#1477 od KapsaDan
04 úno 2015 18:27
Ode dneška si můžete zakoupit knihu Dalecká generace v češtině.
#1500 od Zuzka
05 úno 2015 19:52
Jupí! Mám od narozenin poukázku do knihkupectví, kterou jsem si rezervovala na Daleckou generaci a nového Zaklínače v pevné vazbě. Zaklínač zatím nikde, tak uvidím, jak dlouho na něj vydržím čekat. Asi moc dlouho ne:-)
#1544 od Zuzka
11 úno 2015 12:46
Včera jsem se vydala do obchodu a ouha - Dalecká generace je vyprodaná. Přiznejte se, Hradišťáci! Kdo z vás to u Řehoře vykoupil? Teď musím počkat, až ji doobjednají:-(
#1552 od ELMA
15 úno 2015 17:49
Dočteno a líbila se mi mnohem víc, než Závoj smutku. Mnohem lepší se mi zdál i překlad (čichám čichám zásah odjinud)
O ději zatím psát nebudu, až bude víc lidí, co četli a budou chtít debatovat.
#1554 od Sillia
15 úno 2015 21:22
Dalecká generace - úžasná kniha, už mi zbývají jen 2 stránky, ani to vlastně ne, takže jsem se rozhodla, že si je nechám na zítra do školy a přečtu si je po nějaké pokažené hodině, abych si zvedla náladu.
Závoj smutku jsem zatím nečetla, ale už ho mám koupený, už si jej stačí jen vyzvednout.
#1745 od ESESEL
01 bře 2015 00:22
Dalecká generace nakonec byla fajn ( 8-) ), a to jsem se připravoval na utrpení, jakmile se tam objevily ty děti... Ale nakonec asi i lepší než Závoj.
#1763 od Zuzka
05 bře 2015 15:04
Předevčírem jsem dočetla Daleckou generaci. A zřejmě jsem nějaké zásadní věci nepochopila. Následují vážně megaspoilery:

Následující text obsahuje spoilery! Zobrazit
Umí Dalekové cestovat v čase? Nebo umí dalecký správce času pouze nahlížet do různých možných časů? Protože tak nějak nechápu ten dalecký plán. Bylo to něco jako: Našli jsme Kolébku bohů a nevíme, jak se aktivuje. Ale víme, že Doktor to někdy v budoucnosti zjistí, tak my ho budeme manipulovat tak, aby se do té budoucnosti dostal a pak u toho budeme a využijeme sílu Kolébky k přeměně Světů na výsluní na miliardy planet Skaro.
A to neviděli nebo ignorovali jako nepravděpodobný skutečný konec příběhu? Anebo počítali už s tou prvotní aktivací, která byla přerušena?
A proč si pěstovali tak složitě Světy na výsluní? Nemohli sílu Kolébky nasměrovat prostě na jakékoliv obydlené planety? Anebo obydlené otroky, kteří pro ně pracují? No možná se k nim na výsluní lidi hrnuli, místo, aby je museli chytat a hlídat... možná to trochu dává smysl.
Ale stejně - to bylo nutné udržovat 120 let spokojeně vegetující lidi na umělých planetách? Když věděli, kdy bude Kolébka aktivována, proč tam ty lidi nenahnali v posledních 10ti letech?
Obvykle moc nešťourám v logice děje, ale tady mi to přijde naprosto zásadní. Celou knížku se ptám - proč se Dalekové chovají tak divně? Doktor se ptá. Přece je to zásadní odhalení, tak by mělo dávat smysl!
Hodně jsem se těšila, že bude Doktor ve Světech na výsluní odkrývat, jak to s Daleky doopravdy je, prolog to krásně naznačil. A místo toho dostanu honičky s třemi malými dětmi a pár patetických proslovů přirozeně se míjejících účinkem. Ano, bylo překvapivé, že na výsluní prostě žádný odboj neexistuje a ani existovat nebude. Bylo tam pár hezkých a vážných momentů s Doktorem, ale jinak jsem pořád čekala, až se začne konečně dít něco zajímavého, co trochu dává smysl a ono nic nepřišlo.
No a ještě k tomu konci - kromě toho, že ty světy nebyly zničeny (a toho happy endu s omládnutím a rodiči) co se stalo Dalekům? Mně z toho plyne, že nic. A na výsluní je dále opěvují a Dalekové ty planety dále udržují? Nebo se překreslila realita a ty umělé světy světy bez sluncí najednou existují samy od sebe a bez Daleků? To je jen zbožné přání nějaké pointy.

