gallifrey. A teď hodlá změnit premisu, jak se díváme na Doktora a říct - "podívejte se, ten příběh byl od začátku jiný, než si myslíte". Samozřejmě, na pesimismus je ještě brzy - pořád nevíme, jak se to celé vyvrbí.

Druhá věc - ale to už je spíš vada na kráse - je nejasnost, jak ten stroj vlastně fungoval. Přenesl ho někam na skutečné místo? Tomu by odpovídali ty lebky, hvězdy a písek. Anebo se události odehrávali jen v Doktorově hlavě a k přenesení do reálného světa došlo až v okamžiku proražení diamantové stěny. Ale dost možná, že za nepochopení může jen moje angličtina. Zas tak moc mi to ale nevadí, protože to celé setkávání se smrťákem fungovalo po emocionální stránce výborně.

Za mě 80% - s tím, že s finálním hodnocením je nutné počkat do závěrečného dílu.
#3416 od Geser
29 lis 2015 12:40
Od téhle epizody jsem podle traileru čekal strašně málo, ale nakonec to bylo velice dobrý. Asi se tu kameraman a zvukař dohodli, že budou působit áčkově, jinak si tu kvalitativní změnu nedovedu vysvětlit. Moc pěkný. Scénář taky ušel.
Jediné, bez čeho bych se obešel je Clara. I po smrti tam hraje integrální součást, ještě asi chvíli bude. Prostě nechápu, že hromada lidí tenkrát pyskovala na Rose, jak je na Doctora nalepená, a že je to už moc, ale nikdo moc nemá očividně nic proti tomu, jak je Doctor nalepenej na Claru, a to násobně víc.
Ovšem nejvíc wtf mi přišla pointa se zdí, která byla 40x tvrdší než diamant. To mu na to prorážení nemohli třeba dát tu lopatu, aby to aspoň trochu vypadalo (ikdyž by to byla asi stejná kravina jako ruka)? Přijde mi, že za miliardu let bouchání měkkou masitou ručičkou by zeď z takového materiálu mohl donutit akorát tak k evoluci a následnému hurónskému smíchu. Kdyžtak mě někdo opravte.

Závěrečná scéna působila divně, ale počkám si, co z toho vzejde. Buď to je nějaký technoblábol, který vyšumí, nebo maj Time Lordi hodně špatný zdravotnický vybavení pro vstupní prohlídky.

Konečně ale vážně dobrá epizoda (rozumněj dobrá převážnou většinu stopáže). Rozhodně bych jí řadil k těm lepším Doktorovským obecně. Atmosféra, soundtrack, Capaldi bez Clary... Víc takových! 6/10

Ještě bych k předchozí diskuzi dodal, že kritika a širší rozhled je to jediné, co nás (fandomové) fanoušky odlišuje od běžného konzumního diváka. Pokud něco nekriticky žerete, nezáleží na tom, jestli je to je Ordinace nebo Doctor Who.
#3417 od Luke Stark
29 lis 2015 12:42
Nemám slov... tento diel bol asi najlepší od začiatku Moffatovej éry. Takže nemám na výber a musím vziať späť to čo som napísal k predchádzajúcej epizóde... Hodnotenie: 11/10 :)
#3418 od Alexis
29 lis 2015 13:13
Tak nakonec po shlédnutí s titulky od bratrů slováků musím říct, že tohle je jeden z nejlepších dílů Doktora Who vůbec. Moffat mě fakt překvapil. Možná se to celé zvrtne v technoblábol, ale téhle samozné epizodě dávám za 100%.
#3419 od KapsaDan
29 lis 2015 15:24
Tohle bylo výborný! Trochu jsem se po Sleep No More bál, že další "experimentální" epizoda (Doctor bude celý díl sám) se mi líbit nebude, ale Capaldi ukázal, že prostě celou epizodu dokáže sám utáhnout. Perfektně zahráno.

Celé to bylo taky velmi dobře napsáno a atmosféra mě doslova pohltila. A všechno velmi pěkně, pomaloučku, vygradovalo k epickému konci.

Gallifrey - nečekal jsem ji a na jednu stranu jsem rád, že je konečně zase zpátky, na druhou se "trochu" bojím, co si Time Lordi na Doctora přichystali. Mám takový pocit, že se tam Doctor dlouho neohřeje.

