#3868 od Zuzka
12 bře 2016 19:32
Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nemáte tuhle úžasnou knížku a nebyli byste ji ochotní mi půjčit.

Já mám doma původní verzi této knížky (tedy bez Final Chapter), kde nejsou speciály z roku 2008. Myslela jsem, že mi to nebude vadit, že ji stejně asi celou nepřečtu, ale ošklivě jsem se spletla. Hrozně si mi to líbilo a velice ráda bych si přečetla i ty přidané kapitoly. Jenže v knihovnách v ČR to sehnat nejde a kupovat se mi moc nechce, když už ji doma jednou mám...
Prosím, prosím, pokud byste mi ji někdo mohli půjčit (nebo poradit, kde ji stáhnout elektronicky, nejlépe zdarma), ozvěte se mi.
Díky moc!
#4806 od Tessuna
05 úno 2017 22:13
Když je řeč o Writer's Tale, tak jsem se do ní pustila až teď (sorry, so sorry, že mi to tak trvalo) a je fantastická. Já jsem ten začátek čtení vlastně odkládala kvůli rozepsané povídce - nějak se nedokážu přimět číst knížky o psaní, ty, které by mě mohly k něčemu inspirovat, když jsem uprostřed povídky. Z obavy, aby konec nebyl úplně jinačí než začátek. A uprostřed té povídky o Kšarůůovi jsem zůstala zaseknutá tak dlouho, že si stejně nejsem jistá, zda to drží pohromadě. Nicméně po celou tu dobu jsem den co den spočinula pohledem na Writer's Tale, a pokaždé jsem si řekla: ještě ne. Ale dělo se to všechno tak podvědomě, že jsem sotva chápala, proč to pořád odkládám - vůbec jsem poslední dobou četla málo - že mi tohle všechno vlastně došlo až včera, když jsem povídku dopsala a většinu z ní zavěsila, a vzápětí jsem se doslova vrhla na Writer's Tale. Jsem skoro v půlce. Proč jen jsem si myslela, že angličtina mě bude zpomalovat, že mi to potrvá týdny, než tu bichli dočtu? Myslím, že do týdne ji zhltnu jako nic.
Je fantastické sledovat takhle podrobně a upřímně popsaný tvůrčí proces, zvlášť když znám výsledek toho procesu. A spoustě těch věcí tak dokonale rozumím. A teď jsem se přistihla, že mě vůbec nenapadá, co dalšího napsat, a jenom se mi v hlavě opakuje slovo: fantastické, fantastické, fantastické... a že přitom očima sklouzávám od počítače směrem ke knížce... :D
#4807 od Zuzka
06 úno 2017 18:56
Super, to jsem ráda, že to vidíš podobně! Zřejmě na příštím Whoconu udělám přednášku o Daviesovi - víceméně na základě této knížky. Třeba to inspiruje k přečtení ještě někoho dalšího.

Čte se to fakt jedním dechem, co? A je úžasné sledovat ten proces, kterým se scénář mění...číst si původní verze a představovat si, jak by to vypadalo, kdyby to tak natočili. A taky co bylo třeba záměrem od začátku a co tam vklouzlo náhodnou inspirací, co si vynutily změny s ohledem na rozpočet (například v Plavbě zatracených měl na konci Titanic Buckinghamský palác roztříštit na cucky - jenže by to bylo drahé, a tak to Doktor v poslední vteřině hrdinně vybral). A samotné úvahy o vymýšlení příběhů - DW či jakýchkoliv jiných - jsou velice zajímavé. Každý, kdo někdy něco psal, s tím má své zkušenosti.

Do povídek se pustím, jak budu mít v kuse víc času než 10 minut.
#4889 od Tessuna
21 úno 2017 13:17
Dočteno!
Čte se to jedním dechem. Je neskutečně uklidňující, že proces profesionálního psaní se takřka vůbec neliší od toho, jak to dělá pouhý amatér (akorát že amatéři se nemusejí nervově hroutit z deadlinů nebo si dělat starosti o reakce čtenářů v počtech milionů...) A samozřejmě všechna ta "kdyby," kam se příběh mohl ubírat, jsou fascinující. Ono i čtení scénářů má něco do sebe.
Jestli uděláš přednášku, tak se na ni budu těšit. :)