Sekce určená k debatám o již odvysílaných epizodách.
#791 od Citron
20 pro 2014 00:38
Obrázek

scénář: Russel T. Davies
režie: Euros Lyn

Dosud nesmířený se svým osudem přilétá Doktor na planetů Oodů. Tam vyslechne proroctví o nadcházejícím Konci času a návratu Mastera. Vrací se rychle na Zem, ale Mastrovu znovuoživení nezabrání. Šílený Master již utekl. Doktor po něm začne pátrat a narazí na Wilfa. Mezitím milionář Joshua Naismith chytí Mastera, aby mu pomohl spustit “Bránu nesmrtelnosti”. Master tak učíní, jenže si upraví její používání vlastním způsobem.
Mimo planetu Zemi se však děje něco většího. Vrací se Páni času…
#792 od Citron
20 pro 2014 00:38
Blíží se Vánoce, tak jsem se rozhodl, že je čas začít diskuzi o této epizodě, kterou osobně považuji za snad nejhorší díl co jsem doposud viděl. Diskuze o této části se hlavně už začínají objevovat i v jiných příspěvcích, takže proč nemít ty názory pěkně všechny pod jednou střechou :).
Těch důvodů proč nemám rád tuhle část, jsem už napsal už napsal tolikrát, že se pokusím napsat ten největší co mi na celém díle vadí. Tím je právě fakt, že se jedná o regenerační díl Tennantova Doktora. Měla to být jeho poslední velká show, hrdinský odchod velmi zajímavé inkarnace. Co jsem dostal tomu však bylo hodně vzdálené. Především se mi nelíbilo, to vynechání linie z konce Waters of Mars. Ostatně právě onen název, jakoby vybízel k tomu si pohrát s možnostmi cestování v čase a Pánem času, který si vykládá tyto zákony po svém. Místo toho jsem sledovat hromadu důchodců, kouzelné vzkříšení Mastera a historku o Vánocích. Co mi však nejvíc bylo líto, byl styl jakým vykreslili Doktora. V podstatě jsem měl pocit, že se z něho stal srab, přičemž všechno bylo naroubované na historku, že regenerace je jako smrt. To vše bylo ještě dokresleno závěrečnými slovy, které působily jako facka do tváře Smithovi a celé nové produkci. To je to hlavní co nemám na této části rád. Tennant si rozhodně zasloužil lepší odcházecí díl, který hlavně neměl působit, jako konec celého seriálu.
#799 od vojza
20 pro 2014 20:04
No vím že je to slabý díl a daleko lepší byl konec 4.serie ,který řadím před tento díl.Přesto jsem ho viděl víckrát než konec 4.serie a pořád mě na něm něco láká,nevím jestli je to tím že v něm byl Tennant naprosto skvělý a úplně se vžil do role nebo něčím jiným.Ale my co jsme doslova tennantožrouti (dívám se i na ten jeho nový seroš) máme tuhle opizodu prostě rádi,at je scénář sebehorší a věta "I dont want to go " sebetrapnější :lol: .
Naposledy upravil vojza dne 12 pro 2016 16:14, celkově upraveno 1
#801 od OndraH
20 pro 2014 20:41
Jeden z mých nejneoblíbenějších příběhů, je málo takových, které se aspoň přiblíží k jeho hroznosti... :D Shlédnout to byla bolest.
#803 od Zuzka
20 pro 2014 22:21
Pro mě spíš průměr. A na konci jsem brečela a brečela a brečela.
Desítka se prostě regenerace bál. A nebyl to výmysl jen tohoto dílu, přece v závěru 4. série už předvedl tu regeneraci-neregeneraci. (Já myslím, že se bál někdy od Midnightu) A když pak Wilfred zaklepal a Doktorovi ihned došlo, jak to musí dopadnout... když věděl, že se obětuje a přece tak moc nechtěl... prostě na mě to úžasně emocionálně fungovalo. Protože se bál, ale nebyl zbabělec. Tak.

Určitě byla škoda, že už dál nepracovali s jeho postojem ve Vodách Marsu. Ale vidím to tak, že už na to neměli prostor. Takový vzpurný Pán času, to by chtělo pár epizod na prozkoumání.
#804 od Alexis
21 pro 2014 03:13
Naprosto skvělý dil, u kterého je tak nějak jedno, jestli je nebo není ze světa Doktora Who, protože funguje jako samostatné drama.
Je zvláštńi, že někteří lidé vidí Doktorovo chování jako zbabělé. Naopak - on už věděl, že ta chvíle, o které mluvili Oodové, nastává, že ta jeho "smrt" už tak nějak klepe na dveře, a schoval se snad někde v koutku a klepal se pod stolem? Ne, naopak se snažil situaci řešit, pomoci dle svých schopností (žádné to je věc pozemšťanů), i když mu muselo být jasné, že právě tim si svůj osud přivoláva.

