Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#2569 od lososmaster
19 zář 2015 22:32
Tak už nám vyšla nová série. A ten kdo umí dobře anglicky, tak už se na první díl mohl podívat na BBC.

Budu se snažit toho moc nevyspoilerovat, pro ty, co to ještě neviděli. Mé postřehy a pocity z prvního dílu:
Následující text obsahuje spoilery! Zobrazit
Ani nemusím dlouho hledat, kdo tenhle díl napsal, protože mi je jasné, že to byl Moffat. Klasicky zakomponoval veškeré starší věci dohromady (Davros, Skaro, Karn, Shadow proclamation), což se mi i docela líbilo. Ale pak s malým Davrosem se už kopíruje s Genesis of the Daleks - proč zabít a nezabít daleky, a Davrose. Scéna s kytarou mi přišla hloupá a nezáživná a Doktor se tam choval jako 11th. a trollil obyvatelstvo 12. století. To zastavení letadel mi připomnělo 3. sérii Torchwoodu a Moffat se tu zase ukázal, že všechno musí být nemožné. A jak už jsem několikrát zmiňoval, zase se tu pár věcí protiřečí. Například Master a Dalekové spolu už spolupracovali a moc jim to nevyšlo, a ten kdo skončil špatně, byl právě Master, tak proč by jim nabízel pomoc (Frontier in Space), nebo jak Master říká Dalekům, že když budou mít TARDIS, tak budou moct cestovat časem, ale to stejně dřív mohli (The Chase). Sice jsou obě věci racionálně vysvětlitelné, ale tak vychytralý zas Master/Missy není. Prostě, když chce Moffat tam nacpat něco z Classicu - což by bylo úplně super - tak ať to je fakticky správně.
Naopak Skaro se jim podařilo udělat velmi dobře, a navíc jsme ho naposledy viděli myslím v Destiny of the Daleks (1979). A s Shadow proclamation mě taky hodně potěšili. Víc zatím psát nebudu, protože díl ještě nebyl zakončený, příští týden budeme vědět víc, tak snad nás Moffat nezklame, protože tenhle díl byl docela slabý.
#2570 od Tessuna
20 zář 2015 00:40
Pokud jde o spoilery, tak mě by ani nenapadlo sem chodit, dokud jsem epizodu neviděla, protože v téhle diskusi se rozumí samo sebou, že tady budou - ne? Takže já je s dovolením schovávat nebudu, snad tím někoho nenaštvu...

Davros - dítě byl předvídatelný. Skoro mě až zklamalo, jak moc průhledná zápletka to byla. Nepochopila jsem ale, kde se v příběhu vzal Davros starší - neměl by být náhodou mrtvý? Jak přesně přežil konec epizody Journeys end?
Doktor se zbraní v ruce - nebaštím mu to. O Claru, Missy a Tardis jsem se ani chvilku nebála. Stojící letadla, hadí člověk, ruce s očima, neviditelná planeta - docela žůžo efekty, ale to je tak všechno...
Ovšem Doktor s kytarou... to bylo tak krásně šílený... brala bych celej koncert... Capaldi by si měl založit kapelu a vyrazit na turné... nebo aspoň vydat cédéčko :)
Je hrozně fajn zase vidět Doktora, ale jinak to vážně bylo docela slabé... jsem zvědavá, jak to dopadne.
#2571 od Geser
20 zář 2015 01:00
Prostě ne. Tohle už není Doktor ale je to první díl dlouho očekávaného spin-offu Clara.

Co dělal Doktor tento díl? Schovával se za skálou aby ho nenašli, nechal se odvést k Davrosovi, ukrást si budku a na kolenou prosil o život Clary. A Clara? Z práce jí odvolal PM, velela sniperům, chytračila s Misstrem, a našla Doctora. To vše v kožený bundě.

Představitelka Missy je docela fajn, ale s tou její coolovitostí tlačí na pilu, až to hezký neni. A kdyby to aspoň byla nová postava, třeba Doktorova stará, tak to jejich cvrlikání dokážu pochopit, ale takhle...
A Doktor si zas hrál na Jedenáctku. Plus vypadá, že prostě točej v oblečení, ve kterym Capaldi ráno přijde na plac...

