#4200 od Zuzka
18 srp 2016 19:39
Četli jste Shadu?
Já jo a hodně se mi líbila. Gareth Roberts si s tím opravdu vyhrál. Bavilo mě to víc, než jiné Addamsovy knížky. Vlastně se mi tam Čtvrtý Doktor líbil víc než na obrazovce. Je to hodně vtipné, o dost lepší než všechny ostatní DW knížky, co už vyšly česky.
Doporučuju:-)
#4201 od Tessuna
18 srp 2016 21:31
Čtu ji. Ale s přestávkami. Se mnou je ta potíž, že znám skoro nazpaměť Holistickou detektivní kancelář Dirka Gentlyho (kterou Adams napsal volně podle zápletky Shady, která tehdy byla zapomenutou a neodvysílanou epizodou... a přidal si pár vlastních nápadů z City of Death... a dovedl to všechno k naprosto dokonalé dokonalosti), a ta mi připadá úžasnoucnější a úžasnoucnější s každým přečtením... všechny detaily do sebe zapadají a všechny časové smyčky tvoří tak nádherný gordický uzel, že nad tím i Moffat nejspíš bledne závistí; zkrátka Shada má sice Doktora, ale já tam postrádám Dirka Gentlyho, a to je detektiv tak protivnej, že si občas říkám: zlatej Sherlock... a vždycky po pár kapitolách Shady se zaseknu a musím si jít přečíst celou Holistickou detektivní kancelář, a tímhle způsobem tu knížku asi budu číst ještě pěkně dlouho...
Zuzko, jsem si jistá, že Douglase Adamse jsi do Addamsovy rodiny přidala jen nedopatřením či překlepem, ale smála jsem se té představě dobrou minutu :D
#4203 od Zuzka
19 srp 2016 10:11
Haha, Addams nebo Adams... zní to stejně ne? A i by k nim docela zapadl, šílený na to byl dost:-)

Dirka Gentlyho mám v pořadí. Pamatuju si ho z toho Adamsova životopisu od Gaimana. Když ho tak vychvaluješ, tak mu přidělím vyšší prioritu ;)
#4204 od Tessuna
19 srp 2016 21:51
Tak jsem se dnes prokousala notnou částí Shady, nejspíš ji ještě dnes dorazím. Myslím, že se mi začala pořádně líbit až ve chvíli, kdy mi došlo, že s Holistickou detektivní kanceláří Dirka Gentlyho nemá společného takřka nic, a začala jsem ji brát jako samostatnou věc, ne jako nepovedený stín jiné věci :). Asi jediným pojítkem obou knih je postava Chronotise - a fiktivní kolej sv. Cedda v Cambridgi, a profesorův byt a záliba v čaji... Ale nějak si nedovedu představit, že by profesor v HDKDG měl stejné... (abych nespoilovala) tajemství. (Tedy, ještě jsem nedočetla až k oficiálnímu odhalení, ale myslím, že jsem právě vydedukovala, jak se věci mají.) To by dodalo Holistické detektivní kanceláři zcela nový rozměr. Budu si ji muset zase přečíst...
Zvlášť mě potěšilo užití zvláštního časování pro cesty časem (něco, co by měl Doktor používat v jednom kuse). Taky jsem se nasmála, když se Loď pokoušela přečíst Knihu. :D

Dirka Gentlyho vřele doporučuju. Je to spíš detektivka než sci-fi (oproti Shadě se drží docela při zemi, takže jsem při čtení tu a tam úplně zapomněla, že to sci-fi je, což bylo jedině dobře) a dle mého názoru jeden z nedoceněných literárních pokladů. Je to knížka takovým tichým, nenápadným způsobem dokonalá. Televizní verze mě nenadchla a z toho, že se chystá další, jsem spíš trošku znechucená; ono je to dílo tak holistické, že pokud ho někdo nezfilmuje naprosto přesně do posledního detailu, bude mít výsledek s originálem asi tolik společného co Shada. To jest skoro nic.