Vtipné je, že on vlastně nemusel regenerovat. To byla zcela jeho volba, jestli Wilfovi otevře a nebo ne. Ale udělal to, i když bylo vidět, že tam ty myšlenky byly. Koneckonců, tolikrát pomohl jiným, kdyby jednou myslel na sebe a šetřil si regeneraci, kdo by se na něj mohl zlobit - kdo by se to hlavně dozvěděl? Jenže protože Doktor je takový jaký je, tak ty dveře otevřel. Sám věděl, že nemůže jinak.

Celý díl 10. doktora provázela nejistota, jestli ho čeká finálni smrt, nebo jenom regenerace. podle mé se spíš obával té smrti. A když se bojíte a jste stejně statećni, je to trochu víc obdivuhodné, než když strach nemáte.

Jo a k těm důchodcům - to se mi strašně líbilo! Takové anticool pojetí akce:-) Všude máte samé krásné mladé lidi (na zabití) , tak bylo osvěžující, že se zapojila jiná věková skupina, jinak v televizi spíš opomíjená...

Edit :!: Nepiš dva příspěvky pod sebou :) Citron
#809 od Tessuna
21 pro 2014 14:08
Tak jsem nad tím zapřemýšlela, protože obhajovat nepochopené a nedoceněné věci mě baví a protože popravdě řečeno nedokážu pochopit, kde se bere tolik negativních názorů na tenhle dvojdíl. Je mi ovšem jasné, že pokud jste rozhodnutí, že se vám epizoda nelíbí, sotva vás přesvědčím o opaku; ale mně tohle zamyšlení pomohlo utřídit si, proč se mi vlastně tak líbí, a jsem za to ráda.

Hlavní téma, jemuž se podřizuje všechno, ale opravdu všechno ve scénáři, je smrt a nesmrtelnost a cena života. Taková promyšlenost a cílevědomost se mi líbí: téma je temné, ale hodí se k vánoční atmosféře (dumat nad smrtí a uvědomovat si tak cenu života svého i svých blízkých je velice vánoční).
Začnu u Wilfa a jeho bandy veselých důchodců: i u nich, i když jen jemně, je naznačeno téma blížícího se konce života. Nepoddat se chmurám a užívat si život, dokud trvá, je takový docela obyčejně lidský příspěvek k tématu. A nejsou v příběhu zbyteční, protože všechno ostatní je v kontrastu s nimi:
Abigail a její touha získat nesmrtelnost za každou cenu představuje tu temnější stránku lidské povahy. Má zjevně všechno – mládí, peníze, zdraví, život před sebou: chce víc. Její otec je ochoten vynaložit finanční prostředky, pravděpodobně obejít pár zákonů, ukrást kousek mimozemské technologie a propustit Mastera z vězení.
Ale to není nic ve srovnáním s tím, kam jsou ochotni zajít někteří timelordi, aby si prodloužili život: pro začátek Master, který využije jakýchsi magických lektvarů a vůbec věcí, které vypadají spíš jako ze žánru fantasy, ale mně evokují alchymisty a hledání kamene mudrců – tedy nesmrtelnosti, a když se nad tím zamyslím takhle, tajemná sekta Masterových uctívačů, lektvary, kouzelný prsten i otisk rtěnky Masterovy ženy mi vůbec nepřijdou mimo: dokonale do příběhu sedí. Trochu mně tu zarazily Masterovy uctívačky: když vidíme, čeho jsou někteří schopni, aby si prodloužili život, vidět někoho život obětovat pro záchranu někoho (navíc Mastera) mi přišlo trochu wtf; ale on i to byl nejspíš záměrný kontrast s pozdější Doktorovou obětí.
Tak tedy Master je znovu živý – ale jen za cenu neustálého hladu a ano, požírání lidí, což není cool. Člověk se skoro diví, jestli má takový život cenu: neustálý hlad a do toho ten strašný rytmus v hlavě: co je to za život? Přesto na něm Master lpí.
Korunu tomu nasazují timelordi, kteří ve své nejtemnější hodině, přemoženi strachem ze smrti, usoudí, že jsou ochotní obětovat celý vesmír, celý prostor a čas, jen aby přežili. Nad tak nepředstavitelným sobectvím se tají dech.
A potom je tu Doktor. Který ví, že se blíží jeho konec. Chvíli to oddaluje (má přece stroj času) ale nakonec se rozhodne postavit se tomu čelem. Proto se mi nelíbí, že ho tu mnozí označují za zbabělce, protože to on rozhodně není. Bojí se smrti – byl by blázen, kdyby se nebál, dokonce i když je to „jen malá smrt,“ jen regenerace. To, jak emocionálně Doktor prožívá svůj blížící se konec, vypovídá hodně o něm, o tom, jakou má jeho život pro něj cenu. Viděli jsme ho vrhat se do nebezpečných situací, které ho mohly stát život, tolikrát, že nás mohlo napadnout, že mu na životě zase tak nezáleží – koneckonců mu je přes 900 let, po tak dlouhé době může jednoho život omrzet, ne? Ale tohle vrhá nové světlo na všechny předchozí Doktorovy činy: tak strašně se bojí smrti a přesto se odvažuje riskovat život znovu a znovu! Má tolik rád svůj život, a přesto jej bez váhání obětuje pro záchranu přítele!
Ne, Doktor není ani v nejmenším zbabělý; možná není Spock, aby šel vstříc smrti s poučkou o tom, že je to vlastně logické (kdo z vás si vzpomněl na konec Khanova hněvu?). Místo toho řekne: Já nechci jít. Nevím jak vy, ale já si nedovedu představit lepší závěr pro Doktora, který je pro mnohé nejoblíbenějším (pro mě ne, ale mám ho zvlášť ráda právě kvůli tomuhle konci).