Takže celkově mám z knihy obrovský WTF pocit.
#1764 od Sillia
05 bře 2015 18:49
Zuzko, musím přiznat, že ne na všechny tvé otázky jsem našla odpovědi, ale na některé přeci jen ano a doufám, že se nemýlím.

Myslím, že Dalekové v čase cestovat umí, už jenom když si vezmeme Daleky z Kultu Skaro, kteří měli nouzový časový posun, což znamená, že je to ihned muselo přesunout do jiného místa a času a přitom někam, aby to nezpůsobilo paradox, takže myslím, že Dalekové asi vždy museli mít něco na cestování časem, jen to asi krom těch nouzových posunů nepoužívali. Co se týče toho správce času, tak u toho jsem také celkem zmatená, protože on nejenom, že nepřetržitě viděl do časového víru, tedy všechno, ale zároveň do něj byl schopen poslat střelu, což nechápu, jak se mu mohlo podařit, vortex je přeci jen mimo prostor i mimo čas, takže to musel poslat na místo a včas výstupu z vortexu, kterým to tam musel poslat, asi. Teď jsem nad tím uvažovala, jak jsem psala, myslím to se střelou, ale to je teď jedno.
Co se týče té aktivace, tak tam také teď tápu, můžu se nad tím akorát zamyslet. Napadá mě, že nepočítali s tím, že Doktor narazí na ty děti, natož že je tam přivede a jedno tam nechá, a jestliže ano, tak asi nepočítali, že to bude na to dítě mít takový vliv (Doktor je anomálie a každý, kdo cestoval časem se jí také stává, a tak to ani při pohledu do víru není úplně vidět). A i při pohledu do časového víru asi nemohou vidět lidem do hlav, takže asi netušili, respektive vůbec nebrali na vědomí, že Kolébka by se mohla napojit i na něco jiného, než správce času, protože podcenili Doktorův vliv na tu holku (teď si nevzpomenu na jméno) a nevěděli nic o jejích představách a vzpomínkách - pochybuji, že skenovali dítě, co tam Doktor omylem nechal, spíš bych řekla, že jí pouze drželi při životě. Takže ona měla ve vzpomínkách plně funkční světy, světy, na kterých je krásně a to jí i pak sugerovali její sourozenci, ale o dalecích nemluvili, ani o tom, jak jsou světy udržované, takže její představa, podle které se pak všechno přestavělo, byla jen o tom krásném - nádherné samofungující světy, žádní daleci.
Divné chování daleků, tam mi taky docela zamotali hlavu, jenomže od toho těmi akcemi tak odbíhali, že jsem měla hlavu zamotanou jen ve chvíli, kdy jsem to četla a pak při dalším čtení jsem na to zapomněla. Tady si asi vystačím s vysvětlením, že daleci jsou daleci, strašně divná stvoření, která i před jejich jasné naprogramování prostě někdy nedávají smysl, alespoň provizorní vysvětlení, než někdo najde lepší.
#1767 od lososmaster
06 bře 2015 11:39
Dalekové měli zařízení na cestování časem už od dílu 2. Classic série "The Chase", které fungovalo na stejném principu jako TARDIS. A pak v díle "Day of the Daleks" v 9. sérii Dalekové cestovali v čase nějakým způsobem který jsem nepochopil
Jinak kniha byla dobrá, ale zase jedna malá holka omylem zachránila celý vesmír před zničením. Připomíná mi to renewed doktora, kde v každém díle zachrání zemi nebo vesmír - chybí mi ty díly, kde zachrání třeba jen pár lidí.
#1815 od Kave
16 bře 2015 23:34
Dočteno. Logika děje je tak trochu lámaná přes koleno. Závěr mě zklamal, čekala jsem propracovanější rozuzlení. Jediné vysvětlení motivace jednání daleků, na které jsem přišla, je, že jsou prostě šílení, mají sklony dělat všechno hozně komplikovaně, libují si ve vytváření různých konspiračních plánů a zastíracích manévrů a do všeho musí zatahovat Doctora, prostě si nedokážou pomoci. Měli by své společné vědomí svěřit nějakému psychoanalytikovi. ;)
Ale je to svižný oddechový text, když se v tom člověk moc nešťourá, užije si s knihou příjemnou chvilku.