Každopádně další části se nemůžu dočkat a doufám, že se to celé nezvrhne.
#3420 od Spiderman
29 lis 2015 16:02
Celý díl jsem přemýšlel o změně názvu na Doctor a Pevnost Boyard :-D . Ale díl to byl luxusní...gallifreyska představa pekla, kde stravite věčnost mezi svými murami a ve strachu...moc povedené. Samozřejmě, že mi taky nesedelo, že se neresetuje i ta stěna...jinak pointa výborná, Capaldi v pohodě utahl celý díl, ale myslím si, že jeho prohlášení o hybridovi na konci nic neznamená, pouze tím zdůraznil, že je to on, kdo bude stát v ruinách Gallifrey, protože je očividně trochu nakrknuty... Kolik vteřin má věčnost?
#3421 od Kave
29 lis 2015 17:35
Mám teorii k resetování. Podle mě stěna byla východ z toho disku a nebyla součástí hradu, takže se neobnovovala. Lebky mi jasný nejsou, čekala jsem, že časem přelezou přes hradby nebo se Doktor při skoku do vody zabije, protože už tam nebude dostatečná hloubka. Takže bych se přiklonila k teorii, že lebky se taky resetovaly a byly jich tam hromady od začátku, ale nepřibývaly, stejně jako nápověda v hrobu a suché oblečení. Je to přece Doktorovo vlastní peklo, tak si do něj může stvořit vlastní běsy, ale i směrovky k cestě ven (nebyl by to Doktor, aby trochu nešvindloval).

Musím znovu zopakovat, že to byl skvělý díl, doopravdy jsem se bála!
#3422 od Tessuna
29 lis 2015 18:24
Teorie k lebkám: mluvíme tu o milionech let, během nich se ty starší lebky určitě rozpadaly a obracely v prach na mořském dně, a potom tam třeba byly nějaké mořské proudy... ale v tomhle případě mi takové detaily nedělají starosti, beru to tak, že to místo mělo svoji vlastní logiku, a že to byla spíš logika pohádková... Mimochodem, ta pohádka, kterou Doktor citoval - mám dojem, že už jsem na odkaz na ni narazila, a spíš jen matné tušení, že to mohlo být v nějaké Pratchettovce... netušíte náhodou někdo?
A ještě mě napadá, chvíli mi trvalo, než se mi podařilo tu pohádku najít, a je kratičká, tak bych mohla všem ostatním ušetřit případné hledání! :) Tady je:

Bratři Grimmové: Pasáček
Byl jednou jeden malý pasáček a ten vám byl tak moudrý, že k němu chodili lidi ze široka daleka, aby mu kladli všelikeré otázky. Doslechnul se o něm i sám pan král, a protože té zvěsti pranic nevěřil, nechal si hošíka zavolat a řekl: „Pokud mi dáš moudrou odpověď na tři otázky, které ti položím, staneš se mým synem a budeš žít u mne na královském zámku.“ Hošík se zeptal: „Jak zní ty otázky?“
Král pravil: „Ta první otázka zní, kolik kapek vody je ve všech mořích světa?“ Pasáček odvětil: „Pane králi, nechej zastavit všechny řeky světa tak, aby z nich ani jediná kapka nedotekla do moře, pak budu moci kapky vody spočítat a dám ti na tvoji otázku správnou odpověď!“
Král pravil: „Ta druhá otázka zní, kolik hvězd je na nebi?“ Pasáček odvětil: „Dej mi, králi, velký arch bílého papíru.“ Když mu papír přinesli, začal chlapec brkem a inkoustem dělat na papír tečky tak malinké, až z nich oči přecházely; jen bystrozraký s trpělivým a nesmrtelným by je spočítali. Potom řekl: „Tak přesně tolik je hvězd na nebi, kolik je teček na tomto papíře, můžeš si to sám přepočítat, králi.“
I řekl král: „Ta třetí otázka zní, kolik vteřin má nekonečnost?“ Tu pasáček pravil: „V pomořanské zemi leží Démantová hora, ta je vysoká jednu hodinu, jednu hodinu široká a jednu hodinu hluboká. Každých sto let na tu horu přilétá ptáček a brousí si na ní svůj zobáček, až celou tu horu svým zobáčkem zbrousí, pak uplyne první vteřina věčnosti.“
Král řekl: „Na mé tři otázky jsi odpověděl jako opravdový mudřec. Od této chvíle jsi můj milovaný syn a budeš nadále žít u mne na královském zámku.“
#3423 od Kave
29 lis 2015 18:42
Tessuno: Díky! Pohádku znám, ale už jsem zapomněla detaily, pamatovala jsem si jen toho ptáčka.
Je to opravdu v Pratchettovi, konkrétně ve Svobodným národu, kdy si Tonička Bolavá stanovuje datum svatby s Robem Kterýtenem.