4/10

btw obsazení Jaye Griffiths do roličky té vědátorky UNITu byl milej easter egg na mojí oblíbenou špionážní BBC sérii Bugs :)
#2572 od Alexis
20 zář 2015 01:01
Slabé? Bylo to strašné. A ta scéna s kytarou, kdy Doktor hrál Missy Pretty Woman, to mi bylo opravdu Capaldiho i ostatní líto, že takové scény musí hrát.
K ději - mišmaš všeho možného, jen aby to bylo nejvíc megahu, ale to, co by mohlo být skutečně nosné - co se stalo s Masterm a spol. po konci End of Time, nebo jak to, že Davros přežil - to se asi nedozvíme.
Jo, takže za Davrose může Doktor. No proč ne, když on může za úplně všechno, co se ve světě Doctora Who odehrálo. Clara, Missy, Tardis - laciné efekty, které myslím u nikoho nevyvolali ani nejmenší znepokojení. Doktor se zbraní? Ale no tak, vždyť víme, že se na poslední chvíli plácne přes hlavu, a obrátí tok neutronů, všechno se zase vyřeší, Tardis zpět, mrtvý budou živý, déšť růžových lístků, a konec.
Můj verdikt - škoda toho filmového materiálu. Ale zdá se, že spoustě lidí se to asi líbilo, takže o nějaké krizi Doctora Who a s ní spojené výměně showrunnera se asi mluvit nedá.
#2573 od Tessuna
20 zář 2015 02:11
No dobrá, bylo to strašné... ale scéna s kytarou, ve vší ulítlosti, se mi líbila od začátku do konce. I 12. Doktor má tuhle bláznivou stránku, jen ji neukazuje moc často. Ovšem ten zbytek... nevím, které spoustě lidí se to líbilo, já bych tedy showrunnera vyměnila. Protože ta zápletka s Davrosem... zaprvé nedává smysl, že Davros přežil. Zadruhé nedává smysl, že Doktor jen tak náhodou potkal malýho Davrose - kdyby to bylo tak jednoduché, někdo z timelordů během časové války by určitě pomyslel na to, že stačí menší paradox, stačí zničit jeden život a celá válka se nikdy nestane, což zachrání miliony, ba celé planety. Myslela bych tudíž, že je tahle část historie Skara nějak chráněná, aby se tam nedalo chodit.
Ale když už tam Doktor teda byl a zjistil, že zachraňuje život Davrosovi, měl přesně tři možnosti, jak se zachovat: zabít ho (ale to by Doktor nikdy neudělal), utéct a nechat ho tam (co se stalo s heslem "never cruel or cowardly"??) anebo mu vážně pomoct, případně se ho ujmout a zkusit z něj udělat lepšího člověka. S tím, že kdyby v tomhle úkolu selhal a Davros zůstal padouchem, Doktor by potom nesl celou časovou válku jako svoje osobní selhání... nicméně tuhle třetí možnost jsem čekala jako jedinou logickou (už podle názvu... proč se to teda vlastně jmenovalo Čarodějův učeň?) a to, jak se Doktor k Davrosovi chová, mi přijde velice... nedoktorovské. Leda by v tom všem byl nějaký chyták, který se dozvíme za týden. Opravdu už se Doktor zbavil toho sno-kraba z vánočního dílu? Je Davros opravdu Davros, jsou Doktorovy vzpomínky na Skaro skutečné, nebo se mu někdo přehrabuje v myšlenkách? Třeba má Moffat něco za lubem... jestli ne, jestli to budou vážně jen "mnozí efektové," tak... tak to asi prohlásím za úplně nejhorší epizodu vůbec. Ale ještě se nechci ukvapovat.
#2575 od ESESEL
20 zář 2015 03:36
Hodnotit po první části dvojdílu nebudu, řeknu jen, že jsem si užil interakci postav a vůbec hlášky (How's boyfriend?; Don't send helicopter; There was a crowd too?; Contemplate friendship; I bought it for my fish). Ale tak já jsem z těch, co by si spin-off Clara dali líbit, takže...

... už jen řeknu: Missy - you're so fine!
#2577 od Citron
20 zář 2015 09:22
Osobně jsem měl pocit, že je to spíš upoutávka na druhý díl. Cliffhager byl dle mého soudu dost slabý. Trochu to působilo, že tam tu scénu omylem nechal střihač. Prostě bylo to tak nějak uspěchaně.

Co mě dost překvapilo byl Capaldi. Tady jsem měl fakt celou dobu pocit, že sleduji Doktora. Jeho příjezd na scénu byl hodně povedený a scéna s Davrosem dala připomenout Genesis of the Daleks. Na druhou stranu - děsně mě tu štvala Missy. Ty její rádobyvtipné hlášky se nedaly poslouchat a musím říct, že ona je příčínou, proč mi vetšina dílu vůbec nesedla.