Závěrečná scéna s Doktorem stojícím mezi Masterem a Timelordy je dokonalá. To, že Master není přímo zodpovědný za své padoušství, ho v mých očích trochu snižuje, ale závěr, kdy si to jde osobně vyřídit s Rassilonem, protože to on mu nasadil do hlavy ten zvuk, který ho přiváděl k šílenství... geniální.
Rozloučení s předchozími společníky bylo srdceryvné.
A nemám nic dokonce ani proti kaktusíkům – protože už jsme v seriálu viděli mimozemšťany zlé i hodné i všelijaké, ale asi ještě nikdy mimozemšťany, kteří by byli takoví neuvěřitelní ťunťové. (Vesmír je nekonečný a plný podivných věcí...)

Ve srovnání s většinou Moffatových lacině-efektózních dílů je to strašně duchaplné a kzamyšlenívedoucí. Víc takových epizod, prosím prosím! Čím víc o ní přemýšlím, tím víc se mi líbí.
Alexis: vidím, že někde opakuju, co už jsi napsala ty - to mám z toho, že se zakecávám a nečtu pořádně předchozí příspěvky: ale ono to stojí za opakování :)
#831 od Meisiluosi
23 pro 2014 04:27
Mám End of Time hodně ráda. Možná bych trochu ubrala na melodramatické přepjatosti v tom závěrečném loučení, ale jinak je to bez výhrad.
Doktor není vykreslenej jako srab, to v žádným případě. Má vztek, trochu kolem sebe kope a evidentně je mu líto, že tenhle život končí - a rozhodně se v tom, jak např. vylítne na Wilfa, docela pěkně odráží to jeho temnější já (ty vody Marsu z toho jsou dost cítit, ne že ne)... Ale to není reakce sraba. Není v tom ani tak strach jako spíš spousta smutku. Jsem si celkem jistá, že Doktor ani na zlomek vteřiny nezauvažoval o tom, že by Wilfa v tom průseru nechal.
Každopádně se počítám mezi fandy "I don't want to go". Je to dokonale in character (promítněte si všechny ty momenty, kdy Desátej vyváděl psí kusy, jen aby něco nebo někdo nemusel skončit, Desítka si s koncema prostě nerozumí a bere si je obvykle dost osobně; rozhodně to nikdy nebyl jeden z těch moudřejších Doktorů), je to doják a je z toho super reakční GIF.
Každopádně to byl konec jedný éry - a nebylo úplně jistý, jak si show povede dál - takže není divu, že to Russel T. pojednal takhle ve velkým.

Jinak, za Wilfa a bandu staříků rozhodně dávám plusový body, protože prostě Wilf.

A vůbec, souhlas s Tessunou...:-)