Největším zjištěním této epizody je fakt, že slovo Sarff znamená velšsky had
#2579 od vojza
20 zář 2015 13:54
No ,jo musíte hodnotit jako novou show už to není ten DW co býval .Nicméně já už jsem si na tento stil celkem zvykl (,ale pod petici vyhod'te moffata bych se klidně podedpsal).Neviděl jsem původní serie tak že problémy s kopírováním šly naprosto mimo mě a celkem jsem se bavil.Spousty povedených postav a efektů podle mého dohnali díl až k 7/10.Body jsem strhával za to že celé působilo jak prequel,za to že se v něm Doctor moc neukázal a za missy( které už je vážně TRAPNÁ).Jsem celkem napjatý na druhou část i když cliffhanger stál dost za houby :o

PS:Taky by mě zajímalo jak Davros a Master přežili konec 4.serie ? Moffat se ho asi prostě rozhodl ignorovat nebo co !!
#2580 od Sára
20 zář 2015 14:52
Ne nadarmo se říká, že čím víc se člověk na něco těší, tím větší pravděpodobnost je, že bude zklamán. Nikdy bych nečekala, že se mi to stane právě u Doktora.
Začátek byl poměrně zdařilou reminiscencí na úvodní scénu z GoD. Trochu mě zamrzelo, že se "ruční miny" blýskly v akci jen jednou, když už si někdo dal tu práci je nacpat jako poněkud zlověstnou upoutávku i do traileru. Ve chvíli Doktorovy volby jsem se zatetelila blahem, podobně volit už musel mockrát, ale tohle bylo zvláště hnusné, takže mě ani moc nepřekvapilo, že se zachoval,jak se zachoval. Asi Davrose zachránil někdo jiný, řekla jsem si, protože evidentně přežil, aby mohl v dospělosti dělat ve vesmíru paseku. Co mi ovšem rovněž nejde do hlavy, jak přežil v Journey's end, a kde se teda flákal celou dobu, co na Zemi a přilehlém kosmu úřadoval Jedenáctý a hezkou chvíli i Dvanáctý Doktor. Fakt doufám, že tohle Moffat nějak vysvětlí (ovšem ne za pomoci "deus ex machine"). Ono mi docela jde na nervy, že se i Master vrací jak bumerang, přestože by měl být už párkrát úplně kaput (ale Master je holt Master, ten na pravidla kašle).
Apropó, Master alias Missy...Někdo se kdesi v diskusi zmínil, že se mu Simmův Master nelíbil, že ti z klasických serií byli lepší. No já nevím. Klasický Master (ať ho hrál, kdo chtěl) měl prakticky napsáno na čele Padouch a šel za zničením Doktora, jeho přátel ,případně Země s vytrvalostí ( a tupostí) nosorožce. "Nový" Master si páchání zla vyloženě užíval, jako by to mezi ním a Doktorem byla nějaká, poněkud zvrácená taškařice, ubližoval přesně dávkovanými podpásovkami - a přesto nebyl jen tou černou figurou(viz jeho oběť v End of Time). Missy to pak v 8.sérii dotáhla skoro k dokonalosti, ale i tak jsem po té scéně na hřbitově doufala, že už je v čudu ( a při troše štěstí definitivně). Jenže Missy je pro Moffata zřejmě dost cenná postava, že ji vrátil zpátky, ovšem to, co zatím předvedla, je výkon hodný ochotníka z Horní Dolní. (Jako by jí z těch smrtí-nesmrtí malinko hráblo).
Celá ta scéna na Skaro na mě působila tak nevěrohodně, že když Dalekové odpráskli Claru i Missy, pomyslela jsem si jen: ups, asi nějaká Davrosova finta. A když byla řeč o tom, že Doktor zemře, říkala jsem si jenom: Už zase? A přitom mám pořád v živé paměti, jak ve mně hrklo, když děda Wilfred čtyřikrát zaklepal nebo když River skolila Jedenáctku nebo když tentýž stál ve své hrobce v Trenzalore. Takže buď už jsem se otrkala nebo by fakt měl Moffat vymyslet na diváky nějakýho jinýho bubáka.
Ale je dost možný, že tenhle první díl byl jen takovej pomaličkej rozjezd na počátku horské dráhy a že v těch dalších nás zase donutí nedejchat napětím. ( A běda, jak ne, Moffe!)
Teď to asi vypadá, že jsem na Čarodějově učni nenechala nit suchou, ale definitivní závěr si udělám až na závěr
téhle story.
---------------------
A vypadá to, že podobné otázky jako my tady si kladou i fanoušci v Británii:
http://www.radiotimes.com/news/2015-09- ... apprentice